Abdullah Öcalan için BM önünden seslendiler: Mücadele sürecek

  • dünya
  • 18:46 7 Şubat 2024
  • |
img
CENEVRE – BM Ofisi önünde gerçekleştirilen eylemde bir kez daha Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için mücadelenin süreceği vurgulandı. 
 
İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi önünde "Dem dema azadiyê ye" hamlesi kapsamında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması temelinde 25 Ocak 2021'de başlatılan oturma eylemi sürüyor. BM Ofisi'nin bulunduğu Nations meydanında açılan çadır etrafında gerçekleştirilen oturma eylemi boyunca eylem yürütücüleri tarafından kamuoyuna  Abdullah Öcalan'a yönelik sürdürülen mutlak tecridin boyutlarına dair bilgilendirme yapıldı. 
 
Bu hafta düzenlenen eylemde konuşan Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi (CDK-Ge) Eşbaşkanı Tuba Yılmaz, "10-15 Şubat tarihlerinde Basel'den Fransa'nın Strasbourg kentine Enternasyonalist dostlarımız öncülüğünde bir uzun yürüyüş gerçekleştirilecek. Cenevre eylemcileri olarak düzenlenecek olan bu yürüyüşte yerimizi alacağız" dedi. Yılmaz 17 Şubat'ta Alman'ya'nın Köln kentinde düzenlenecek olan merkezi yürüyüş ve mitinge ilişkin konuşmasını sürdürerek "Düzenlenecek olan yürüyüşe hamleyi başarıya ulaştırmayı esas alarak katılacağız. Bu temelde Cenevre'de yaşayan halkımızı 17 Şubat'ta yapılacak olan eyleme katılmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
CENEVRE'DEN İMRALI'YA KART GÖNDERİLDİ
 
Yapılan açıklama sonrası Tevgara Ciwanen Şoreşger (TCŞ) ve Teko-Jin öncülüğünde postane önüne geçen eylemciler  “Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürt sorununa demokratik çözüm” hamlesi kapsamında Abdullah Öcalan için imzalanan onlarca kartı gönderdi. TCŞ adına burada bir açıklama yapan Ramazan Amed, "Kürt gençleri olarak Önder Apo'nun özgürlüğü sağlanıncaya kadar alanlarda olmayı sürdüreceğiz" diye belirtti. 
 
Kartların gönderilmesi sonrası tekrar Nations meydanına geçen eylemciler oturma eylemine devam etti.