Ordu’daki bentonit madenine mahkemeden iptal kararı

img
ORDU - Ulubey ilçesinin Yeni Sayaca ve Çatallı mahallelerini kapsaması planlanan bentonit madeni işletmeciliği için verilen "ÇED gerekli değil" kararı, mahkeme tarafından iptal edildi. 
 
Ordu’nun Ulubey ilçesine bağlı Yeni Sayaca ve Çatallı mahallerini kapsayan geniş bir alanda planlanan bentonit madeni için verilen "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil" kararına karşı açılan davada “yürütmeyi durdurma” kararı verildi. Ordu İdare Mahkemesi, madenin bölgeye telafisi olmayan zararlar vereceği gerekçesiyle ÇED kararını iptal etti.
 
İTİRAZ YOLU KAPALI
 
Karara ilişkin açıklama yapan Ordu Çevre Derneği, bölge halkının madene karşı tepkisini her fırsatta ortaya koyduğunu anımsattı. Bilirkişi raporuna değinilen açıklamada, "Heyetin hazırladığı raporda, dere yatağı taşkınlarına karşı önlem alınmadığı, su kaynaklarına dikkat edilmediği, yol durumunun uygun olmadığı, tarım alanlarının ve arıcılıkla ilgili araştırma ve incelemenin yapılmadığı, ormanlık alanlarla ilgili Orman İşletme Müdürlüğü’nden izin alınmadığı, bentonit madeniyle ilgili oluşacak olumsuzlukların göz ardı edildiği vurgulanmıştır. Mahkeme de bu görüşler doğrultusunda, dava konusunun uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğuracağından itiraz yolu kapalı olarak 'yürütmeyi durdurma' kararı vermiştir. Bu karar, sevindiricidir. Ormanların, tarım arazilerin, su kaynaklarının hoyratça yok edilmesine izin verilmemelidir” denildi.
 
'KÖYÜMÜZÜ TALAN ETTİRMEYECEĞİZ'
 
Sayaca Çevre Platformu Sözcüsü Resul Ses ise, konuya dair şunları belirtti: “Köyümüz tek vücut oldu. Ormanlarımıza, tarım arazilerimize, suyumuza sahip çıkıyoruz. Maden olayını duyduğumuz ilk günden bugüne halk olarak karşıyız. Ordu Çevre Derneği ile birlikte dava açtık. Haklıydık, kazanacağımızı biliyorduk. 7Yürütmeyi Durdurma’ kararı haklılığımızı gösterdi. Toprağımıza sahip çıkacağız. Buradan geçimimizi sağlıyoruz. Başka yere gitme olanağımız yok. Şirketler para kazanacak diye köyümüzü talan ettirmeyeceğiz.”