Abdullah Öcalan'ın hayatı çizgi roman oldu

img
HABER MERKEZİ –  PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın hayatı çizgi roman halinde getirildi. Birçok farklı dilde yayımlanacak olan çizgi roman Öcalan’ın 75. yaş günü olan 4 Nisan’da Almanya’nın başkenti Berlin’de tanıtılacak.
 
İmralı Adası’nda 25 yıldır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın hayatı çizgi roman halinde getirildi. "Özgürlük kazanacak-Çizgilerle Abdullah Öcalan’ın hayatı" ismini taşıyan çizgi romanın yazarlığını Japonya’da yaşayan ödüllü İskoç çizgi roman yazarı Sean Michael Wilson, çizimlerini ise İspanya’da yaşayan Kürt çizer Keko yaptı.
 
İlk olarak Kürtçe, Almanca ve Türkçe yayımlanacak çizgi roman yakın bir zamanda İngilizce ve Arapça olarak da basılacak.
 
160 sayfadan oluşan çizgi roman, Öcalan’ın 75. yaş günü olan 4 Nisan tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenecek bir etkinlik ile tanıtılacak.
 
Yeni Politika gazetesinde yer alan habere göre, çizgi romanın konusu şöyle; “Londra’da genç bir kadın üniversite gazetesinde Kürtler ve Öcalan hakkında yazacağı bir makale için bilgi almak amacıyla Kürt dostu Estella’nın (Schmidt) evine gider. Estella genç kadına Öcalan’ın hikâyesinin uzun ve karmaşık olduğunu, Kürt meselesinin ise daha da karmaşık olduğunu söyler. Genç kadın ise Öcalan’ın çocukluğunu anlatarak başlaması önerisinde bulunur ve böylelikle Öcalan’ın çocukluğu anlatılır.
 
Öcalan’ın hayatının anlatıldığı farklı bölümlerde genç kadın arada Estella’ya sorular sorar ve Estella anlatmaya devam eder. Kürt Özgürlük Hareketi’nin çıkışı ve bugüne geliş aşamalarının anlatıldığı kitap, Öcalan üzerindeki tecride de odaklanıyor. Kitapta 2019’da avukatlarıyla yaptığı görüşmeden sonra Öcalan’dan haber alınamadığına da vurgu yapılıyor.”
 
FİKİR İSKOÇ YAZARDAN  ÇIKTI 
 
Çizgi romanın hazırlık çalışmalarında yer alan isimlerden biri olan Uluslararası Öcalan’a Özgürlük, Kurdistan’a Barış İnisiyatifi üyesi Reimar Heider, bu fikrin yaklaşık 3 yıl önce ödüllü İskoç çizgi roman yazarı Sean Michael Wilson’un önerisiyle başladığını belirtti. 
 
Heider, “Sean Michael Wilson bu biyografiyi çizgi roman olarak yazmayı düşündüğünü söyledi. Bizler için bu öneri önemliydi çünkü ilk defa bu yönlü bir çalışma olacaktı. İlk defa Abdullah Öcalan’ın biyografisi çizgi romana uyarlanacaktı. Böylelikle çalışmalarımıza başladık" dedi. 
 
HEİDER: ÖCALAN'I TANIMAK İSTEYENLER İÇİN ÖNEMLİ
 
Öcalan’ı tanımak isteyen yabancılar arasında Öcalan’ın "Kurdistan Sömürgedir" tezi etrafında bir siyasi hareket oluşturmadan önceki yaşamına dair çok fazla kaynak olmadığını, bu sebeple bu çalışmanın özel bir anlam ifade ettiğini belirten Reimar Heider, şöyle devam etti: "Kurdistan gerçekliği acı da olsa uluslararası düzeyde Rojava Devrimi’nden sonra tanınmaya başlandı. Bu nedenle bu çalışmalar önemli ve değerlidir. Tabii diasporada yaşayan Kürtler ile birlikte dünya halklarının faydalanabileceği kaynakların az olmasının da büyük etkisi var. Çizgi romanı aynı zamanda dünya halkları için de önemli bir çalışma olarak görüyoruz çünkü halklar bu çalışmayı duydukça, okudukça gelinen süreci anlayabilecek."