Bayındır Misircê'de konuştu: Çözüm Sayın Abdullah Öcalan'dadır

img
SÊRT - Misircê'de binlerin katılımıyla düzenlenen coşkulu mitingde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Kürt sorunun muhatabına işaret ederek, “Çözüm Sayın Abdullah Öcalan’dadır. Ne yaparlarsa yapsınlar, gidecekleri yer İmralı” dedi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Sêrt’in Misirc (Kurtalan) ilçesi Saat Kulesi’nde binlerce kişinin katılımı ile miting düzenledi.  Miting alanında “Sonu gelmemiş bir roman”, “Akın var güneşe akın” , “Jin jiyan azadî”  döviz açılırken, sık sık  “Bijî berxwedana zîndanan”, “Bijî serok Apo” , “Bê serok jiyan nabe” ve “Kayyımlar gidecek halklar gelecek” sloganları atıldı. 
Yoğun katılımın olduğu mitingde, yer bulamayan yurttaşlar çatı ve balkonlara çıkmak zorunda kaldı. Alanda sarı, kırmızı ve yeşil renklerde yöresel kıyafetleri giyen Misircêliler, alkış, slogan ve zılgıtlar eşliğinde halaya durdu. Coşkunun hakim olduğu miting de ilk olarak sanatçı Kadir Çat sahne aldı.  Ardından konuşmalara geçildi. 
 
‘HİLELERE DİKKAT EDELİM’ 
 
Eşbaşkan adayları “Misircê sizinle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde sahneye çıktı. Burada konuşan Eşbaşkan Adayı Sadiye Aktin, “Yarın önemli bir seçime gidiyoruz. Sandıklara sahip çıkalım, hilelerine dikkat edelim ve tarihi bir oy ile kayyımları kentimizden gönderelim” dedi.  Eşbaşkan Adayı Ali Rıza Bingöl ilçenin tarihin direniş ile dolu olduğunu belirterek, “Seçim çalışmalarında halkın yoğun ilgisi sandıktaki zaferin göstergesidir. Bu kent Kürt halkının kentidir. Onurlu duruşunuz ile mücadeleyi yürüten partimizin etrafından kenetlendiniz.  Halkımız ile beraber belediyemizi yöneteceğiz. Kentimizi onlara bırakmayacağız. Halkın olanı halka vereceğiz” diye konuştu.
 
SEÇİM GÜVENLİĞİ
 
DEM Parti Sêrt Milletvekilli Sabahat Erdoğan Sarıtaş ise “Jin jiyan azadî” sloganları eşliğinde sahneye çıktı. Sarıtaş, “Talancı zihniyet bu halkın olanı çaldılar. Bu halkın iradesini yok saydılar. Hırsızlık, yandaşa peşkeş çekilen taşınmazlar ile belediyeyi işgal ettiler. Yarın seçim var. Seçim güvenliği çok önemli... Son ana kadar herkes oyunu korumalı.  Partimiz ile iletişim içinde olup ona göre hareket edelim. Halkımızın sandıkta göstereceği irade başta İmralı da devam eden tecrit zulmünün yanı sıra birçok sorunun çözümünde rol oynayacak” dedi.
 
‘KÜRT HALKI TALEPLERİNİ SANDIĞA YANSITACAK’ 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Bayındır, halkın yoğun ilgisi ve coşkusu altında sahneye çıktı. “Final mitingine yakışır bir katılım olmuş” diyerek, halka seslenen Bayındır, “ Aylardır irademiz, partimiz, kimliğimiz ve varlığımız için seçim çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu seçim sadece seçim değil. Kürt halkının referandumudur. Taybet İnan’ın annesi çocuğunun sandıklara gitme çağrısında annesine yapılanların hatırlatması var. Kutu içinde cenazesi verilen babanın çağrısı var.  Yarın ki seçim sadece seçim değil. Kürt halkı bu seçimde taleplerini sandığa yansıtacak. Ve bu faşizan sisteme cevabını verecek” ifadelerini kullandı. 
 
KÜRTLER DİRENİYOR
 
Kürtlerin dünyanın birçok yerinde direndiğini kaydeden Bayındır, “Milyonlarca Kürt ayakta, İrade ve varlığına sahip çıkıyor. Özgürlüğümüz için başka halkların toprağında güzümüz yok. Ancak kendi toprağımızda gözü olanları, düşmanlık yapanları kabul etmiyoruz. Bize ölüm, savaş, tutuklama ve gözaltı reva görenler bilsinler ki bu yüz yıl Kürtlerin yüz yılı. Başarı yakındır. Bu başarıda birliğimizin başarısı olacak. Nerede olursak olalım birliğimizi oluşturacağız. Ve bize saldıranlara dünyayı dar edeceğiz. Asker ve polis ile belediyeleri gasp etmek isteyenlere bu halk sandıkta cevabı verecek.  AKP’nin yanında yer alanda, Kürt halkına yapılan zulümde ortaktır. Kürt düşmanlığı yapıyordur. Kürt düşmanıdır” diye konuştu.
 
‘ÇÖZÜM SAYIN ÖCALAN DA’ 
 
Kayyımların talan sistemi olduğunu belirten Bayındır, şunları söyledi: “Yolumuz adalet, özgürlük, onur yoludur. Şimdiye kadar yolunu şaşıranlara sesleniyoruz; gelin onurlu bir yaşamı kendinize ilke edinin ve halkınızın yanında durun. Kayyımlar hırsız ve talancılar.  Misircênin birçok okuluna asker yerleştirmişler. Ne yaparlarsa yapsınlar okullara yerleştirdikleri askerler ile birlikte kentlerimizden gidecekler. Asker oyu ile Kurdistan’ın birçok kentinden işgal girişimi var. Kürt halkının Newroz alanlarındaki iradesine baksınlar ve ona göre hareket etsinler. Kaybedecekler, kaybedecekler. 
 
Erdoğan ve Bahçeli’nin Kürtlerin yaşadığı alanları işgal planı var.  Seçimin sonucuna göre adım atacaklar. Önümüzdeki yazı Kürtleri katletmek ile geçirmek istiyorlar. Ancak biz buna izin vermeyeceğiz. Bu halk çok bedel verdi ve hiçbir zaman geri adım atmadı. Kürt halkı her şeye rağmen barışta ısrar ediyor. Çözüm Sayın Abdullah Öcalan’dadır. Ne yaparlarsa yapsınlar gidecekleri yer İmralı. Başka yolu yok. Bizim halkımıza olan inancımız sonsuzdur.  Halkımız ile beraber bu zalimleri Kurtalan Ekspresi’ne bindirip göndereceğiz. Misircê kazanmakla kalmayıp yüksek bir oy ile alıp onları bir daha kentlerimize sokmayacağız. Yarın ki seçimde hırsızlara dikkat edelim. İrademize dikkat edelim. Sandıkları koruyalım.  Kayyımın işgal ettiği belediyeler karakola dönüştürülmüş durumda. Belediyeleri onlardan alıp halkın bahçesinde dönüştüreceğiz. Şimdiden müjdeyi duyuralım. Belediyelerimizi yüksek bir oy ile alacağız” ifadelerini kullandı.
 
Yapılan konuşmaların ardından kitle alkış, slogan ve zılgıtlar eşliğinde halaylar çekti.