‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ kampanyası: Türkiye’ye heyet gönderilecek

img
İSTANBUL - "Abdullah Öcalan’a özgürlük" kampanyası kapsamında Türkiye’ye heyet gönderileceğini aktaran Hatip Dicle, "Bu uzun vadeli bir kampanyadır. Hedef tecridin kaldırılması ve Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasıdır" dedi. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan, 33 aydır hiçbir şekilde haber alınamıyor. Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması amacıyla 10 Ekim’de “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” şiarıyla uluslararası çapta kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamında Türkiye, Kurdistan ve dünyanın birçok yerinde çeşitli eylem ve etkinlikler düzenliyor. Büyüyen kampanyaya, 104 cezaevinde bulunan binlerce tutuklu da 27 Kasım’da başlattığı dönüşümlü açlık grevi eylemiyle katıldı. 
 
‘BÜYÜK BİR SAHİPLENME VAR’ 
 
Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kürt Sorununa Çözüm Platformu Sözcüsü Kürt siyasetçi Hatip Dicle, kampanyanın daha başlangıç olduğunu belirterek, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün önemine vurgu yaptı. Kampanyanın tüm dünya çapında devam edeceğinin altını çizen Dicle, “Kampanya eş zamanlı olarak dünyanın çeşitli yerlerinden 74 merkezde, 5-6 kıtada başladı. 74 ülkede olmasının sembolik anlamı ise, Abdullah Öcalan’ın yaşını temsil etmesidir. Kürt halkının dostları, siyasetçiler, hukukçular, entelektüeller, aydınlar ve sendikacılar eş zamanlı olarak özgürlük kampanyasını başlattılar. Dünyada büyük bir sahiplenme var. Bu uzun vadeli bir kampanyadır. Hedef ve amaç Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanmasıdır” şeklinde konuştu.
 
Hatip Dicle
 
TÜRKİYE’YE HEYET ZİYARETİ
 
Kampanyaya dair çalışmalarının aralıksız sürdüğünü aktaran Dicle, bu kapsamda yürüyüşler, mitingler, gençlik ve kadın konferanslarının yapıldığını ifade etti. Diplomatik ve siyasi faaliyetlerle “hamlenin” genişletileceğini söyleyen Dicle, yakın bir zamanda parlamenterler, hukukçular ve bilim insanlarının da yer aldığı bir heyetin Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceğini, devlet yetkilileri nezdinde girişimlerde bulunacaklarını kaydetti. 
 
‘PARADİGMA HER YERE ULAŞTIRILACAK’
 
Dicle, çalışmaları kapsamında Abdullah Öcalan’ın paradigmasını ve savunmalarını her yere ulaştırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, yürütülecek çalışmalara dair şunları söyledi: “Şimdi her ülkedeki dostlar inisiyatif sahibidir, tek merkezden yürüyen bir hamle değil. Özellikle yabancı yaratıcı fikirleri sunarak, kendileri hayata geçiriyorlar. ‘Abdullah Öcalan'a özgürlük Kürt sorununa çözüm’ kampanyasının önde gelenleri, İngiltere'de milyonlarca üyesi olan işçi sendikalarının önderleridir. Bunlar daha önce eski Güney Afrika Başbakanı Nelson Mandela’nın serbest bırakılmasına dair başlatılan kampanyanın da öncüleridir. Dünya çapında tanınan bir ekiptir. Bizler Kürt halkı, Abdullah Öcalan’ın yoldaşları ve Kürt halkının dostları da onları takip ediyoruz.” 
 
‘YAŞAMI HAKKINDA BİLGİMİZ YOK’
 
Tecridin bir insanlık suçu olduğunu dile getiren Dicle, 33 aydır İmralı’dan haber alınamadığına dikkat çekti. Dicle, “Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna dair hiçbir bilgimiz yok. Yaşam, güvenlik vs. konularda hiçbir bilgi verilmemektedir. Avukatlar, CPT’yi zorluyorlarsa da herhangi bir sonuç alınmıyor. Bu büyük bir insanlık suçudur” dedi. 
 
‘ULUSLARARASI HUKUK ÇİĞNENİYOR’
 
Tecrit politikalarıyla yerel ve uluslararası hukukun çiğnendiğinin altını çizen Dicle, hiçbir tutuklunun aile ve avukatlarıyla görüşme hakkının gasp edilemeyeceğini söyledi. Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (CPT) cezaevlerini ziyaret ettikten sonra İmralı Cezaevi’ne dair hazırladığı raporu yayınlamadığını hatırlatan Dicle, “CPT, Türkiye'nin izin vermemesini gerekçe gösteriyor. Avrupa Konseyi, CPT gibi kurullar, Türkiye’yi tolere ederek uluslararası hukukun çiğnenmesine göz yumuyorlar. Türkiye’nin görüş ve disiplin yasakları ise tamamen uydurmadır. AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) kararında, ‘bir kişi 25 yıldan fazla özgürlüğünden mahrum bırakılamaz’ diyor. Bu sene Abdullah Öcalan'ın 25’inci senesidir. Dolayısıyla kampanyanın dünya çapında bu kadar ilgi görmesi, bu hukuksuzluğun açık bir şekilde uygulanmasıdır” şeklinde konuştu.
 
‘BATI SUÇ ORTAKLIĞI YAPIYOR’ 
 
Tecrit politikalarının derinleştirilmesinde batılı ülkelerin rolüne değinen Dicle, şunları söyledi: “Batılı ülkeler daha önce uluslararası komplonun karşısında sessiz kaldılar, hatta içinde yer aldılar. Bugünde tecrit politikalarına karşı devreye girmeyerek suç ortaklığı yapıyorlar. Komplo konusunda Abdullah Öcalan’ın ‘Türkiye sadece bana gardiyanlık yapmaktır’ tespiti, bu gerçeği gösteriyor. Eğer Avrupa Parlamentosu ya da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ‘Türkiye’yi ihraç ederiz’ derse, Türkiye bu tecridi devam ettiremez. Mesela İngiltere komploda çok önemli bir rol oynamıştı ama şimdi İngiltere’nin aydınları, sendikacıları özgürlük kampanyasının yürütücüsü konumundadır. Avrupa toplumu bu komployu kendileri açısından büyük bir üzüntü ve utanç kaynağı olarak görüyor.”
 
‘BARIŞIN ANAHTARI ABDULLAH ÖCALAN’DIR’
 
Kürt sorunun çözümü ile Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün iç içe geçtiğini dile getiren Dicle, “Öcalan olmadan Kürt sorunu çözülmez” dedi. Dicle, Abdullah Öcalan'ın sadece Kürt sorunun çözümü konusunda değil, Ortadoğu'da yaşanan sorunların çözümüne dair de güçlü tezleri olduğunu belirterek, “Abdullah Öcalan Türkiye'de barışın anahtarıdır. Bu yüzden, Kürt sorununun çözümü ve Öcalan'ın özgürlüğü iç içedir” diye konuştu.
 
DEMOKRATİK ULUS İNŞASININ ÖNEMİ
 
Abdullah Öcalan’ın Ortadoğu’da katı ulus anlayışına karşı Demokratik Ulus paradigmasının halklar için elzem olduğunu vurgulayan Dicle, “Rojava Devrimi’nin dünyada bu kadar ilgi görmesinin nedeni, Demokratik Ulus anlayışına sahip olmasıdır. Yüz yıldır Ortadoğu'da ulus devlet anlayışıyla hareket ediliyor ama savaş, çatışma hiç eksik olmuyor. Demokratik Ulus’ta farklılıklar zenginlik olarak kabul ediliyor. Rojava'da Kürtler, Araplar, Ermeniler, Süryaniler, Türkmenler, Çerkezler, bunların hepsi kardeşçe yaşamaktadırlar. Herkes kendi dilinde eğitim görmekte, mitinglerde her dilden farklı sesler yükseltilmekte. Yani ulus devlet yerine demokratik özerklik olmadan, Ortadoğu'da kan ve gözyaşı bitmez” ifadelerini kullandı.
 
‘ÖZGÜRLÜK İÇİN AYAĞA KALKMALI’ 
 
Binlerce tutuklunun 27 Kasım’da başlattığı açlık grevi eyleminin “Özgürlük Hamlesi’nin” bir parçası olduğunu kaydeden Dicle, “Umarız ki Türk devleti bu sefer gereken duyarlılığı gösterir. Tüm kesimler, Öcalan'ın özgürlüğü için ayağa kalkmalı. Tüm halkımız eylemle ne istediğini doğru kavramalı ve bunu ihmal etmeden hayata geçirmeli. Ben halkımızın bu kampanyaya sonuna kadar destek vereceğine inanıyorum. Hep birlikte başarabiliriz. Önder Öcalan’ı fiziki özgürlüğüne kavuşturabiliriz. Bunun hem Kürt sorununun çözümünde hem de Kurdistan ve Türkiye’deki barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesine büyük bir katkı sunacağına yürekten inanıyorum” dedi.
 
MA / Esra Solin Dal
 

Diğer başlıklar

15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesini yayımladı: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret | YENİLENDİ
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler