Gazeteci Abdurrahman Gök: Ellerim kelepçeli ama vicdanım hür olacak

img
AMED – Yargılandığı dava duruşması yarın görülecek olan MA Editörü Abdurrahman Gök, gönderdiği mektupta “Bir kez daha ellerimde kelepçelerle duruşma salonuna getirileceğim ama vicdanım hür olarak” diye belirtti.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma kapsamında 25 Nisan’dan bu yana tutuklu olan Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Abdurrahman Gök’ün ikinci duruşması yarın görülecek. Gök hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarında bulunulan dava, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. 
 
Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutsak olan Gök, duruşma öncesi MA’ya gönderdiği mektubunda hakkındaki suçlamalara yanıt verip, yargılanmasının ardındaki gerçeğe dikkat çekti. 
 
Demokratik bir ülkede, hakkındaki iddialara dair gazetecilerin ifadeye dahi çağrılmayacağını dile getiren Gök, yaşadığı durumu “Ama işte hükümetin ülkeyi götürmek istediği noktaya, önünde engel olarak gördüğü gazeteciliği, gazetecileri tehditle, baskıyla, sürgüne sürüklemekle, tutuklamakla ‘bertaraf’ edebilme anlayışını da yadırgamıyorum. Çünkü kendisine yakışanı ve kendisinden bekleneni yapıyor ve yaptırıyor. Ama başarılı olur mu? diye sorarsanız. Yanıtım ‘hayır, başarılı olmayacak’ olur. Geçmişten bugüne kadar galip gelen hep hakikat olmuştur. Canları pahasına hakikate sahip çıkanlar olmuştur. 90'lı yıllarda halkın haber alma hakkına sahip çıkan ve gazeteciliğin gereğini yerine getirenler ‘yargısız infazlarla’ bertaraf edilmeye çalışılıyordu. 2000'li yıllarda AKP hükümetleri döneminde ise ‘yargılı’ infazlarla gazetecilik ve gazeteciler bertaraf edilmeye çalışılıyor. AKP'nin bir bakanı değil miydi, ‘şükredin eskiden öldürülüyordunuz, şimdi sadece tutuklanıyorsunuz’ diyen! Bu nedenle tutuklu yargılanmamı bu karanlık anlayışın gereği olarak görüyorum” cümleleriyle tanımladı. 
 
‘KEMAL KURKUT’UN MASUMİYETİNİ KANITLADIĞIM İÇİN…’
 
Amed’de, 2017 yılı Newrozu’nda Kemal Kurkut’un polisler tarafından öldürülmesini çektiği fotoğraflarla ortaya çıkaran Gök, bu fotoğraflar yüzünden hedefe konuldu. Gök, neden hedef haline getirildiğini ise şu sözlerle dile getirdi: “Üstü çıplak olmasına rağmen, hepimizin gözleri önünde onlarca polisin açtığı ateş sonucu öldürülen müzik bölümü öğrencisi Kemal Kurkut için bile hakikati çarpıtıp, ‘canlı bombaydı, o yüzden etkisiz hale getirildi’ diyen bir anlayışın bugüne kadar yaşanan birçok infaza dair açıklamalarının gerçeği yansıtmıyor olabileceğini gösterdi. İşte bu nedenle o fotoğrafların yayınlandığı 21 Mart 2017'den beri baskılarla, gözaltılarla, ev baskınlarıyla ve en son tutuklamayla karşı karşıya kaldım. Çektiğim sadece bir fotoğraf değildi belki de, yüzyıldır her yargısız infazın ardından yapılan resmi açıklamaların toplam bir teşhiri ve yalanlanmasıydı. Dersim'in, Zilan'ın, Newala Qesaba'nın, 33 Kurşun'un, Roboski'nin, Ceylan'ın, Uğur'un, Berkin'in, Ali İsmail'in, Şahin Öner'lerin fotoğrafıydı. Hakikati ters yüz eden bir anlayıştan böylesi yargısız bir isyanı fotoğraflarımla ortaya çıkarmış, Kemal Kurkut'un toplum nezdinde, ailesi nezdinde masumiyetini kanıtlamış olduğum için takdir beleyecek değildim. İşte bu nedenle maruz kaldığım yargılamaların temel motivasyonunun Kemal Kurkut fotoğrafları olduğunu söylüyorum. Zaten bir sene önce, 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası aldığım davada, ‘bilerek ya da bilmeyerek gizli bir tanıktan alınan 'Kemal Kurkut örgüt üyesiydi. Abdurrahman Gök de örgüt talimatıyla o fotoğrafları çekti ve yayınladı' ifadesiyle bu durum ispatlanmış da oldu.” 
 
AYNI MAHKEMEDE YARGILANACAK
 
Gök’ün daha önce gizli bir tanık beyanlarına dayanılarak “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılanıp, hakkında 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verilen dava, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. 
 
Aynı mahkemede ikinci kez yargılanacak olan Gök, “Aradan bir yıl bile geçmemişken bir kez daha ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklanıp yargılanmam ve yine bana ceza verip, ‘hükmün açıklamasını geriye bırakılmamasına’ karar veren 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinin iddianameyi kabul etmesini nasıl değerlendireceğimi bilemiyorum gerçekten. Ne yapalım bende tekrar tekrar gazetecilik nedeniyle yargılandığımı, sırf Kemal Kurkut'ın çıplak infazını gösteren fotoğraflarla ‘resmi yalanı’ ortaya çıkardığım için ‘resmi öfkeye’ maruz kaldığımı ve devlet adına polis ve yargı eliyle benden intikam alınmaya çalışıldığını dile getirmeye devam edeceğim” diye belirtti. 
 
‘İKTİDAR AMACINA ULAŞMIYOR’
 
AKP’nin iktidarı boyunca basını hedef aldığını, büyük medya gruplarına dahi ya tasfiye ettiğini ya da kendi emelleri temelinde faydalanabileceği birer “yazıcı-katip kurumu” haline getirdiğini aktaran Gök, “Geriye çok az sayıda gazeteci kaldı ve bunlarda bir yandan siyaset-yargı baskısıyla, bir yandan da ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya ve bunlarla mücadele etmek zorunda... Tabi Kürt gazeteciliği ve gazetecileri bu baskının daha katmerlisini yaşıyorlar. Ancak buna rağmen medyanın yüzde 90'ını elinde, himayesinde bulunduran bu iktidar amacına ulaşamıyor. İşte bu nedenle Kürt gazetecileri, gözaltına alıyor, tutukluyor, büyük cezalarla yargılıyor ve sürgüne mecbur bırakıyor. Bu coğrafyada yaşanmış veyahut yaşanan infazları, katliamları, baskıları, doğa talanını, siyasi irade gaspını, topyekûn hak ihlallerini tüm baskı ve yönelimlere rağmen yazan, çizen bir Kürt gazeteciliği gerçeği var. Bu AKP'nin ve kendisinden önceki iktidarın emelleri önünde büyük engel teşkil ediyor. İşte bu nedenle sürekli gözaltına alınıyor, tutuklanıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘HAKİKATE SAHİP ÇIKMA GELENEĞİ DEVAM EDİYOR’
 
“1990'lı yıllarda sokak ortasında Kürt gazeteciler enselerinden vurulup, öldürüldüğünde, çalıştıkları gazeteler ertesi gün 'Kaleminiz yerde kalmayacak', 'Gerçekler karanlıkta kalmayacak' manşetiyle çıkar ve gerçekten de o karanlığı aydınlatmak için genç gazeteci adayları korkmadan o kalemin etrafında kenetlenirdi” diyen Gök, şöyle devam etti: “ Bugün de Kürt gazeteciler tutsak alındığında yerlerini dolduran genç gazeteciler var ve bu hakikate sahip çıkma geleneği aynen devam etmiş oluyor.” 
 
‘'SENİN GAZETECİN, BENİM GAZETECİM' YAKLAŞIMI İÇERİSİNE GİRMEMEK GEREKİR’
 
Gök, mevcut koşullar içerisinde dayanışmanın neden önemli olduğu üzerinde de durdu. Gök, şunları söyledi: “Dayanışma, hakikat yolunda insana daha fazla dayanma gücü, yalnız olmadığı duygusunu veriyor ve pekiştiriyor. Yine baskının daha fazla yayılmasının önünde bir direnç oluşturuyor. Dolayısıyla sürekli baskılara maruz kalan gazetecilerle dayanışma içerisinde olan gazeteci meslek örgütleri ve gazeteciler, o baskıların kendi kapılarına gelmesini de geciktirmiş ya da engellemiş olurlar. Tabi amaç gazetecilik yapmak ve gazetecilik ilkelerine sahip çıkmaksa 'senin gazetecin, benim gazetecim' yaklaşımı içerisine girmemek gerekir. Gazetecinin mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılanıp, yargılanmadığı tek referans noktası olmalı. Kimliği, aidiyeti, siyasi görüşüne bakılmaksızın... Yani tutuklanan ya da yargılanan gazeteci ile dayanışma gösterenler, o gazetecinin kimliğine, aidiyetine, fikrine sahip çıkmamış oluyorlar, gazeteciliğe, halkın haber alma hakkına sahip çıkmış oluyorlar.  Bu çürümüşlüğe karşı daha fazla gazetecilik yapmak, yaratılmak istenen ve gerçekte hiçbir alakası olmayan algıyı hakikatle teşhir etmek gerekiyor. Trollüğün gazetecilik olmadığını sık sık işlemek gerekiyor. Gazetecilik maskesi takmış ve bu maske altında toplumun gazetecilere ve gazeteciliğe duyduğu itibari sarsan kralların maskelerini düşürmek gerekiyor.” 
 
‘DAHA VİCDANLI GAZETECİ OLMA ÇABAMI SÜRDÜRECEĞİM’
 
Gazetecilik yaptığı 2002 yılından bu yana vicdanlı bir gazeteci olmanın mücadelesini verdiğini dile getiren Gök, birçok kez gözaltına alınıp yargılansa ve şiddete maruz kalsa da, “Ne bir yerlere kaçmayı ne de geri adım atmayı düşündüm. Mahkeme huzuruna her çıktığımda da ifadelerimle bunun kararlılığını göstermeye çalıştım” dedi. 
 
Cezaevinde olmasından kaynaklı gazetecilik yapmak için yeterli imkanlara sahip olmadığını da söyleyen Gök, içerideki durumu “Ama şunun da farkındayım; cezaevleri bir gazetecinin aynasıdır. Ben şuan çıplak gözlerimle buna tanıklık ediyorum. İnsanların mesnetsiz suçlarla, temelsiz soyut delillerle nasıl ağırlaştırılmış cezalara mahkûm edildiğini görüyorum. Doğrudan onlardan hikâyelerini dinliyorum, 30 yıl boyunca tutuklu kalmış, verilen cezaları tamamlamalarına rağmen Cezaevi İnfaz ve Gözlem Kurulları tarafından insanların tahliye umutlarının nasıl ellerinden alındığına tanıklık ediyorum. Düşünün cezaları bir yılın altına düşmüş birçok tutuklu var ve bunların umutlarına dahi karanlık bir perde çekilmiş, rahat bir şekilde tahliyelerine gün sayamıyorlar. Bundan daha düşmanca bir yönetim ve yönelim olabilir mi?” sözleriyle aktardı.
 
Gök, yarın görülecek duruşması öncesi son olarak şunları kaydetti: “Hiç olmazsa duruşma günleri dostları görmeye vesile oluyor. Bir kez daha ellerimde kelepçelerle duruşma salonuna getirileceğim ama vicdanım hür olarak. O gün görüşmek üzere…”
 
 

Diğer başlıklar

15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesini yayımladı: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler