Salih Müslim: Öcalan özgür olmadan yaptığımız her şey eksik kalır

img
RIHA - Şam’da tanıştığı PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirlerinin Kuzey ve Doğu Suriye’de hayat bulduğunu belirten PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, "Sayın Öcalan özgür olmadan yaptığımız her şey eksik kalır” dedi. 
 
Uluslararası komplo ile 9 Ekim 1998 tarihinde Suriye’den çıkmak zorunda bırakılan ve 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye teslim edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan, 25 yıldır İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tecrit altında tutuluyor. Aradan geçen 24 yılda, halkların direnişiyle komplo boşa çıkarıldı ve bu süreçte direniş Ortadoğu coğrafyasında birçok değişime neden oldu. Bu değişimden nasibini alan yerlerin başında komplonun başladığı yer olan Suriye geldi. Her dil, din ve kimlikten insanın kardeşçe, eşit ve barış içinde yaşayabilecekleri demokratik özerk bir sistemin inşa edildiği Kuzey ve Doğu Suriye'de, Kürtler öncülüğünde verilen mücadeleyle büyük kazanımlar elde edildi. Öcalan'ın fikir ve perspektifleriyle yeni bir yaşam örülmeye başlandı. Devrimin ayrılmaz bir parçası olarak görülen kadınlar ve gençler, Öcalan'ın fikir ve perspektifleriyle örülen yeni yaşamın her alanında etkin rol sahibi oluyor. Her toplumsal örgütlenmede yer alan kadın ve gençler, YPG-YPJ, TEV-DEM, Mala-Jin ve Mala-Gel gibi kuruluşlarda öz savunma iradeleriyle yer alıyor. 
 
Öcalan ile uzun bir süre Suriye'de birlikte kalan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Öcalan’ın fikir ve perspektifleri çerçevesinde Kuzey ve Doğu Suriye'de yaşananlar ile İmralı’daki tecridi Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirdi.
 
'ARAYIŞIMIZA CEVAP OLDU'
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tanışıklığına değinen Müslim, arayış içinde olduğu bir süreçte tanışıklığını şu şekilde anlattı: “İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1977 yılında mezun oldum. 1978 yılında Suudi Arabistan’a çalışmaya gittim. Burada özgürlük hareketini tanıdım. Partinin bazı kadroları işçi olarak gelmişti. Bizde gençtik ve bir arayışımız vardı. Sorularımıza cevap olacak, Kürtlerin yaşadıklarını analiz eden bir hareket arayışındaydık. Gençken aradığımız hareketin oluştuğunu kadrolardan öğrendim. O zaman ilişkilenmemiz başladı ve 1980’de ilişkilerimiz arttı. Çalıştığımız için yılda bir kez izin hakkımız vardı, 1983 yılında yıllık izine çıktığımda Şam’da ilk defa Sayın Öcalan’ı gördüm ve yüz yüze konuştuk. Daha önce fotoğrafını görmediğim için önce tanıyamadım. Daha önce 1981,1982 yıllarında parti çalışmaları kapsamında bir ilişkimiz vardı telefon üzerinden. O zaman telefon bu kadar yaygın olmadığı için ayda bir konuşabiliyorduk. Daha sonraki yıllarda yine yılda bir Suriye’ye gittiğimde gördüm. Suudi Arabistan’da hareketi büyüttük. 1990’lı yıllarda ise Rojava’ya döndüm. O zaman daha çok görme ve konuşma fırsatım oldu.” 
 
'HEGEMONLARIN PLANLARINI ALTÜST ETTİ'
 
Uluslararası komplonun hegemon güçlerin bir projesi olduğunun altını çizen Müslim, amacın Ortadoğu’yu dizayn etmek olduğunu kaydetti. Hegemon güçlerin planlarını PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bozduğuna dikkat çeken Müslim, “Kendi keyiflerine göre yeniden ulus devletleri dizayn etmek için bir girişimde bulundular. Bu projelerinde Kürtlere yer yoktu ve Kürtler hesaba katılmamıştı. Katılmış ise de dar bir şekilde ele alınmıştı. Onların önünde bir engel vardı, bu milyonlarca Kürdü derin uykusundan uyandıran Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’dı. Halkın derin uykusundan uyanması hegemonların planlarını alt üst etti. Kürtlerin bir statüsü olmaması gerektiğini düşündüler. Bunun için Sayın Öcalan’dan kurtulmak istediler. Bu görevi de ‘ben Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) eşbaşkanlarından biriyim’ diyen Türkiye’ye verdiler. Komplonun ilk adımları bu noktada atıldı. Uluslararası güçler Sayın Öcalan’ı teslim aldı ve Türkiye’ye teslim etti. Türkiye’nin teslim aldığı yönünde söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Bülent Ecevit ‘bizim kucağımıza bir bomba bıraktılar, ne için bıraktılar bilmiyoruz’ demişti. Ancak bu hamleleri bile projelerini hayata geçirmelerine yetmedi. Komplonun birçok etkisi oldu” diye konuştu. 
 
'ROJAVA DEVRİMİ SAYIN ÖCALAN’IN FİKİRLERİNİN ÜRÜNÜ' 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirlerinin Kuzey ve Doğu Suriye’de hayat bulduğunu belirten Müslim, “Sayın Öcalan 1979 yılında Kobanê’ye geçtikten sonra birçok kişiyi etkiledi. Lübnan’da Filistinliler ile girdiği ilişkide onları da çok etkiledi, onlara yeni ahlak ölçüleri kazandırdı. Sayın Öcalan 1982 yılında yaşanan direnişte bu ölçüler çerçevesinde birçok arkadaşını şehit ve tutsak verdi. Mahsum Korkmaz Akademisi’ne Rojava’dan birçok genç gitti, Kobanê’den katılım çok yüksekti. Şehit verilerek kazanılan mevziler uzun süre direniş ile korundu. Filistinliler 1983 yılında Lübnan’dan çıkarılınca Sayın Öcalan Şam’a geçti. Bu dönemde de birçok kişi yanına gidip geldi. Rojava halkı bir açlık içindeydi. Bu açlık karın açlığı değil devrime olan bir açlıktı. Kurdistan’ın neresinde bir direniş olursa gidip katılıyorlardı. Halk kahramanlardan hoşlanıyordu, hepsi Sayın Öcalan’ın yanındaydı. Halk dürüstlükten hoşlanıyordu, hepsi oradaydı. Hangi eve misafir olsalar hepsi mücadeleye bağlanıyordu. Bu nedenle Rojava halkının daha sıkı mücadeleye bağlanması sağlandı. Halka bir direniş geleceği aşılandı. Kürtleri terbiye etmek isteyenler 2004 yılında Qamişlo’da direniş ile terbiye edildi. 2011 yılından bu yana da Rojava’da filizlenen devrim, Sayın Öcalan’ın fikirlerinin bir ürünü. Bugün gürleşen direniş ruhunu Sayın Öcalan bu halka bin bir emekle kazandırdı” ifadelerini kullandı. 
 
'DEMOKRATİK ULUS SADECE KÜRTLER İÇİN DEĞİL'
 
“Daha önce sistem halkların bütün değerleri ile oynamıştı” diyen Müslim, Demokratik Ulus Paradigması ile hakların kaybettikleri hakikatlerini bulduğunu sözlerine ekledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirlerinin halklar üzerine etkisine değinen Müslim, sözlerini şöyle sürdürdü: “40 yıl önce derin uykudan uyandırılan halklara yeni bir yaşam fikriyatı aşılanıyordu. Kürtlerin kahramanları vardı. Qazî Muhammed, Şeyh Said, Seyit Rıza gibi. Doğru bunların hepsi Kürtlerin kahramanları, ancak Kürtler için ne yaptılar? Bir mücadele var, ancak sonucuna baktığımızda öncüler idam edilmiş. Kahramanlarımızlar, büyüklerimizler, ancak amaçlarına ulaşamamışlardır. Ne için amaçlarına ulaşmadılar buna bakmamız gerek. Sayın Öcalan’ın dikkat çektiği nokta buydu. Bir zihniyet devrimi lazımdı. Sadece silah ile sonuç almak yeterli değildi. Geçmişte yaşananları tekrarlamanın faydası olmadı. Bunu denemek en kolayı olurdu, ancak en zor olanı zihniyet devrimini yapmayı tercih etti Sayın Öcalan. Demokratik Ulus’ta sadece Kürtler değil, diğer halklarında zihniyetini değiştirmen gerek. Despot devletler kendi halklarını sürüye çevirmişler. Bu insanlara koyun olmadığını, insan olduğunu anlatmak zor. Herkesin bir arada eşit bir şekilde yaşayabileceği modelin Demokratik Ulus olduğunu kavratmak gerek. Bunu silah zoruyla kavratamazsın. Öz savunman güçlü olacak ama bunun yanında zihniyet devrimi de gerçekleştirmen gerek. Biz bu güne kadar bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu güne kadar dokunduğumuz herkesi dönüştürdük. Demokratik Ulus bir yılda gerçekleşecek bir proje değil, belki daha uzun yıllar alacak. Her gün bunun ürünlerini alıyoruz. Bu insanlık için bir kurtuluş. Sayın Öcalan’ın emeği bu.”  
 
'ÇAĞRISI KOBANÊ’Yİ ÖZGÜRLEŞTİRDİ' 
 
Kobanê'de DAİŞ karanlığına karşı ortaya konan tarihi direnişin 9’uncu yıl dönümü üzerinden birkaç gün geçtiğini belirten Müslim, “Kobanê Kürtler için önemli bir direniş. Kobanê’nin özgürleştirilmesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikriyatı önemli bir paya sahip. Direnenler Sayın Öcalan’ın ektiği direniş fikriyatından güç aldı. Sayın Öcalan’ın ‘Kobanê düşmemeli’ yönünde yaptığı çağrı ile dört parça Kurdistan’dan binler yönünü Kobanê’ye çevirdi. Bu zafer Sayın Öcalan’ın zaferidir” dedi. 
 
'İMRALI’DA 25 YILDIR İŞKENCE VAR' 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 25 yıldır ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamama halinin 35’nci ayına girdiğini hatırlatan Müslim, “Tecrit ağırlaştırılıyor. İmralı’da 25 yıldır süren bir işkence var. Sayın Öcalan Kürtleri mezardan çıkardı, ‘Kürdistan sömürge’ diyerek destansı bir mücadele başlattı. Hegamon güçlerin planlarını altüst etti. Bugün Kürtlerin arasında olsaydı Kürtler için her şey farklı olurdu. Türkiye uluslararası güçlerin gardiyanlığını yapıyor şuan. CPT ziyaret ediyor ama bir şey paylaşmıyor. Sayın Öcalan’a ‘Neden Kürtleri mezardan çıkardın’ işkencesi yapılıyor. Şuan mezardan çıkarılan Kürtler yerine Sayın Öcalan mezara konulmak isteniyor. ‘Sen bu halkı mezardan çıkardın onların yerine seni koyacağız’ diyorlar. Bu Kürtler için büyük bir ayıp. ‘Sen beni mezardan çıkardın, yeni bir yaşam verdin, sen beni kurtardın ben seni kurtarmıyorum’ demek ahlaki olarak kabul edilemez. Bu utancı üstümüzden atmamız gerek” şeklinde konuştu. 
 
'ÖCALAN ÖZGÜR OLMADAN HER ŞEY EKSİK KALIR' 
 
Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep eden Kürtler ve dostlarının, “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” şiarıyla dünyanın 74 merkezinde 10 Ekim 2023 tarihinde başlattığı küresel kampanyaya katılım çağrısında bulunan Müslim, şöyle devam etti: “Kampanyalar başladı ve devam ediyor. Sayın Öcalan fiziki özgürlüğüne kavuşmadan ne yapsak eksik kalır. İmralı’da bir tutukluluk yok işkence var. Sayın Öcalan’ın her içtiği su, yediği lokma işkencedir. Daha önce ‘Sana zehir vereceğiz, etini yiyen haşereler de ölecek’ demişlerdi. Acaba hangi öğünde bu zehri verecekler? Sabah mı akşam mı? Bu en büyük işkencedir. Ne zaman ölümün geleceğini bilemiyorsun. Sayın Öcalan hiçbir zaman kendini düşünmemiştir. Hep istediği özgür bir yaşamdır. Bizim Önderliğe layık olmamız gerek. Bizden ne isteniyorsa bugün yapmamız gerek. Kim ne yapıyorsa daha fazlasını yapmalı ve sonuç alana kadar devam etmeli. Sayın Öcalan özgür olmadan yaptığımız her şey eksik kalır.” 
 
MA / Emrullah Acar

Diğer başlıklar

18:08 HDP Hewlêr Temsilciliği: Süleymaniye’de 7 üyemiz katledildi
18:03 Yüksekdağ ve Tuncel: Gültan Kışanak’ı serbest bırakmak zorundasınız
17:59 DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan yöre dernekleriyle buluştu
17:54 Mereş Bazarcix’te 4.1 büyüklüğünde deprem
17:28 Espiye ve Bafra Cezaevleri raporu: Tutuklular tecrit ile tehdit edildi
17:02 ‘Hukukçular Delegasyonu’ndan sivil toplum örgütlerine ziyaret
16:56 Dersim’de kadın bürosu açıldı: Gülistan Doku nerede?
16:49 Adalet Nöbeti eylemcileri: Talepler karşılanana kadar mücadele sürecek
16:48 Sağlık örgütleri teşvik ödemeleri için sokağa çıktı
16:44 DEM Parti dur durak bilmiyor
16:02 Cezaevi önünden seslendiler: Kadınlar özgürlüğünden vazgeçmeyecek
15:50 Amedspor taraftarından Amedlilere maç daveti
15:42 İHD: Kadınlar barış istiyor
15:18 Urmiye’de sandığa ilgi düşük
14:53 30 yıllık tutsak Atsız’ın tahliyesi ertelendi
14:52 DEM Parti 2 Mart Darbesi’nin araştırılmasını istedi
14:44 Gazeteci Keser'in tutuklanmasına tepki
14:41 İşkence gören DEM Parti PM üyesi Güngör’ün kolu çıktı
14:33 'Abdullah Öcalan’a özgürlük' kampanyasında ikinci aşama startı
14:30 Her yerde 8 Mart: Erkek aklını buralardan sileceğiz
14:20 Kelar’da bir eve hava saldırısı
14:18 ESP’li Ergül tutuklandı
14:05 Katledilen kadınlar anıldı: Bize dayatılan yaşamı kabul etmiyoruz
13:54 Uğur Kurt davasında sanık polise ödül gibi ceza
13:54 Türkiye'ye F-16 satışının durdurulmasını içeren tasarı reddedildi
12:58 Bucak ve Hatun STÖ temsilcileri ile buluştu
12:55 DEM Parti'den 'Siz sorun eşbaşkanlar cevaplasın' çalışması
12:40 Köy girişine X-ray cihazı koyan askerlerden çıplak arama
12:24 İnfazı ertelenen Muhlise Karagüzel’in tedavisi devam ediyor
12:22 Aileler İmralı'ya gitmek için başvurdu
12:08 Kışanak'tan ilk seçim konuşması: Kürt sorunu ve kadınların özgürlük sorunu için aday oldum
12:08 Wan’da 3 gazeteci serbest
12:05 Dr. Toprak cinayetinden AKP'yi sorumlu tuttu: Niye öldürdünüz?
11:52 Uluslararası Hukukçular Delegasyonu’ndan Öcalan’ın avukatlarına ziyaret
11:46 DEM Parti’nin İstanbul seçim bildirgesi: Kentte yaşayanlar kenti yönetecek
11:12 Seçim güvenliği önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
10:55 AYM, yasaklı olmayan kitapların tutsaklara verilmemesini 'hak ihlali' saydı
10:11 Koçyiğit: Gültan Kışanak’ın sesini her yerde yükselteceğiz
10:03 Federe Kurdistanlı gazeteci: Süleyman Ahmet'in alıkonulması terörist bir eylem
09:51 Avukat Çiçek gözaltına alındı
09:48 Öcalan’a özgürlük talep eden tutsaklar 96 gündür eylemde
09:38 Gözaltındaki gazetecilerin emniyetteki işlemleri tamamlandı
09:36 Kamu görevlileri AKP’li adaylar için oy istedi
09:22 Elkê adayları: Yabancıların ilçenin kaderini değiştirmesine izin vermeyelim
09:19 Kayyım seçim öncesi parkı kiraya verdi
09:12 Karamus: Türkiye-KDP ilişkisi Kürt karşıtlığı üzerinedir
09:11 Milazgir’in büyüyen sorunlarını çözmeye talipler
09:10 Tutsak kadınlar: İmralı’daki irademizin özgürlüğünü gerçekleştirelim
09:04 Cûdî’de engelleri aşarak yaşamı yeniden ördü
09:03 Bir özsavunma hikayesi
09:00 01 MART 2024 GÜNDEMİ
29/02/2024
22:19 İran, Irak’a gaz ihracatını durdurdu
21:59 DEM Partili Gün’ü katleden failler tahliye edildi
20:31 AKP'nin Bedlîs Belediye adaylarının hastanede tanıtılmasına tepki
20:27 Çandar’dan iktidara basın özgürlüğü uyarısı: Aklınızı başınıza toplayın
20:04 Dîlok ve İzmir'de kadın katliamları protesto edildi
20:01 Gazeteci Müftüoğlu cezaevinden çıktı: Mesleğimi yapmaya devam edeceğim
19:56 DEM Parti'den halk buluşması: İstanbul bizim evimiz, biz İstanbul’a layığız
19:50 Bakırhan: Bizi yok sayanlara cevabı 31 Mart’ta vereceğiz
18:47 Fransa'da kürtajı anayasal güvenceye alan tasarı Senato'dan geçti
18:37 Süleymaniye’de bir yurttaş katledildi
17:41 Senegal’de göçmen teknesi battı: En az 24 ölü
17:20 İsrail, yardım bekleyen Filistinlilere saldırdı: 104 ölü
17:07 25 Kasım’a katıldıkları için yargılanan 21 kadın beraat etti
17:02 Hatimoğulları Adalet Nöbeti'ne katıldı: Tecridi kıralım
17:01 Ege'nin tarım arazilerine GES ve RES tehdidi
16:47 Polisleri taşıyan midibüsün çarptığı çocuk hayatını kaybetti
16:38 Büro emekçileri sorunlarına çözüm istedi
16:35 Gazeteci Diren Keser’in tutuklanması protesto edildi
16:14 Büro açılışlarında DEM Parti adaylarına yoğun ilgi
15:58 İstanbul'da gözaltına alınan 15 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
15:43 Tantan 'Hayata Dönüş' davasında 'tanık' olarak dinlendi: Hassasiyetle davrandık!
15:31 Savcı Aktar’ın sanal medya hesabını takip edenlerin araştırılmasını istedi
15:30 Uluslararası Hukukçular Amed Barosu'nu ziyaret etti
15:29 SKM Genel Sözcüsü ve üyesi tutuklandı
15:06 Tutsak kadınlara 8 Mart kartı gönderildi
14:59 İstanbul ve İzmir’den gözaltılara tepki
14:58 Gülsün Silgir'in taziyesine kitlesel ziyaret
14:16 Gazeteci Karakaş hakkında tahliye kararı
14:06 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Derdimiz kazanmak
13:55 Dêrsim’de gazeteci Keser'in tutuklanması protesto edildi
13:44 KESK 8 Mart programını açıkladı
13:40 Bagok Dağı bombalanıyor
13:04 Ev hapsi ve adli kontrol uygulanan gazetecilerin itirazları reddedildi
12:55 Çeşme'de yüzlerce zeytin ağacı kesildi
12:37 Gazeteci Müftüoğlu hakkında tahliye kararı
12:15 Leyla Demir'in eşi ve oğlu gözaltına alındı
12:08 Avukatlardan İmralı başvurusu
12:06 Hatimoğulları: Hizbulkontra, Kürt aydınlarını katledenlerin adresidir
11:11 Manisa OSB’deki kağıt fabrikasında yangın
11:09 Uluslararası Delegasyon DFG ve MKG yöneticileri ile bir araya geldi
10:55 Gözaltındaki gazetecilerin ifadeleri bugün alınacak
10:50 Tutsaklara sevk işkencesi: Elleri, ayakları ve gözleri bağlandı
10:47 Çorlu Tren Katliamı davasında karar çıkmadı
10:17 Gazeteci Sedat Yılmaz beraat etti
10:12 17 kuruluştan çağrı: Gazeteci Müftüoğlu’nu serbest bırakın
09:34 Reşo: Yüreği Şefkat Dolu Bir Devrimci
09:23 Gazeteci Keser'in avukatı: Tutuklama kararı ifade özgürlüğüne saldırıdır
09:19 128 gün oldu: Süleyman Ahmet’ten haber yok!
09:18 Tutsaklar 95 gündür açlık grevinde
09:18 Dêrsim'de asimilasyon ve kültürel yozlaştırmaya karşı duracaklar
09:16 Hezex’e Süryani eşbaşkan adayı
09:15 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Adalet kurumları adaletsizliğin simgesi oldu
09:14 Agirî’de ibre DEM Parti’den yana
09:13 İstanbul’da tecrit konferansı düzenlenecek
09:13 Avukata ‘avukatlık yaptın’ suçlaması
09:11 Av. Acun: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün alt yapısı oluştu
09:10 CİSST avukatı Akyüz: Cezaevleri ataerkilliğin derinleştiği yerlerdir
09:09 Filistin’de ‘kadın’ olmanın kendisi bir mücadele
09:08 Kayyımın ‘vurgun’ planları yargıya taşındı
09:07 Colemêrg’de seçimin nabzı: AKP'li Ölmez bugüne kadar neredeydi?
09:06 Barış Anneleri: CPT, İmralı'daki hukuksuzluğun baş aktörü
09:05 Akdeniz adayları: Çalışmalar şeffaf ve katılımcı olacak
09:04 Şirnexliler: Bu seçimde hırsızlara geçit yok!
09:00 29 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
28/02/2024
23:35 KNK’den Lozan Belediyesine teşekkür ziyareti
22:37 Özerk Yönetim: Saldırıların amacı karışıklık çıkarmak
21:57 Ağır hasta tutsak Çardak, tekerlekli sandalye ile cezaevinden çıktı
21:09 TJA’lı kadınlardan 8 Mart yürüyüşü
21:03 Êlih’teki halk buluşması mitinge dönüştü
20:56 Dêrsim’de satışa sunulan parseller için yürütmenin durdurulması kararı
20:54 Elektrik akımına kapılan çocuk ağır yaralandı
20:27 Nergis Muhammedi’den İran seçimlerine boykot çağrısı
20:17 Xelîl Xemgîn’den AKP’ye ‘çalıntı’ şarkı tepkisi: Onursuzlar!
20:15 ABD'nin Dêrazor’daki üssüne roketli saldırı
20:05 Îdir halkı Güneş ve Kartal’a dair kararı halayla kutladı
19:25 KHK eylemi 283'üncü haftasında: Vazgeçmedik
19:24 DEM Parti usulsüz seçmenler için suç duyurusunda bulundu
18:54 Îdir Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi
18:27 Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular'dan Adalet Nöbeti ve DBP'ye ziyaret
18:15 İkizköylülerin delil tespiti talepleri reddedildi
17:54 Açlık grevini sürdüren 3 tutsak sürgün edildi
17:44 3 komşusunu katleden faile 'haksız tahrik' indirimi uygulandı
17:38 Ekoloji örgütleri DEM Parti’yi ziyaret etti
17:34 Şirnex’te ‘Di Helbestê De Rengên Botanî’ paneli
17:29 Basın-İş, Ekol Ofset önünde: Mücadelenin sonunda biz kazanacağız
17:18 Mor Cumartesi Hareketi’nden Afganistanlı Seddiqi için çağrı
16:56 Oy ve Ötesi Derneği 50 bin gönüllü ile veri akışı sağlayacak
16:45 Kent kent coşkulu seçim büro açılışları yapıldı
16:44 'Eşim beni öldürecek' diyen kadının cenazesi bulundu
16:36 Adalet Nöbeti: Sonuç alınıncaya kadar sürecek
16:36 MİT TIR'ları Davası’nda gazeteci Gül’e hapis cezası
16:27 Erdoğan emekliye seyyanen zamma kapıyı kapattı
15:53 ‘Roboskî Katliamı faşist politikaların başlangıç eşiğidir’
15:29 8 Mart eylemleri: Kadınlar erkek-devlet şiddetine boyun eğmeyecek
15:18 Hatimoğulları: Bugün bir demokrasi sorunu varsa sebebi Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür
15:02 ASM çalışanlarından ‘vergide adalet’ talebi
14:43 İHD Amed Şubesi: Bölgede en az 7 bin 229 hak ihlali yaşandı
14:39 Qoser'de şüpheli kadın ölümü
14:36 PİRHA muhabiri Keser’in tutuklanmasına tepki