Amara’ya yaklaştıkça Özgürlük Yürüyüşü'nde heyecan arttı

HABER MERKEZİ – Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nün coşku ve heyecanı Amara’ya yaklaştıkça arttı. Dün Newala Qesaba’da (Kasaplar Deresi) katledilenleri anıp PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için barış güvercinleri uçuran Özgürlük Yolcuları, çözüm sürecinin sonlandırılmasına gerekçe yapılan Serêkaniyê'den ise devleti yeniden masaya davet etti.

25 yıldır tecrit altında tutulduğu İmralı Adası’nda, aile ve avukat görüşü engellendiği için kendisinden 35 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ve Kürt sorunun çözümü için 1 Şubat'ta Wan ve Qers'ten başlatılan "Büyük Özgürlük Yürüyüşü"  12'nci gününe girdi. Özgürlük Yürüyüşü için Wan’dan yola çıkanların dünkü ilk durağı Riha'nın Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesi oldu. 
 
Qers’ten yola çıkan diğer yürüyüş kolu ile Öcalan’ın doğduğu yer olan Riha'nın Xelfetî (Halfeti) ilçesine bağlı Amara köyünde buluşacak olan Wan kolu, Riha’ya ulaşan ilk grup oldu. Ceylanpınar’daki yürüyüşte, 14 Haziran 2018'de AKP'li milletvekili Halil İbrahim Yıldız'ın ailesi tarafından yapılan saldırılarda babası ve iki kardeşi katledilen DEM Parti Milletvekili Ferit Şenyaşar da yer aldı.
 
Serêkaniyê halkı Özgürlük Yürüyüşçüleri, Üç Fidan Parkı'nda karanfiller ile karşıladı. Buradaki coşkulu karşılamanın ardından Özgürlük Yürüyüşçüleri, halkla birlikte DEM Parti ilçe örgütü binasına kadar yürüdü, bu anlarda "Herne Pêş" marşı söylenip "Bijî Serok Apo", "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganları atıldı.
 
Gençlerin ağırlıkta olduğu yürüyüşte DEM Parti Serêkaniyê Gençlik Meclisi üyeleri "Rîberek Azad, Welatek Azad" (Özgür Önderlik, Özgür Ülke) yazılı pankart taşıdı. Gençler attıkları "Tecridi kıracağız, güneşe varacağız" sloganıyla Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü talep etti. Rojava sınırına yakın olan Serêkaniyê ilçesinde birçok yurttaş da evlerinin balkonundan Özgürlük Yürüyüşçülerini selamladı.
 
ÇATIŞMANIN BAŞLADIĞI YERDE ÇÖZÜM ÇAĞRISI
 
Serêkaniyê, AKP'nin çözüm sürecini sonlandırmaya gerekçe yaptığı 2 polisin öldürülmesi olayının yaşandığı yer olması nedeniyle önemli bir merkez. 22 Temmuz 2015'te iki polisin şüpheli şekilde öldürülmesinin akabinde devlet, 24 Temmuz 2015'te medya savunma alanlarına yapılan hava saldırı ile Kürt meselesinde “güvenlikçi" politikalara geri döndü. Faillerinin bulunmadığı ancak çözüm sürecinin iktidar eliyle buzdolabına kaldırıldığı o günden bu yana Kürt meselesinin sonuçları olarak ekonomiden eğitime, hukuktan adalete birçok alanda baş gösteren krizler Türkiye halklarına dayatıldı. 
 
Bu nedenle Özgürlük Yürüyüşçüleri arasında yer alan DEM Parti Milletvekili Ceylan Akça Cupolo’nun "Devleti yeniden masaya çağırıyoruz. Kürt sorununun barışçıl çözümünü, ana sütü gibi hak olan talepleri konuşmaya, tartışmaya, kabul etmeye çağırıyoruz" sözleri ile buradan devlete çağrıda bulunması dikkat çekti. 
 
Sürecin sonlandırıldığı noktada kitlesel olarak verilen mesajla birlikte bir kez daha Kürt sorununun demokratik çözümüne dair talep yükseltilmiş oldu.
 
WÊRANŞAR'DA YÜRÜYÜŞE ÇOCUKLAR ÖNCÜLÜK ETTİ
 
Özgürlük Yürüyüşçülerinin Serêkaniyê'den sonraki durağı Wêranşar (Viranşehir) oldu. Burada polisin bulaşmayı engelleme çabalarına rağmen sayıları kalabalık ilçe halkı gelenleri büyük bir coşku ile karşıladı. Ablukaya alınmalarına rağmen Özgürlük Yürüyüşçüleri ile birlikte yürümek isteyen Wêranşar halkının kararlığı sonucu polis geri adım atmak zorunda kaldı. Yürüyüşte 7'den 70'e herkes katılırken, elinde pamuk şekeri olan çocuğuyla katılan bir baba da yürüyüşte dikkat çekti. İlerlemiş yaşına ve elindeki bastonuna aldırmayan bir yurttaş da DEM Parti bayrağıyla yürüyüşte yerini aldı. İlçe örgütü önünde sonlanan yürüyüş ardından Özgürlük Yürüyüşçüleri ile Wêranşar halkı birlikte dakikalarca halay çekti.
 
Kurdistan'da yaşanan kayıplar ve katliamları unutmayan Özgürlük Yürüyüşçüleri, 12 Eylül 1980 darbesi ardından işkenceleriyle bilinen Amed Zindanı'nda 16 Mayıs'ı 17 Mayıs gecesine bağlayan 1982'de bedenini ateşe veren ve "Dörtler" olarak bilinenler arasında yer alan Eşref Anyığ'ın mezarı ziyaret etti.
 
Mezar taşına PKK'nin kurucuları arasında olan Kemal Pir'in "Biz yaşamı uğruna ölecek kadar seviyoruz" sözünün yazılı olduğu Anyığ'ın mezarında bir kez daha mücadelenin yükseltilmesi sözü verildi.
 
Özgürlük Yürüyüşçüleri bugün Mêrdîn'in Şemrex (Mazidağ) ve Amed'in Xana Axpar (Çınar) ilçesinde yürüyüşlerini sürdürecek.
 
NEWALA QESABA’DA DUYGU VE GÖZYAŞLARI
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorunun demokratik çözümü için siyasiler ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla 11 gündür devam eden “Büyük Özgürlük Yürüyüşü” finale yaklaşıyor. Amed’e yaklaşan Qers kolu, dün Sêrt’teydi. Veysel Karanî türbesinde dua ederek güne başlayan yürüyüşçüler, Kürt ve Ermeni halkı tarihindeki en büyük toplu mezarlardan biri olan Newala Qesaba’ya (Kasaplar Deresi) giderek burada katledilenleri andı,
Anma sırasında konuşan yürüyüşçülerden Salih Kuday’ın “Bir anne yıllarca buraya gelip çocuğunu aradı. En son kemikleri buldu. Anne bir konuşmasında ‘Ben çocuğumu kokusundan tanıyorum. Burada olduğunu biliyordum” sözleri, birçok kişiyi ağlattı. 
 
Apê Musa’nın “Yaşamın bir başka adı direnmektir” şiirinin okunduğu anmada yine sanatçı İlkay Akkaya’nın seslendirdiği “Newala Qesaba” şarkısı hep bir ağızdan söylendi.
 
Toplu mezarların bulunduğu alan için imar izni verilmesine öfke gösterildiği anmada, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için güvercinler uçuruldu, Newala Qesaba’ya karanfiller bırakıldı.
 
‘ŞEHİR MERKEZİNDEKİ EN UZUN YÜRÜYÜŞ’
 
Yürüyüşçülerin ikinci durağı ise Sêrt merkezde bulanan Güres Caddesi oldu. Büyük bir coşku ve beyaz tülbentlerle karşılanan yürüyüşçüler, kent merkezlerindeki en uzun yürüyüşü gerçekleştirdi. Sofi Mihemmed’in (80) şal û şapik ile halayın başını dakikalarca bırakmaması yürüyüşçüler için büyük bir moral oldu. DEM Parti İl Örgütü binasına varan yürüyüşçüler adına konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Bu halk size önderinin ve tek muhatabın Sayın Öcalan olduğunu gösteriyor. Bunu artık öğrenmeniz gerekiyor” dedi.
 
Kadın yürüyüşçüler ardından Barış Annelerini ziyaret etti. Barış Annesi Ayşe Taşçı (Dayika Xoxê) yürüyüşçüleri “Xwezî min Serok Apo berî bimrim azad bidîti ba/ Keşke ben ölmeden önce Başkan Apo'yı özgür görseydim" sözleriyle karşıladı.  
 
MİTİNGE DÖNEN BULUŞMADAN RENKLİ GÖRÜNTÜLER
 
Yürüyüşçülerin son durağı ise Misirc ilçesi oldu. Ulusal kıyafetlerini kuşanmış kadınlar, ellerinde çiçeklerle yürüyüşçüleri karşıladı. Davul-zurna eşliğinde seçim bürosuna kadar sloganlarla yürüyen kitle, merkeze yaklaştıkça alan miting havasına büründü. Burada halaya duran yürüyüşçüler, dakikalarca çalınan müzik eşliğinde halay çekti. Halayın favorileri yine özgürlük yürüyüşçülerinden DEM Milletvekili Newroz Uysal ile Berivan Bahçeci oldu. 11 enerjilerinden bir şey kaybetmeyen kadınlar çektikleri halayda göz doldurdu.
 
Qers kolundaki yürüyüşçülerin bugünkü durakları Êlih (Batman) kent merkezi ve Amed’in Bismîl ilçesi olacak.
 

Diğer başlıklar

16:02 Cezaevi önünden seslendiler: Kadınlar özgürlüğünden vazgeçmeyecek
15:50 Amedspor taraftarından Amedlilere maç daveti
15:42 İHD: Kadınlar barış istiyor
15:18 Urmiye’de sandığa ilgi düşük
14:53 30 yıllık tutsak Atsız’ın tahliyesi ertelendi
14:52 DEM Parti 2 Mart Darbesi’nin araştırılmasını istedi
14:44 Gazeteci Keser'in tutuklanmasına tepki
14:41 İşkence gören DEM Parti PM üyesi Güngör’ün kolu çıktı
14:33 'Abdullah Öcalan’a özgürlük' kampanyasında ikinci aşama startı
14:30 Her yerde 8 Mart: Erkek aklını buralardan sileceğiz
14:20 Kelar’da bir eve hava saldırısı
14:18 ESP’li Ergül tutuklandı
14:05 Katledilen kadınlar anıldı: Bize dayatılan yaşamı kabul etmiyoruz
13:54 Uğur Kurt davasında sanık polise ödül gibi ceza
13:54 Türkiye'ye F-16 satışının durdurulmasını içeren tasarı reddedildi
12:58 Bucak ve Hatun STÖ temsilcileri ile buluştu
12:55 DEM Parti'den 'Siz sorun eşbaşkanlar cevaplasın' çalışması
12:40 Köy girişine X-ray cihazı koyan askerlerden çıplak arama
12:24 İnfazı ertelenen Muhlise Karagüzel’in tedavisi devam ediyor
12:22 Aileler İmralı'ya gitmek için başvurdu
12:08 Kışanak'tan ilk seçim konuşması: Kürt sorunu ve kadınların özgürlük sorunu için aday oldum
12:08 Wan’da 3 gazeteci serbest
12:05 Dr. Toprak cinayetinden AKP'yi sorumlu tuttu: Niye öldürdünüz?
11:52 Uluslararası Hukukçular Delegasyonu’ndan Öcalan’ın avukatlarına ziyaret
11:46 DEM Parti’nin İstanbul seçim bildirgesi: Kentte yaşayanlar kenti yönetecek
11:12 Seçim güvenliği önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
10:55 AYM, yasaklı olmayan kitapların tutsaklara verilmemesini 'hak ihlali' saydı
10:11 Koçyiğit: Gültan Kışanak’ın sesini her yerde yükselteceğiz
10:03 Federe Kurdistanlı gazeteci: Süleyman Ahmet'in alıkonulması terörist bir eylem
09:51 Avukat Çiçek gözaltına alındı
09:48 Öcalan’a özgürlük talep eden tutsaklar 96 gündür eylemde
09:38 Gözaltındaki gazetecilerin emniyetteki işlemleri tamamlandı
09:36 Kamu görevlileri AKP’li adaylar için oy istedi
09:22 Elkê adayları: Yabancıların ilçenin kaderini değiştirmesine izin vermeyelim
09:19 Kayyım seçim öncesi parkı kiraya verdi
09:12 Karamus: Türkiye-KDP ilişkisi Kürt karşıtlığı üzerinedir
09:11 Milazgir’in büyüyen sorunlarını çözmeye talipler
09:10 Tutsak kadınlar: İmralı’daki irademizin özgürlüğünü gerçekleştirelim
09:04 Cûdî’de engelleri aşarak yaşamı yeniden ördü
09:03 Bir özsavunma hikayesi
09:00 01 MART 2024 GÜNDEMİ
29/02/2024
22:19 İran, Irak’a gaz ihracatını durdurdu
21:59 DEM Partili Gün’ü katleden failler tahliye edildi
20:31 AKP'nin Bedlîs Belediye adaylarının hastanede tanıtılmasına tepki
20:27 Çandar’dan iktidara basın özgürlüğü uyarısı: Aklınızı başınıza toplayın
20:04 Dîlok ve İzmir'de kadın katliamları protesto edildi
20:01 Gazeteci Müftüoğlu cezaevinden çıktı: Mesleğimi yapmaya devam edeceğim
19:56 DEM Parti'den halk buluşması: İstanbul bizim evimiz, biz İstanbul’a layığız
19:50 Bakırhan: Bizi yok sayanlara cevabı 31 Mart’ta vereceğiz
18:47 Fransa'da kürtajı anayasal güvenceye alan tasarı Senato'dan geçti
18:37 Süleymaniye’de bir yurttaş katledildi
17:41 Senegal’de göçmen teknesi battı: En az 24 ölü
17:20 İsrail, yardım bekleyen Filistinlilere saldırdı: 104 ölü
17:07 25 Kasım’a katıldıkları için yargılanan 21 kadın beraat etti
17:02 Hatimoğulları Adalet Nöbeti'ne katıldı: Tecridi kıralım
17:01 Ege'nin tarım arazilerine GES ve RES tehdidi
16:47 Polisleri taşıyan midibüsün çarptığı çocuk hayatını kaybetti
16:38 Büro emekçileri sorunlarına çözüm istedi
16:35 Gazeteci Diren Keser’in tutuklanması protesto edildi
16:14 Büro açılışlarında DEM Parti adaylarına yoğun ilgi
15:58 İstanbul'da gözaltına alınan 15 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
15:43 Tantan 'Hayata Dönüş' davasında 'tanık' olarak dinlendi: Hassasiyetle davrandık!
15:31 Savcı Aktar’ın sanal medya hesabını takip edenlerin araştırılmasını istedi
15:30 Uluslararası Hukukçular Amed Barosu'nu ziyaret etti
15:29 SKM Genel Sözcüsü ve üyesi tutuklandı
15:06 Tutsak kadınlara 8 Mart kartı gönderildi
14:59 İstanbul ve İzmir’den gözaltılara tepki
14:58 Gülsün Silgir'in taziyesine kitlesel ziyaret
14:16 Gazeteci Karakaş hakkında tahliye kararı
14:06 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Derdimiz kazanmak
13:55 Dêrsim’de gazeteci Keser'in tutuklanması protesto edildi
13:44 KESK 8 Mart programını açıkladı
13:40 Bagok Dağı bombalanıyor
13:04 Ev hapsi ve adli kontrol uygulanan gazetecilerin itirazları reddedildi
12:55 Çeşme'de yüzlerce zeytin ağacı kesildi
12:37 Gazeteci Müftüoğlu hakkında tahliye kararı
12:15 Leyla Demir'in eşi ve oğlu gözaltına alındı
12:08 Avukatlardan İmralı başvurusu
12:06 Hatimoğulları: Hizbulkontra, Kürt aydınlarını katledenlerin adresidir
11:11 Manisa OSB’deki kağıt fabrikasında yangın
11:09 Uluslararası Delegasyon DFG ve MKG yöneticileri ile bir araya geldi
10:55 Gözaltındaki gazetecilerin ifadeleri bugün alınacak
10:50 Tutsaklara sevk işkencesi: Elleri, ayakları ve gözleri bağlandı
10:47 Çorlu Tren Katliamı davasında karar çıkmadı
10:17 Gazeteci Sedat Yılmaz beraat etti
10:12 17 kuruluştan çağrı: Gazeteci Müftüoğlu’nu serbest bırakın
09:34 Reşo: Yüreği Şefkat Dolu Bir Devrimci
09:23 Gazeteci Keser'in avukatı: Tutuklama kararı ifade özgürlüğüne saldırıdır
09:19 128 gün oldu: Süleyman Ahmet’ten haber yok!
09:18 Tutsaklar 95 gündür açlık grevinde
09:18 Dêrsim'de asimilasyon ve kültürel yozlaştırmaya karşı duracaklar
09:16 Hezex’e Süryani eşbaşkan adayı
09:15 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Adalet kurumları adaletsizliğin simgesi oldu
09:14 Agirî’de ibre DEM Parti’den yana
09:13 İstanbul’da tecrit konferansı düzenlenecek
09:13 Avukata ‘avukatlık yaptın’ suçlaması
09:11 Av. Acun: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün alt yapısı oluştu
09:10 CİSST avukatı Akyüz: Cezaevleri ataerkilliğin derinleştiği yerlerdir
09:09 Filistin’de ‘kadın’ olmanın kendisi bir mücadele
09:08 Kayyımın ‘vurgun’ planları yargıya taşındı
09:07 Colemêrg’de seçimin nabzı: AKP'li Ölmez bugüne kadar neredeydi?
09:06 Barış Anneleri: CPT, İmralı'daki hukuksuzluğun baş aktörü
09:05 Akdeniz adayları: Çalışmalar şeffaf ve katılımcı olacak
09:04 Şirnexliler: Bu seçimde hırsızlara geçit yok!
09:00 29 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
28/02/2024
23:35 KNK’den Lozan Belediyesine teşekkür ziyareti
22:37 Özerk Yönetim: Saldırıların amacı karışıklık çıkarmak
21:57 Ağır hasta tutsak Çardak, tekerlekli sandalye ile cezaevinden çıktı
21:09 TJA’lı kadınlardan 8 Mart yürüyüşü
21:03 Êlih’teki halk buluşması mitinge dönüştü
20:56 Dêrsim’de satışa sunulan parseller için yürütmenin durdurulması kararı
20:54 Elektrik akımına kapılan çocuk ağır yaralandı
20:27 Nergis Muhammedi’den İran seçimlerine boykot çağrısı
20:17 Xelîl Xemgîn’den AKP’ye ‘çalıntı’ şarkı tepkisi: Onursuzlar!
20:15 ABD'nin Dêrazor’daki üssüne roketli saldırı
20:05 Îdir halkı Güneş ve Kartal’a dair kararı halayla kutladı
19:25 KHK eylemi 283'üncü haftasında: Vazgeçmedik
19:24 DEM Parti usulsüz seçmenler için suç duyurusunda bulundu
18:54 Îdir Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi
18:27 Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular'dan Adalet Nöbeti ve DBP'ye ziyaret
18:15 İkizköylülerin delil tespiti talepleri reddedildi
17:54 Açlık grevini sürdüren 3 tutsak sürgün edildi
17:44 3 komşusunu katleden faile 'haksız tahrik' indirimi uygulandı
17:38 Ekoloji örgütleri DEM Parti’yi ziyaret etti
17:34 Şirnex’te ‘Di Helbestê De Rengên Botanî’ paneli
17:29 Basın-İş, Ekol Ofset önünde: Mücadelenin sonunda biz kazanacağız
17:18 Mor Cumartesi Hareketi’nden Afganistanlı Seddiqi için çağrı
16:56 Oy ve Ötesi Derneği 50 bin gönüllü ile veri akışı sağlayacak
16:45 Kent kent coşkulu seçim büro açılışları yapıldı
16:44 'Eşim beni öldürecek' diyen kadının cenazesi bulundu
16:36 Adalet Nöbeti: Sonuç alınıncaya kadar sürecek
16:36 MİT TIR'ları Davası’nda gazeteci Gül’e hapis cezası
16:27 Erdoğan emekliye seyyanen zamma kapıyı kapattı
15:53 ‘Roboskî Katliamı faşist politikaların başlangıç eşiğidir’
15:29 8 Mart eylemleri: Kadınlar erkek-devlet şiddetine boyun eğmeyecek
15:18 Hatimoğulları: Bugün bir demokrasi sorunu varsa sebebi Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür
15:02 ASM çalışanlarından ‘vergide adalet’ talebi
14:43 İHD Amed Şubesi: Bölgede en az 7 bin 229 hak ihlali yaşandı
14:39 Qoser'de şüpheli kadın ölümü
14:36 PİRHA muhabiri Keser’in tutuklanmasına tepki
14:35 Bagok’ta askeri operasyon
14:34 İzmir'de 4 kişi tutuklandı
14:29 Uluslararası hukukçular tecrit gündemiyle ziyaretlerine başladı
14:28 ESP: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
14:06 Hatimoğulları Kercews’te: Nereye kaçacaklarını şaşıracaklar
13:31 AKP şimdi de Xelîl Xemgîn'in şarkısını çaldı!
12:58 Kadın kırımı: 1 günde 8 kadın katledildi
12:18 Sendikalılar 'ev hapsi' kararını tanımadı
12:07 İran bir Kürt kolberi daha katletti
11:31 Dêrik'e art arda hava saldırısı