Koçyiğit: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü sorunun çözülmesinin ilk adımı olur

img

ANKARA - Meclis'te konuşan DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, "Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözülmesinin ilk adımını oluşturacaktır” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Koçyiğit, Êlih'te 9 Şubat’tan bu yana kayıp olan ve bugün cansız bedenine ulaşılan Rojvelat Kızmaz’ın durumana değindi. Koçyiğit, Kızmaz’ın 5 Ocak 2020’den bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun yakın arkadaşı olduğuna işaret ederek, "Rojwelat aslında aynı zamanda Gülistan Doku’nun çok yakın arkadaşı" dedi. 
 
ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için 1 Şubat’ta startı verilen "Büyük Özgürlük Yürüyüşü"ne değinen Koçyiğit, "Bu yürüyüş adaletin ve barışın sağlanması yürüyüşüdür” dedi. Koçyiğit, şunları söyledi: "Sayın Öcalan’ın özgürlüğü, Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesinin ilk adımını oluşturacaktır. Direkt bu mesele ile bağlantılıdır. O anlamıyla bu yürüyüş sadece Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için değil, aynı zamanda Kürt halkının kültürel ve siyasal haklarının tanınması, anayasal yurttaşlık hakkının garantiye alınması için de yapılan bir yürüyüştür. Bütün bu taleplerin gerçek anlamda hayat bulması için de tecridin ortadan kaldırılması ve Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasıyla beraber Kürt sorununun demokratik, barışçıl yollardan çözülmesi için müzakere masasının kurulması ve baş müzakereci ve muhatap olarak bu soruna müdahil olması gerektiğini bir kez daha buradan ifade ediyoruz.
 
İŞSİZLİK SORUNU VAR
 
Bu sabah işsizlik oranları açıklandı. İşsizlik oranlarını da kategori kategori açıklıyorlar; dar tanımlı işsizlik geniş tanımlı işsizlik. Hangi tanıma göre bakarsanız bakın bir gerçek var o da bu ülkede ciddi bir işsizlik sorunu olduğudur. Özellikle kadınlar, genç kadınlar ve gençler arasında ciddi bir işsizlik olduğunu hem verilerden biliyoruz hem de yaşamın içerisinde buna tanıklık ediyoruz.
 
Bu işsizliklerle birlikte bir de yaşam maliyetleri artıyor. Gün geçtikçe enflasyon arttığı için yaşam çıkmaza girmiş durumda. Örneğin İstanbul’daki bir ailenin yaşama maliyeti 3 asgari ücrete, yani 53 bin liraya denk geliyor. Bu da bir yılda yaşam maliyetinin yüzde 80 oranında artması demek. Bu, büyük bir zulüm, açlık, sefalet.
 
BİZE AYAR VEREMEZSİNİZ
 
Bütün bu rant ve talan politikalarına karşı Türkiye’nin bütün illerinde demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü yerel yönetim paradigmamızı her yere yaygınlaştırmak ve Türkiye kentlerini eşit temsil ve eşbaşkanlık sistemi ile yaygınlaştırmak istiyoruz. Bunun için de özel olarak kadınların desteğini bekliyoruz. 
 
Partimizi tanımayanlar ve demokratik işleyişimizi anlama kabiliyeti olmayanlar da ortalığı sürekli karıştırıp duruyorlar. Partimizin ya oraya ya da buraya dayanacağı yanılgısını çok derinden yaşıyorlar. Ama şunu söyleyelim; bütün bu spekülasyonlarla bize ayar veremezsiniz. Köklerimiz derin, tecrübemiz tarihseldir. Bunu güncelle buluşturup halklar lehine en doğru kararları veriyoruz. Bu kararların hayat bulması için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. 
 
GÜVENLİ KENTLER İNŞA ETMEK İSTİYORUZ
 
 Kadınlar açısından güvenli kentler inşa etmek istiyoruz. Elim de kadına yönelik şiddetin çetelesi var. Bunlar sadece birer rakam değil, her biri bir can, her biri bir yaşam. Ocak ayında tam 28 kadın ve 5 çocuk erkekler tarafından katledilmiş. Bir de bunun yanında basına şüpheli olarak yansıyan ölümler var. 25 kadın ve 3 çocuk da şüpheli olarak öldürülmüş. Peki bunları kim öldürmüş? En yakınları.  Boşanmak istedikleri eşleri, abileri, sevgilileri yani yakınındaki erkekler...Buna karşı Türkiye’de etkin bir mekanizma var mı? Hayır! İstanbul Sözleşmesi vardı ve bir gecede Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla çıktı.
 
KADINA DÖNÜK ŞİDDET KIRIMA DÖNÜŞTÜ 
 
Şimdi 6284’ü tartışmaya açan bir AKP aklı var. Buna yönelik de hiçbir önlem alınmadığını görüyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ise gerçek anlamda kadınları korumak, çocukları korumak ve onların haklarını gözetmek yerine onun dışındaki her işle meşgul. Bir kez daha ifade edelim; kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin artması artık bir kadın kırımına varmıştır. Bu kadın kırımına karşı isyan ediyoruz, itiraz ediyoruz. Bu kadın kırımına karşı dur diyecek mekanizmaların etkin bir şekilde hayata geçmesi için mücadele ediyoruz. 
 
ANADİLDE EĞİTİM VAROLAŞSAL BİR HAKTIR
 
Meclis’in yapması gereken görevleri konuşuyoruz. Aslında Meclis’in yapması gereken görevlerin başında bir de bu ülkede yaşayan 20 milyon Kürdün ve diğer halkların anadil hakkını, anadil hukukunu koruması gibi bir sorumluluğu var. Seçmeli dersler ikinci sömestr başladığı için seçmeli ders tartışmaları üzerinden Kürtçe yeniden gündem oldu. Kürtçenin okullarda seçmeli bir şekilde okutulması meselesi üzerinden anadil hakkını konuşuyoruz. Anadil varoluşsal bir haktır. Kişiye sıkı sıkıya bağlı olan asla devredilemeyen, insanın içinde doğduğu ilk evrendir. Bu anlamıyla da anadilden ayrı olmak, aslında varoluşa yönelik büyük bir tehdittir. Bu anlamıyla anadilinde eğitim ve bütün kamusal hizmetlerin anadilinde olması; dil hakkı, eğitim hakkı, kültürel hakların ihlalini, toplumsal ayrımcılık ve dışlanmayı engeller. Demokratik katılımın önündeki engelleri ortadan kaldırır, uzlaşma ve barış süreçlerinin önünü açar. Tam bir toplumsal barışın sağlanmasının en önemli başlıklarından birisi, anadilinde eğitim ve anadilinde kamusal hizmetlerdir. 
 
KÜRT HALKININ ANADİLİ SEÇMELİ OLMAZ
 
Türkiye’de Kürtçe seçmeli ders olarak çözüm sürecinde müfredata yerleştirildi. AKP bunu bir lütuf gibi ifade ediyor. Şunu söyleyelim; Kürtçenin seçmeli olmasının bile aslında yürüyen mücadele ile bağını görmek gerekiyor. Birincisi bu. İkincisi, bir anadil bu ülkede yaşayan Kürt halkının anadili seçmeli dil olamaz. Bir dili seçmeli dil ancak bir yabancı dil olursa seçebilirsiniz. Biz İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenmek için seçebiliriz. Almancayı, Fransızcayı seçebiliriz ama kendi anadilimizi seçemeyiz. Çünkü bizim anadilimizdir zaten. Anadilimiz seçmeli bir dil olarak seçmek zorunda kalmak en temel hak ihlalidir. O nedenle biz bir kez daha buradan ifade ediyoruz, DEM Parti olarak anadilinde eğitim ve ana dilinde kamusal hizmetlerin temel talebimizi yineliyoruz. 
 
HALKIMIZ HER ŞEYİ ÇOK İYİ GÖRÜYOR
 
Bu arada AKP ile ittifak yapıp Meclis’e taşıdıkları bazı kesimler, ‘Bu ülkede Kürtçe sorunu yoktur’ ve ‘Anadil sorunu yoktur’ gibi cümleler sarf etmişler. Biz kendilerine buradan çağrı yapıyoruz; buyursun gelsin Meclis’te 3 kelime Kürtçe söz kursun. Bakalım bu ülkede Kürtçe konuşmak serbest mi değil mi görsün. Diyecek söz bulamıyoruz. Kürt halkının ve Türkiye kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz."
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

17:28 Espiye ve Bafra Cezaevleri raporu: Tutuklular tecrit ile tehdit edildi
17:02 ‘Hukukçular Delegasyonu’ndan sivil toplum örgütlerine ziyaret
16:56 Dersim’de kadın bürosu açıldı: Gülistan Doku nerede?
16:49 Adalet Nöbeti eylemcileri: Talepler karşılanana kadar mücadele sürecek
16:48 Sağlık örgütleri teşvik ödemeleri için sokağa çıktı
16:44 DEM Parti dur durak bilmiyor
16:02 Cezaevi önünden seslendiler: Kadınlar özgürlüğünden vazgeçmeyecek
15:50 Amedspor taraftarından Amedlilere maç daveti
15:42 İHD: Kadınlar barış istiyor
15:18 Urmiye’de sandığa ilgi düşük
14:53 30 yıllık tutsak Atsız’ın tahliyesi ertelendi
14:52 DEM Parti 2 Mart Darbesi’nin araştırılmasını istedi
14:44 Gazeteci Keser'in tutuklanmasına tepki
14:41 İşkence gören DEM Parti PM üyesi Güngör’ün kolu çıktı
14:33 'Abdullah Öcalan’a özgürlük' kampanyasında ikinci aşama startı
14:30 Her yerde 8 Mart: Erkek aklını buralardan sileceğiz
14:20 Kelar’da bir eve hava saldırısı
14:18 ESP’li Ergül tutuklandı
14:05 Katledilen kadınlar anıldı: Bize dayatılan yaşamı kabul etmiyoruz
13:54 Uğur Kurt davasında sanık polise ödül gibi ceza
13:54 Türkiye'ye F-16 satışının durdurulmasını içeren tasarı reddedildi
12:58 Bucak ve Hatun STÖ temsilcileri ile buluştu
12:55 DEM Parti'den 'Siz sorun eşbaşkanlar cevaplasın' çalışması
12:40 Köy girişine X-ray cihazı koyan askerlerden çıplak arama
12:24 İnfazı ertelenen Muhlise Karagüzel’in tedavisi devam ediyor
12:22 Aileler İmralı'ya gitmek için başvurdu
12:08 Kışanak'tan ilk seçim konuşması: Kürt sorunu ve kadınların özgürlük sorunu için aday oldum
12:08 Wan’da 3 gazeteci serbest
12:05 Dr. Toprak cinayetinden AKP'yi sorumlu tuttu: Niye öldürdünüz?
11:52 Uluslararası Hukukçular Delegasyonu’ndan Öcalan’ın avukatlarına ziyaret
11:46 DEM Parti’nin İstanbul seçim bildirgesi: Kentte yaşayanlar kenti yönetecek
11:12 Seçim güvenliği önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
10:55 AYM, yasaklı olmayan kitapların tutsaklara verilmemesini 'hak ihlali' saydı
10:11 Koçyiğit: Gültan Kışanak’ın sesini her yerde yükselteceğiz
10:03 Federe Kurdistanlı gazeteci: Süleyman Ahmet'in alıkonulması terörist bir eylem
09:51 Avukat Çiçek gözaltına alındı
09:48 Öcalan’a özgürlük talep eden tutsaklar 96 gündür eylemde
09:38 Gözaltındaki gazetecilerin emniyetteki işlemleri tamamlandı
09:36 Kamu görevlileri AKP’li adaylar için oy istedi
09:22 Elkê adayları: Yabancıların ilçenin kaderini değiştirmesine izin vermeyelim
09:19 Kayyım seçim öncesi parkı kiraya verdi
09:12 Karamus: Türkiye-KDP ilişkisi Kürt karşıtlığı üzerinedir
09:11 Milazgir’in büyüyen sorunlarını çözmeye talipler
09:10 Tutsak kadınlar: İmralı’daki irademizin özgürlüğünü gerçekleştirelim
09:04 Cûdî’de engelleri aşarak yaşamı yeniden ördü
09:03 Bir özsavunma hikayesi
09:00 01 MART 2024 GÜNDEMİ
29/02/2024
22:19 İran, Irak’a gaz ihracatını durdurdu
21:59 DEM Partili Gün’ü katleden failler tahliye edildi
20:31 AKP'nin Bedlîs Belediye adaylarının hastanede tanıtılmasına tepki
20:27 Çandar’dan iktidara basın özgürlüğü uyarısı: Aklınızı başınıza toplayın
20:04 Dîlok ve İzmir'de kadın katliamları protesto edildi
20:01 Gazeteci Müftüoğlu cezaevinden çıktı: Mesleğimi yapmaya devam edeceğim
19:56 DEM Parti'den halk buluşması: İstanbul bizim evimiz, biz İstanbul’a layığız
19:50 Bakırhan: Bizi yok sayanlara cevabı 31 Mart’ta vereceğiz
18:47 Fransa'da kürtajı anayasal güvenceye alan tasarı Senato'dan geçti
18:37 Süleymaniye’de bir yurttaş katledildi
17:41 Senegal’de göçmen teknesi battı: En az 24 ölü
17:20 İsrail, yardım bekleyen Filistinlilere saldırdı: 104 ölü
17:07 25 Kasım’a katıldıkları için yargılanan 21 kadın beraat etti
17:02 Hatimoğulları Adalet Nöbeti'ne katıldı: Tecridi kıralım
17:01 Ege'nin tarım arazilerine GES ve RES tehdidi
16:47 Polisleri taşıyan midibüsün çarptığı çocuk hayatını kaybetti
16:38 Büro emekçileri sorunlarına çözüm istedi
16:35 Gazeteci Diren Keser’in tutuklanması protesto edildi
16:14 Büro açılışlarında DEM Parti adaylarına yoğun ilgi
15:58 İstanbul'da gözaltına alınan 15 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
15:43 Tantan 'Hayata Dönüş' davasında 'tanık' olarak dinlendi: Hassasiyetle davrandık!
15:31 Savcı Aktar’ın sanal medya hesabını takip edenlerin araştırılmasını istedi
15:30 Uluslararası Hukukçular Amed Barosu'nu ziyaret etti
15:29 SKM Genel Sözcüsü ve üyesi tutuklandı
15:06 Tutsak kadınlara 8 Mart kartı gönderildi
14:59 İstanbul ve İzmir’den gözaltılara tepki
14:58 Gülsün Silgir'in taziyesine kitlesel ziyaret
14:16 Gazeteci Karakaş hakkında tahliye kararı
14:06 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Derdimiz kazanmak
13:55 Dêrsim’de gazeteci Keser'in tutuklanması protesto edildi
13:44 KESK 8 Mart programını açıkladı
13:40 Bagok Dağı bombalanıyor
13:04 Ev hapsi ve adli kontrol uygulanan gazetecilerin itirazları reddedildi
12:55 Çeşme'de yüzlerce zeytin ağacı kesildi
12:37 Gazeteci Müftüoğlu hakkında tahliye kararı
12:15 Leyla Demir'in eşi ve oğlu gözaltına alındı
12:08 Avukatlardan İmralı başvurusu
12:06 Hatimoğulları: Hizbulkontra, Kürt aydınlarını katledenlerin adresidir
11:11 Manisa OSB’deki kağıt fabrikasında yangın
11:09 Uluslararası Delegasyon DFG ve MKG yöneticileri ile bir araya geldi
10:55 Gözaltındaki gazetecilerin ifadeleri bugün alınacak
10:50 Tutsaklara sevk işkencesi: Elleri, ayakları ve gözleri bağlandı
10:47 Çorlu Tren Katliamı davasında karar çıkmadı
10:17 Gazeteci Sedat Yılmaz beraat etti
10:12 17 kuruluştan çağrı: Gazeteci Müftüoğlu’nu serbest bırakın
09:34 Reşo: Yüreği Şefkat Dolu Bir Devrimci
09:23 Gazeteci Keser'in avukatı: Tutuklama kararı ifade özgürlüğüne saldırıdır
09:19 128 gün oldu: Süleyman Ahmet’ten haber yok!
09:18 Tutsaklar 95 gündür açlık grevinde
09:18 Dêrsim'de asimilasyon ve kültürel yozlaştırmaya karşı duracaklar
09:16 Hezex’e Süryani eşbaşkan adayı
09:15 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Adalet kurumları adaletsizliğin simgesi oldu
09:14 Agirî’de ibre DEM Parti’den yana
09:13 İstanbul’da tecrit konferansı düzenlenecek
09:13 Avukata ‘avukatlık yaptın’ suçlaması
09:11 Av. Acun: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün alt yapısı oluştu
09:10 CİSST avukatı Akyüz: Cezaevleri ataerkilliğin derinleştiği yerlerdir
09:09 Filistin’de ‘kadın’ olmanın kendisi bir mücadele
09:08 Kayyımın ‘vurgun’ planları yargıya taşındı
09:07 Colemêrg’de seçimin nabzı: AKP'li Ölmez bugüne kadar neredeydi?
09:06 Barış Anneleri: CPT, İmralı'daki hukuksuzluğun baş aktörü
09:05 Akdeniz adayları: Çalışmalar şeffaf ve katılımcı olacak
09:04 Şirnexliler: Bu seçimde hırsızlara geçit yok!
09:00 29 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
28/02/2024
23:35 KNK’den Lozan Belediyesine teşekkür ziyareti
22:37 Özerk Yönetim: Saldırıların amacı karışıklık çıkarmak
21:57 Ağır hasta tutsak Çardak, tekerlekli sandalye ile cezaevinden çıktı
21:09 TJA’lı kadınlardan 8 Mart yürüyüşü
21:03 Êlih’teki halk buluşması mitinge dönüştü
20:56 Dêrsim’de satışa sunulan parseller için yürütmenin durdurulması kararı
20:54 Elektrik akımına kapılan çocuk ağır yaralandı
20:27 Nergis Muhammedi’den İran seçimlerine boykot çağrısı
20:17 Xelîl Xemgîn’den AKP’ye ‘çalıntı’ şarkı tepkisi: Onursuzlar!
20:15 ABD'nin Dêrazor’daki üssüne roketli saldırı
20:05 Îdir halkı Güneş ve Kartal’a dair kararı halayla kutladı
19:25 KHK eylemi 283'üncü haftasında: Vazgeçmedik
19:24 DEM Parti usulsüz seçmenler için suç duyurusunda bulundu
18:54 Îdir Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi
18:27 Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular'dan Adalet Nöbeti ve DBP'ye ziyaret
18:15 İkizköylülerin delil tespiti talepleri reddedildi
17:54 Açlık grevini sürdüren 3 tutsak sürgün edildi
17:44 3 komşusunu katleden faile 'haksız tahrik' indirimi uygulandı
17:38 Ekoloji örgütleri DEM Parti’yi ziyaret etti
17:34 Şirnex’te ‘Di Helbestê De Rengên Botanî’ paneli
17:29 Basın-İş, Ekol Ofset önünde: Mücadelenin sonunda biz kazanacağız
17:18 Mor Cumartesi Hareketi’nden Afganistanlı Seddiqi için çağrı
16:56 Oy ve Ötesi Derneği 50 bin gönüllü ile veri akışı sağlayacak
16:45 Kent kent coşkulu seçim büro açılışları yapıldı
16:44 'Eşim beni öldürecek' diyen kadının cenazesi bulundu
16:36 Adalet Nöbeti: Sonuç alınıncaya kadar sürecek
16:36 MİT TIR'ları Davası’nda gazeteci Gül’e hapis cezası
16:27 Erdoğan emekliye seyyanen zamma kapıyı kapattı
15:53 ‘Roboskî Katliamı faşist politikaların başlangıç eşiğidir’
15:29 8 Mart eylemleri: Kadınlar erkek-devlet şiddetine boyun eğmeyecek
15:18 Hatimoğulları: Bugün bir demokrasi sorunu varsa sebebi Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür
15:02 ASM çalışanlarından ‘vergide adalet’ talebi
14:43 İHD Amed Şubesi: Bölgede en az 7 bin 229 hak ihlali yaşandı
14:39 Qoser'de şüpheli kadın ölümü
14:36 PİRHA muhabiri Keser’in tutuklanmasına tepki
14:35 Bagok’ta askeri operasyon
14:34 İzmir'de 4 kişi tutuklandı
14:29 Uluslararası hukukçular tecrit gündemiyle ziyaretlerine başladı
14:28 ESP: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın