Hatimoğulları: Bugün bir demokrasi sorunu varsa sebebi Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür

ÊLIH - Qûbîn’de seçim çalışmalarını sürdüren DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Dolmabahçe Mutabakatı’nın yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Ant olsun ki bu ülkede barış en güçlü şekilde yankılanana dek mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, seçim çalışmaları kapsamında Êlih’e geçti. Hatimoğulları, Heskîf (Hasankeyf) ilçesinde gerçekleştirilen esnaf ziyaretinde sonra Kercews'e (Gerçüş) halkla bir araya geldi. Hatimoğulları, daha sonra Qûbîn (Beşiri) ilçesinde halk buluşmasına katıldı. 
 
Hatimoğulları, konuşmasına faili belli katliamlarda yaşamını yitiren Demokrasi Partisi (DEP) Êlih Milletvekili Mehmet Sincar ile gazeteci Cengiz Altun’u anarak başladı. Kurdistan ve Türkiye’de özel harp yöntemleriyle gençlerin hedef alındığının altını çizen Hatimoğulları, “Gülistan Doku’nun kaybedildiğini biliyoruz. Hala hafızalarımızda o kayıp dipdiri. Bizim için hala onu aradığımız slogan hiçbir biçimde bilincimizden ve dilimizden eksik olmadı. Gülistan Doku’nun yakın arkadaşı Rojwelat’ı da yine şüpheli bir ölümle kaybettik. Ve Rojwelat yoldaşımızı, kız kardeşimizi burada sizlerin huzurunda sevgiyle anıyorum, saygıyla anıyorum. Gençlerimize bunları yaşatanlardan tek tek hesap soracağız” dedi. 
 
JİN, JİYAN, AZADÎ
 
Son 24 saatte Türkiye’de 8 kadının katledildiğine dikkati çeken Hatimoğulları, “Bizler bu dünyaya erkekler tarafından kadın cinayetleriyle katledilmek için gelmiyoruz. Bizler bu dünyada eşit yurttaşlar olarak, herkesle eşit bir biçimde yaşamak için doğuyoruz ve büyüyoruz. DEM Parti olarak bizler diyoruz ki kadınların yaşam hakkını, siyasetteki temsil hakkını, kamusal alandaki varlığını, toplumdaki temsiliyetlerini ve varlıklarını sonuna kadar hep beraber savunacağız. Jin Jiyan Azadî sloganımız olmaya devam edecek.” diye konuştu. 
 
OY TAŞIMALARA KARŞI ÇAĞRI
 
Seçimlere sayılı günler kaldığını ve kazanmak için geldiklerini vurgulayan Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Qûbîn, Kercewse, Heskif ve Êlih’te, burada sayamadığımız bütün ilçelerimizde bizler seçimleri kazanmak üzere yola çıktık. Sayılı günler var ve çok çalışmamız lazım. Evet, AKP iktidarının kayyımcı zihniyeti bu seçimlerdeki hilelerde de devam ediyor. Birçok yere oy kaydırdığını, asker, polis kadrosu kaydırdığını çok iyi biliyoruz. Bunu bizler boşa düşürebiliriz. Bunu boşa düşürecek bir parti varsa o da DEM Parti’dir. Çünkü DEM Parti, örgütlü bir partidir. Sizden ricam sadece Beşiri ya da Batman için değil, nerede bir tanıdığınız varsa nerede bir eş dost, akraba varsa zorunlu sebepler ya da gönüllü başka bir kente gitmiş ve yerleşmişse onları gelip kendi kentlerinde Qûbîn’de, Êlih’te oy kullanmalarını sağlamak için çalışalım. Sizden en büyük ricamızdır, gece gündüz demeden çalışalım ve telefon rehberinizi taramanızı istiyoruz. Rehberimizde kayıtlı olan eş, dost, akraba kim varsa hangi kentte ise ona diyelim ki mesela İstanbul ya da Ankara’da ise ama oyu buradaysa ona diyelim ki en yakın DEM Parti ilçe teşkilatına gitsin, başvurusunu yapsın, kimlik bilgilerini versin ve onların kendi kentlerine gelip oy kullanmalarını bizler sağlayacağız. 
 
ÊLIH HIRSIZLARA YOL VERİR Mİ?
 
Ve biz AKP iktidarının her yerdeki hırsızlığını, yolsuzluğunu, seçim hilelerini Qûbîn halkı olarak boşa düşürmek için çalışacak mıyız? Kayyım hırsızdır, irade hırsızıdır. Halkın iradesini gasp etmiştir. Kürt halkının, DEM Parti’ye oy veren halkların iradesini gasp etmiştir. Kayyım hırsızlığı sadece bununla sınırlı değildir. Êlih’te 650 milyon değerindeki parkı, 150 milyona yandaşına peşkeş çekecek kadar açıktan hırsızlık yapıyorlar. Bu hırsızlara Êlih, Kercewse, Qûbîn, Heskif yol verir mi?
 
ÇOK DİLLİ BELEDİYECİLİK
 
Bunlar bize dilimizi, kültürümüzü de unutturmak istiyorlar. Êlih’e kayyım atandığında yaptığı ilk işlerden biri Kürtçe web sitesini kaldırmak. Kayyımların çoğunun yaptığı şey; belediyede iki dilli ya da daha fazla dil varsa o belediyede çok dilli hizmeti ortadan kaldırdılar. Yani bizlerin belediyelerimizde kendi ana dillerimizde hizmet vermemizi hazmedemeyip onu engellediler. Kürtçe tabelaları indirdiler, Kürtçe sokak isimlerini değiştirdiler ve sanatçılarımızın, değerlerimizin, Kürt halkının değerlerinin Cegerxwîn gibi heykellerini ortadan kaldırdılar. Bir kez daha diyoruz ki bizler kayyımları göndereceğiz. Bizler iki dilli hizmeti, çok dilli hizmeti halkımıza sunacağız. Bizler, bize unutturulmak istenen ana dilimizi her yerde haykırarak savunacak, belediyelerimiz ve yerel yönetimlerimiz bunların adreslerinden biri olacaktır. 
 
KENTLERİN KİMLİKLERİ YOK EDİLMEYE ÇALIŞILDI
 
Kültüre dayalı olarak yapılan birçok çalışmamızı engellediler. Bizim kentlerimizin on bin yıllık tarihe sahip olan, binlerce medeniyete beşiklik etmiş olan kentlerimizin silüetlerini ortadan kaldırıp, kendi kentlerinin siluetlerini yaratmak istiyorlar. Biraz önce Heskif’ten geldik ve yüreğime derin bir acı, derin bir sızı saplandı. Ben deprem yaşamış bir arkadaşınızım ve kadim Antakya’nın yıkıldığını sizler de biliyorsunuz. Antakya için yaşadığım acıyı, Samandağ için yaşadığım acıyı yüreğimin ta derinlerinde Heskif için hissettim. Heskif’i tek tipleştirmek istemişler, tarihi eserleri, dokuyu yok etmek istemişler. Bu aslında sizlerin dedelerimizin, nenelerimizin elleriyle büyüterek bu günlere getirdikleri kentlerin kimliğini yok etmeye çalışmaktır, kimlik düşmanlığıdır, kent, tarih düşmanlığıdır ve aynı zamanda kentin dokusuna bu zararları vererek kültürel turizmi etkilemişlerdir. Hasankeyf başta olmak üzere Batman ve insanların gelip görmek isteyeceği buradaki esnafın fazlasıyla faydalanabileceği, katkı sunacağı bir yöntemdir bu. Size söz veriyoruz. Belediyelerimizi yeniden kazandığımızda, yeni belediyeleri kazandığımızda Êlih, Heskif ve buradaki tüm tarihi dokunun bütün dünyaya tanıtılacağının sözünü veriyoruz. Buraya bir turizm akınının gerçekleşmesinin sözünü veriyoruz. 
 
TARIMI KOOPERATİFLERLE GÜÇLENDİRECEĞİZ
 
Heskif’te kapalı dükkanlar açılacak ve bütün esnaflarımız işe, aşa, ekmeğe doyacak. Söz veriyoruz. İnanın gittiğimiz her yerde özellikle kayyımların belediyeleri işgal ettikleri, darbe yoluyla geldikleri her yerde biz şunları gördük. Bozuk yollar, bozuk kaldırımlar, çamur deryası içindeki yollar, kanalizasyon yok, çoğu yerde temiz içme suyuna bile sahip değil insanlar. Tarımını sulayacak, ekinini sulayacak suyu bile bulamıyor insanlar. Zaten Kürdistan’ın temel geçim kaynağı ne yazık ki bugüne kadar buraya doğru düzgün yatırım yapılmadığı için insanların el yordamıyla yürüttüğü tarım ve hayvancılık. Bunu zaten AKP iktidarı merkezi politikayla bitirmiştir, Kurdistan’da daha da bitirmiştir. Bakın tarım Türkiye'nin en temel geçim kaynağıdır. Türkiye dünya ölçeğinde ilk 9. sıradadır tarımda. Ama biz şimdi buğdayı, arpayı ithal eden bir pozisyona geldiysek bunun nedeni bu iktidarın kendisidir. Bu değişime yerellerden başlayacağız. Yerel yönetimlerde DEM Parti olarak bizler yönetime gelerek her yereldeki tarımı kalkındırmak, tarımsal ürünlerin kooperatiflerde değerlendirmesini sağlamak bizim boynumuzun borcudur. Çünkü biz, nerede doğduysak orada doyup orada kalmak istiyoruz. Batman’a baktığımızda sürekli dışarı göç veren bir kent. Zaten 40 yıldır devam eden Kürt sorunundan, devam eden çatışmalardan, savaştan dolayı insanımız, canımız göç etmiştir. Ama şimdi aynı zamanda buna eklenen yoksulluktan dolayı çok yoğun bir göç var. Biz DEM Parti olarak hem merkezi politikamızda hem yerel siyasetimizde sözümüz olsun ki adil bir ekonomik dağılımın sağlanması için var gücümüzle çalışacağız, siz değerli halkımızla beraber çalışacağız. 
 
ÖZGÜR KENTLERİ KURMAYA GELİYORUZ
 
DEM Parti gümbür gümbür geliyor. DEM Parti, devran dönecek ve DEM Parti her yerde olacak. Bizler yerel demokrasiyle özgür kentlerimizi kurmaya geliyoruz. Halkçı belediyecilikle demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü belediyecilik anlayışımızla geliyoruz. Belediye meclisi toplantılarımız doğrudan halkın katılımına açık olacaktır, şeffaf olacaktır, hesap verecekti. Êlih başta olmak üzere kazandığımız her belediyemizde, mahalle mahalle, mahalle temsilciliklerimizi kuracağız, mahalle meclislerimizi kuracağız. Hangi mahallede ne sorun varsa onun belediye aracılığıyla çözülmesini, yerel yönetim aracılığıyla çözülmesini sağlayacağız. 
 
KADIN KURUMLARIMIZI YENİDEN AÇACAĞIZ
 
Her yerde ifade ettiğimiz gibi burada altını bir kez daha çiziyorum; kayyımcı zihniyet ve anlayış, AKP veya MHP’nin kazandığı belediyeler de aynı kayyımcı zihniyetle yönetiyorlar. Şunu yapıyorlar; kadına yönelik hiçbir çalışma yok, gelen kayyım bizlerin kadınlar için yaptığı çalışmaları tek tek ortadan kaldırmaya çalıştı. Biz kadınlara söz veriyoruz, yeniden bütün belediyelerimizde kadın daire başkanlığı kuracağız, kadınlara danışmanlık hizmeti sağlayacağız, kadınlara iş edinme kurslarını sağlayacağız, kadın istihdamını sağlayacağız. Çünkü biz biliyoruz ki kadınların ekonomik özgürlüğüne kavuşması aynı zamanda genel anlamdaki özgürlüğüne kavuşması açısından da önemlidir. Ve ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganıyla örgütlene örgütlene gelen kadınlar olarak DEM Parti olarak bütün kadınlara sözümüzdür; bizler özgür ve eşit olana dek mücadelemizi yerel yönetimler başta olmak üzere her yerde hep beraber sürdüreceğiz. 
 
KÜRT SORUNUN ÇÖZÜMÜ ONURLU BARIŞTAN GEÇER
 
Bugün 28 Şubat. 28 Şubat Dolmabahçe Mutabakatı’nı yani Kürt sorununun çözümü noktasında Türkiye tarihinde atılmış önemli adımlarının birinin yıldönümü. Bakın Dolmabahçe Mutabakatı AKP ile başladı ama AKP Dolmabahçe Mutabakatı’nı kendi tanımayarak, kendi reddederek, Kürt halkı üzerinde çöktürme siyasetiyle yola devam etti. O zaman masa devrildiğinde ‘Kürt sorununu çözmekten artık vazgeçtik, dolaba koyuyoruz, donduruyoruz’ dediklerinde yaşanan katliamlar hepimizin hatırasındadır. Bizler o yitirdiğimiz canlarımızı unutmuyoruz. Bizler çeşitli provokasyonlarla, bu vazgeçişin nasıl tezgahlandığının bilincindeyiz ve bunları asla unutmuyoruz. Kürt sorununun çözümü onurlu bir barıştan geçer. Onurlu bir barış için çalışmak herkesin elini taşın altına koyması elbette çok önemlidir. Bugün Türkiye'de bir demokrasi sorunu varsa bunun en önemli sebeplerinden birisi Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmemesidir. Dolmabahçe Mutabakatı’ndan vazgeçen anlayış, aynı zamanda darbe mekaniğini de hayata geçirdi.  
 
28 ŞUBAT MAĞDURU BUGÜN VARİSİ OLDU
 
Aynı zamanda 28 Şubat Askeri darbesinin de yıldönümü bugün. Biz bugün Êlih’te birkaç konunun yıldönümünde tesadüfen buluştuk ve bu nedenle bu gündemleri bütün Türkiye kamuoyuna sunuyoruz. 97’de 28 Şubat darbesi gerçekleştiğinde yani asker postalları, tanklar, toplar sokağa düştüğünde o zaman AKP iktidarı darbeye karşı bir tavır izliyordu. Ama inanın ki daha sonraki AKP’nin büründüğü kılıf bu darbecilerden de daha tehlikeli bir kılıf. Biri asker postallarıyla, diğeri polisle, yargıyla ve devletin bütün erkiyle halklara diz çöktürmeye çalışarak bir darbe gerçekleştirmiştir. 28 Şubat’ın mağduru şimdi 28 Şubat’ın varisi olmuştur. Saray, Ergenekon el ele karanlık bir Türkiye’yi inşa etmeye çalışıyorlar şuan. 
 
BARIŞI GETİRECEĞİZ
 
Ama buradan Êlih’ten bu darbenin yıldönümünde, aynı zamanda Kürt sorununun çözümü irade ortaya konan Dolmabahçe Mutabakatı’nın yıldönümünde bir kez daha söylüyoruz ki ant olsun ki bu ülkeye barışı biz getireceğiz. Ant olsun ki Kürt sorununu bizler çözeceğiz. Ant olsun ki bütün halkların, ezilen ve sömürülenlerin sorunlarını bizler çözeceğiz ve biz bu ülkede barış en güçlü şekilde yankılanana dek mücadele etmeye devam edeceğiz.   
 
Aynı zamanda sevgili Yaşar Kemal’in ölüm yıldönümü. Burada sizlerin huzurunda onu saygıyla anıyorum. Ruhuna, bilincine ve diline yakışan sözleri de sizlerle paylaşarak onu anıyorum. Sevgili Yaşar Kemal barış dolu şiirleri bizler Kürdistan’dan, Anadolu ve Mezopotamya'dan hep beraber yazacağız bu da sana sözümüz olsun. 
 
EDİP SOLMAZ’IN AĞACI MİLYONLAR HALİNE GELDİ
 
Değerli Edip Solmaz’la ilgili araştırma yaparken çok önemli bir yazıya rastladım. Sevgili Gülcan Dereli yazmış. Şöyle söylemiş yazısında; 79’da zamanın ruhu farklıydı. Her yer beton değildi ama devletin zihinsel kodları o zaman da Kürtlere karşı bir beton gibiydi şimdi de bir beton gibi. Edip Solmaz seçim kampanyasında sembol olarak ağacı kullanmıştı. Yaşam ağacı, kökleri derinlerde ama yeşermemişti daha. O ağaç bugün milyonların toplandığı bir ağaç haline geldi. O ağaç bizim bütün siyasi partilerimizin köküdür. O ağaç binlerce yıldır bu topraklarda beraber verdiğimiz mücadelenin köküdür. Edip Solmazların Terzi Fikrilerin, devrimci ve yurtsever mücadele geleneğini bizler bu ağacın altında hep beraber sürdürmeye devam edeceğiz. Anadolu ve Mezopotamya topraklarında kökleri binlerce yıla dayalı bu ağacın gölgesinde bizler özgür, adil, demokratik bir siyaseti inşa etmek için Edip Solmazların, Terzi Fikrilerin öğrencileri, yol arkadaşları olarak sevgili Terzi Fikri ve sevgili Edip Solmaz, özellikle de Edip Solmaz senin kentinde sana söz veriyoruz. Bütün belediyelerimizi sana yakışır bir şekilde kazanacağız, sana yakışır bir şekilde kazanmak için hep beraber çalışacağız.”
 

Diğer başlıklar

15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesini yayımladı: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler