Akdeniz adayları: Çalışmalar şeffaf ve katılımcı olacak

img
MERSİN - DEM Parti’nin Akdeniz Belediyesi adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız, şeffaf ve katılımcı bir anlayışla hareket edeceklerini belirterek, projelerini anlattı. 
 
Siyaset sahnesinde demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmayla yer alan ve bunu 31 Mart Yerel Seçimleri ile daha geniş çeperde hayata geçirmeyi amaçlayan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), seçim çalışmalarını hızlandırdı. Kent uzlaşısı temelinde belirlenen eş başkan adayları ile Kurdistan kentlerinin yanı Türkiye’nin birçok kentinde seçime girecek olan partinin “kale” olarak görülen güçlü olduğu merkezlerden biri de Mersin’in Akdeniz ilçesi.
 
Çok sayıda farklı etnik kesimin birlikte yaşaması nedeniyle kozmopolit bir yapıya sahip olan ilçe, aynı zamanda önemli oranda bir işçi potansiyeline sahip.
 
2009-2014 yılları arasında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) adayı Fazıl Türk tarafından yönetilen Akdeniz Belediyesi’ni 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde bu kez partinin eş başkan adayı olarak gösterdiği Fazıl Türk ve Yüksel Mutlu kazandı.
 
KAYYIM VE AKP’Lİ GÜLTAK’IN KARNESİ
 
Ancak iktidarın kayyım atadığı belediyelerden biri Akdeniz Belediyesi oldu. İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınan eş başkanların yerine 18 Aralık 2016’de İlçe Kaymakamı Hamdi Bilge Aktaş, kayyım olarak atandı. Kayyımın ilk icraatı belediyeye bağlı İştar Kadın Danışmanlık Merkezi'nin adını "Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü" olarak değiştirmek oldu. 
 
Mayıs 2019’da yapılan yerel seçimlerde ise belediye yüzde 7’lik oy farkıyla AKP’nin adayı Mustafa Gültak’ın yönetimine geçti. Kayyımdan geri kalmayan Gültak da erkek bir müdür atadığı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünü bütünüyle işlevsiz hale getirdi. Gültak yine belediye kaynaklarıyla inşa edilen Kadın Konukevi'ni bütçe yetersizliği gerekçesiyle 25 yıllığına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devretti.
 
72 MİLYON TL BORCA KARŞILIK TAŞINMAZLAR DEVREDİLDİ
 
Gültak’ın karnesindeki zayıflar sadece kadın alanıyla sınırlı kalmadı. Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu sanal medyada eleştiren bir belediye çalışanını “Kamu işçisi siyaset yapamaz” sözleriyle işten çıkaran Gültak, sendikalı belediye işçilerine mobbing uyguladı. DBP döneminde inşa edilen Yılmaz Güney Parkı’nı yurt yapılmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devreden Gültak, Temmuz 2022’de HDP’li üyelerin bulunmadığı bir belediye meclisi toplantısında 50 milyon liralık borçlanma yetkisi aldı. Belediyenin borcu 72 milyon liraya ulaştığında ise içerisinde camilerin, okulların ve sağlık ocaklarının da olduğu 61 dönümlük 14 adet taşınmaz Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) devredildi. 
 
USULSÜZLÜKLER SAYIŞTAY RAPORUNDA
 
Sayıştay’ın 2022 yılında yaptığı denetimler sonucunda belediyede tespit ettiği usulsüzlükler hazırlanan 2022 yılı raporunda “Tapuda kayıtlı taşınmazlar ile muhasebe kayıtlarının uyumlu olmaması”, “Yapılmakta olan yatırımlar hesabının amacı ışında kullanılması” ile “Dernek ve vakıflara taşınmazların tahsis edilmesi” başlıkları altında tek tek yer aldı.
 
EŞ BAŞKAN ADAYLARI KİM? 
 
Akdeniz’i 8 yıl aradan sonra yeniden farkla kazanmayı hedefleyen DEM Parti’nin Eş Başkan adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız, ilçe halkının geçen 8 yılda uzak kaldıkları “herkese eşit hizmet” modelini yeniden hayata geçirme amacında.
 
Adaylardan Nuriye Arslan, henüz 10 yaşındayken 1978 yılında ailesiyle birlikte Muş’tan Mersin’e göç etmiş bir isim. Yaşamını insan hakları ve kadın hakları savunuculuğuna adayan Arslan, siyasete Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) Yenişehir ilçe yönetiminde başlayıp sonrasında ilçe eşbaşkanlığı yaptı. 2019 yılında Akdeniz Belediye Meclis üyesi olarak seçilip aktif bir profil çizen Arslan, halkın sempati ve güvenini kazanmasıyla 31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti tarafından eş başkan adayı olarak gösterildi.
 
1991 yılında Şirnex Cizîr’da doğan Hoşyar Sarıyıldız da, 1994 yılında ailesiyle birlikte Mersin’e göç etti.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni tamamlayan Sarıyıldız, 2016'da Özgürlük İçin Hukukçular Derneği'nin (ÖHD) Mersin Şube eşbaşkanlığını yaptı. 2022 yılında HDP Mersin İl Eşbaşkanı görevine seçilen Sarıyıldız, katıldığı ön seçimde halkın verdiği destekle DEM Parti’nin Akdeniz Belediyesi için gösterdiği diğer eş başkan adayı oldu.
 
SARIYILDIZ: AKDENİZ SORUNLARLA ÇÖLLEŞTİRİLDİ
 
Eş Başkan adaylarından Hoşyar Sarıyıldız, Kürt, Türk, Arap, Alevi ve Sunni olmak üzere birçok etnik ve inançsal toplum kesiminin ikamet ettiği Akdeniz’in aslında bu özelliği ile bir “Türkiye mozaiği” olduğunu ifade ediyor.
Belediyeyi kazanmaları halinde ilçede hayata geçirecekleri demokratik, halkçı yerel yönetim projeleriyle Akdeniz’i halkların özlem duyduğu barış ve kardeşliğin örüldüğü örnek bir yer haline getireceklerini belirten Sarıyıldız, “Yüklendiğimiz misyonun ağır bir sorumluluğu bulunduğunun farkında olarak, böylesi bir sürece hazırlanıyoruz” dedi. Akdeniz’de büyük bir işsizlik sorunu ve derin bir yoksulluğun yanı sıra eğitim, gençlik, kültür ve sanat gibi hemen her alanda sorunlar bulunduğunu vurgulayan Sarıyıldız, “Akdeniz tüm bu sorunlarla adeta çölleştirildi. Bu durumu da ülkedeki genel siyasetten, genel durumdan farklı ele almadığımızı belirtmek istiyorum”  ifadelerini kullandı. 
 
‘HALKLA BERABER ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YÖNETECEĞİZ’
 
Mevcut AKP’li Başkan Mustafa Gültak’ın 5 yıllık yönetiminde ilçede kendilerinden yana olmayanlara hizmet götürmediğini ifade eden Sarıyıldız, Gültak’ın seçim çalışmaları sırasında gittiği bir pazar yerinde halktan gördüğü tepkiyi hatırlattı. Sarıyıldız, “Gültak’ın faaliyetlerini, hizmet anlayışını bilen halk, onu adeta pazardan kovdu. Niçin bunu yaptı halk? Halk, ‘Sen 5 yıldır bize hiçbir hizmet getirmedin, bugün hangi yüzle yanımıza geliyorsun’ dedi. Gültak bu tepkinin ardından arkasına bakmadan kaçmıştı. Bugüne kadar oy alamayacağı Kürtlere ve Araplara tek bir hizmet götürmedi, yoksul ve emekçi halklara istihdam alanı yaratmadı. Bunu Kürtlerin yaşadığı mahallelerin dışında Arap halkımızın yaşadığı Karaduvar, Kazanlı ve Adanalıoğlu bölgelerinden biliyoruz. Gültak kendisini ve kendi çeperindekileri zengin yapmaktan başka bir şey yapmadı. Bugüne kadar aralarında camilerin de olduğu birçok taşınmazları gözünü bile kırpmadan sattı. Tüm bunları biliyor olmalarından dolayı halk kendisine ciddi anlamda tepkili. Bizler ise belediyeyi kazandığımız takdirde yönetimimizi ve çalışmalarımızı halkla beraber şeffaf bir şekilde yöneteceğiz” diye konuştu. 
 
PROJELER
 
DEM Parti olarak Akdeniz’de şeffaf ve katılımcı bir belediyeyi hedeflediklerinin altını özellikle çizen Sarıyıldız, ilçenin hem sanayi hem de tarım bölgesi olmasından kaynaklı tüm sorunları “herkese eşit hizmet” diyerek çözebileceklerini belirtti. Bunlar için büyük projelerle geldiklerini dile getiren Sarıyıldız, bu projeleri şöyle anlattı: “İşçiye, gençliğe, üreticiye, emekçiye, kadına bir bütün halinde tüm kesimlere istihdam yaratma, yine sosyal ve kültürel odaklı projelerimiz olacak. En başta gençlerin sosyal, kültürel ve eğitimsel alanlarda gelişimlerine katkıda bulunmak, toplumsal sorumluluk bilincini artırmak ve gençlerin etkin bir şekilde topluma katılmalarını sağlamak amacıyla Akdeniz Gençlik Merkezi kuracağız. Yine gençlerin uyuşturucu kullanımını önlemek, etkilenen bireyler için tedavi ve rehabilitasyon imkanları sunmak ve halkımızın bu konudaki bilincini artırmak için uyuşturucu ile mücadele birimi kurmanın yanında spor kompleksleri kuracağız. Çiftçilerin kendi ürettikleri ürünleri aracısız bir şekilde satacakları belediyeye ait pazar yerleri kuracağız. Bunun yanında çiftçilere mazot, gübre ve sulama gibi desteklerimiz olacak. Kooperatiflerle beraber belediyeye ait arsaları imkânı olmayanların hizmetine sunacağız. Kısacası tüm kesimlere yönelik kapsamlı projelerimiz olacak.” 
 
ARSLAN’IN ÖNCELİĞİ KADINLAR OLACAK
 
Diğer Eş Başkan Adayı Nuriye Arslan’ın önceliği ise kentte yaşayan kadınların sorunları.  Kadınlara dair sorunların ancak güçlü bir kadın örgütlenmesi ile çözülebileceğini, bu nedenle ilçeyi kadınlarla birlikte yöneteceklerini belirten Arslan, “Jin, Jiyan, Azadî”nin bir slogandan ibaret olmadığını vurguluyor.
 
Arslan,  “O kelimenin içine dünyanın sığdırıldığını biliyoruz. Kadın özgür olmadan toplum özgür olamaz. Ancak kadın özgürleşirse toplum da özgürleşecek. Biz buna inanıyoruz ve kadının özgürleşmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Mersin’de de farklı etnik kökenden kadınlar var. Bizler bütün renklerimizle buluşarak, büyüyerek kadın mücadelemizi büyüteceğiz. Toplumun ancak kadın öncülüğünde refaha ve özgürlüğe ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu. 
 
‘MERSİN ERİL SİSTEMLE YÖNETİLİYOR’
 
Mersin’in bir “kadın kenti” olduğunu, ancak eril bir sistemle yönetildiğini söyleyen Arslan, kadınların buna karşı mücadele yürüttüğünü kaydetti. Sahada bir araya geldikleri kadınların mevcut anlayıştan rahatsız olduğunu aktardıklarını paylaşan Arslan, kadın temsiliyetinin tanınmadığını belirterek, şunları söyledi: “Bizim için kadın, siyaset üstüdür. Kadın örgütlülüğü olmazsa olmazımızdır, inancıyla siyasetimizi sürdürüyoruz. Ama ne yazık eril bir zihniyetle yönetiliyoruz. Dünyanın yüzde 50’si kadınken, diğer yüzde 50’si kadından olmayken, buna rağmen kadınlar yok sayılıyor. Bu açıdan büyük sorumluluklarımın olduğunun farkındayım. Mersin’de mücadele eden önemli bir kadın gücü var. Onlarla bir araya gelerek, ortaklaşarak kadın iradesinin tecelli edeceği bir sistem kurmaya yönelik projelerimiz olacak.” 
 
‘GÜVENLİ YAŞAM ALANLARINI YENİDEN OLUŞTURACAĞIZ’
 
Akdeniz Belediyesi DBP yönetiminde iken kurulan İştar Kadın Danışmanlık Merkezi’nin şiddet gören kadınların çocukları ile beraber yaşayabileceği alanlar sağladığını hatırlatan Arslan, son olarak şunları söyledi: “2016’da kayyım atandıktan sonra İştar Kadın Danışmanlık Merkezi, Kadın ve Aile Müdürlüğüne dönüştürüldü. Bu müdürlüğe de bir erkek müdür atadılar. Bizler geldiğimizde tekrardan başlayarak bütün projelerimizi gerçekleştireceğiz.  Kadın Danışma Evleri’ni ve kadın müdürlüklerini kurarak hem kadınların hem çocuklarının güven içinde olacakları yaşam alanlarını yeniden oluşturacağız. Projelerimizi kadın dinamikleriyle bir araya gelerek ortak fikirle üreteceğiz. Kadınların ekonomik olarak ciddi sıkıntılar çektiğini görüyoruz. Bu anlamda kadın emeğini değerli kılan kooperatiflerimiz olacak. Kadınlar evlerinde üreteceklerini istihdam alanlarına dönüştürecek kadın derneklerimiz, kooperatiflerimiz olacak.”
 
MA / Ergin Çağlar - Yüsra Batıhan

Diğer başlıklar

14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesini yayımladı: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek | YENİLENDİ
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor