Dêrsim'de asimilasyon ve kültürel yozlaştırmaya karşı duracaklar

DÊRSIM - Dêrsim'de asimilasyon ve kültürel yozlaştırma politikalarına karşı çalışmalarını sürdüreceklerini belirten DEM Parti eşbaşkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak, "Tunceli' manipülasyonuna karşı Dêrsim’i yeniden eski kodlarına kavuşturacağız” dedi.  
 
AKP-MHP iktidarının Alevilere dönük inkar ve asimilasyon politikalarının en yoğun hissedildiği kentlerden biri olan Dêrsim’de yurttaşlar, 4 Mayıs 1937 tarihinde dönemin CHP hükümetinin “Tunceli Tenkil Harekatı” kararıyla başlattığı ve 1938’de imha ile devam eden katliamın hafızasıyla 31 Mart’ta sandığa gidecek. 1937 ve 1938 yıllarında, 7’den 70’e tüm Dêrsim halkına yapılan soykırım saldırıları sonucunda onbinlerce insan katledildi, on binlercesi topraklarından kopartılarak zorla sürgüne gönderildi. “Alevi yurdu” olarak nitelendirilen Dêrsim’de, iktidar kendi “Alevisi’ni” yaratmak için uzun süredir çaba sarf ediyor. Kent merkezinde bulunan tek Cemevi’nde ise 28 Ocak’ta gerçekleşen ve usulsüzlükler ile gündeme gelen seçimlerde AKP’ye yakınlığı ile bilinen Ali Ekber Yurt, 1 oy farkla başkan seçildi. 
 
HALKIN GÜNDEMİ EKOLOJİK TALAN 
 
Öte yandan 140’ın üzerinde maden projesi ile doğası ve ekolojik dengesi iktidarının rant politikalarının odağı haline gelen Dêrsim, Erzingan Licik’de (İliç) meydana gelen facia sonrası tehlike altında. Siyanür tehdidinin Munzur Nehri’ne karışması olasılığından tedirgin olan Dêrsim halkı, seçimler sonrası yönetime gelecek belediyeden bu yöndeki ve önlemlerin alınmasını bekliyor. 
 
‘DÊRSİM’İ HALKLA AYAĞA KALDIRACAĞIZ’
 
Kentteki yapısal sorunlara “çözüm” iddiasıyla seçimlere hazırlanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dêrsim Belediye Eşbaşkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak, “Dêrsim’i Dêrsimliler ile yeniden ayağa kaldıracağız” şiarıyla çalışmalarını sürdürüyor. “Dersim dört dağ içinde ama çok dert içinde” diyen Birsen Orhan’a göre, DEM Parti’nin yerel yönetim anlayışıyla kentteki sorunların çözülmesi programatik bir çalışmayla gerçekleşecek. Orhan, “Partimizin geçmiş dönemdeki pratikleri mevcut. Bizlerin bu sorunlarının üstesinden gelebilecek bir parti programımız, bir anlayışımız var ve üstesinden geleceğiz” dedi. 
 
‘TUNCELİ MANİPÜLASYONUNA KARŞI DÊRSİM’ 
 
Dêrsim’deki sorunların “altyapı, üstyapı” sorunlarından ibaret olmadığını aktaran Orhan, devletin kente yönelik asimilasyon ve kültürel yozlaştırma politikalarına dikkat çekti. Orhan, şöyle devam etti: “Dêrsim'in sokaklarında uyuşturucu satılıyor. Kişiler ajanlaştırılıyor. Şimdi bunlar nedir? Sistemin yaratmak istediği bir profil var. Onların yaratmaya çalıştığı bu ‘Tunceli’ manipülasyonuna karşı Dêrsim’i tekrar eski kodlarına kavuşturmak gibi bir iddiamız ve derdimiz var. Dêrsim’in köklü inancı ve kadim kültürüyle, çoklu kimliğiyle bu sorunların üstesinden geleceğiz” diye konuştu. 
 
DEM Parti’nin kentteki belediyecilik anlayışıyla Dêrsim’i kültürel kodlarına ve köklü değer yargılarına kavuşturmayı hedeflediklerini söyleyen Orhan, özel savaş politikalarının yarattığı tahribatlara karşı mücadele edeceklerinin altını çizdi.  
 
‘GURBET TÜRKÜLERİ SÖYLEMEK İSTEMİYORUZ’
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre büyük bir bölümü gençlerden oluşan binlerce Dêrsimlinin Avrupa’ya göç ettiği ifade eden Orhan, şunları söyledi: “Ekonomik koşullar etkili bir unsur ancak özel savaş politikalarının özel bir planı olarak da gençlerimiz Avrupa'ya göç ettiriliyor. Sürgündeki insanlarımızın, dostlarımızın buraya tabut içinde gelmesini istemiyoruz. Onları yaşarken Dêrsim’de görmek istiyoruz. Yılmaz Güney'in bir sözü var: Gurbet türküleri söylemek istemiyoruz.” 
 
‘İRADEMİZİ GERİ ALMAYA GELİYORUZ’
 
Kürt demokratik siyasetine dönük kayyım siyasetinin Dêrsim’de de uygulandığını hatırlatan Orhan, “Gasp edilen irademizi geri almaya geliyoruz. Yükümüzün ağır olduğunu biliyoruz. Kürt, Alevi, kadın kazanımlarına, gençlik kazanımlarına yönelik bir saldırı mevcut. Bugün Dêrsim’de inanç merkezlerimizde artık sistemin Aleviciliği işlenmeye çalışılıyor. Bu anlayış buraya empoze edilmek isteniyor. Kültürel alanlarda belediyenin üzerine düşen işlere önem vereceğiz. Eğitim destek evlerini açacağız. Dilsel çalışmalara öncelik vereceğiz” diye anlattı. 
 
‘KADIN BELEDİYECİLİĞİ CAN BULACAK’
 
Orhan, “Kadın belediyeciliğinin” DEM Parti’nin mor çizgisi olduğunun altını çizdi. Kayyımların kadın kurumlarını, belediyelerdeki kadın meclislerini kapatarak “makul kadın” yaratmayı hedeflediğinin altını çizen Orhan, “Eşbaşkanlık gibi muazzam bir sistemle kadın iradesini yerel yönetimlerde ortaya koymak istiyoruz. Jin jiyan azadî felsefesini, insanlığın ve doğanın kurtuluşu olarak görüyoruz. Dêrsim bir kadın kentidir. Bu sistemi Dêrsim’de en iyi şekilde tesis edeceğimizi, kadın iradesiyle yerel demokrasiyi öreceğimizi ve bu sistemden de vazgeçmeyeceğimizi belirtmek isterim” ifadelerini kullandı. 
 
KATLİAMLAR VE SÜRGÜNLER COĞRAFYASI
 
Dêrsim coğrafyasının tarihini 1938’deki katliamda yaşananlar ile tarifleyen Cevdet Konak, kentin hemen yanı başında bulunan Munzur Nehri’ni işaret ederek, şöyle devam etti: “Sol tarafınızda, 5 kilometre ileride kayalıklar var. Orada yüzlerce çocuğun, yaşlının ve kadının kayalıklardan aşağı atılarak, katledildiği ve bu nedenle Munzur suyunun kan aktığı söylenir. Biz Cumhuriyet’in 100 yılına baktığımız zaman, 1921’de Koski’de, 1926’da Xozat’ta (Hozat) yine bir zulüm yaşanmış. İnsanlar köyünden, coğrafyasından uzaklaştırılmış ve sürgüne gönderilmiş. 1934 ve sonrasına bakıyorsun, sistemin Dêrsim halkının diline, kültürüne, tarihine yönelik bir saldırısını görüyorsunuz. Osmanlı’da Dêrsim’e onlarca sefer yapmış fakat ‘sefer olur ama zafer olmaz’ denilmiş. 1938’de senin dilini, tarihini, hafızanı yok etmek için bu coğrafyada bir soykırım yaşanmış. 30 binin üzerinde insan katledilmiş, sürgün edilmiş. Sürgünde şunu demişler: ‘Türkçe öğrenin, dilinizi bırakın, Kirmançkî'yi bırakın. Siz artık Anadolu'nun, Marmara'nın farklı bölgelerine yerleşmiş Türklersiniz.’ Ancak sistem şunu da görmüş: 1950’de topraklarına geriye dönerken kimliği, inancı için o zulmü yaşayan halk, dayanışmayı öne çıkarak kendi tarihini korumuştur.”
 
‘BİZ BU ACILARIN ÇOCUKLARIYIZ’
 
Dêrsim’in sonraki süreçte 12 Eylül Darbesi’nden de nasibini aldığını anımsatan Konakçı, “1984’ten sonra da zulme karşı Dêrsimliler yine baş kaldırmış. 1994’lü yıllarda yine on binlerce insan sürgün edilmiş, binlercesi zindanlara atılmış. Bütün bunlara rağmen bu coğrafyayı terk etmemişler. Biz bu acıların çocuklarıyız. Biz bu acıları anlatan babaannelerimizin, büyük annelerimizin yanında büyüdük ve onlara sözümüz var. ‘Dêrsim’in tarihini, kültürünü, dilini, kimliğini, daha da ileriye taşıyarak bu coğrafyaya, kutsal topraklara sahip çıkacağız’ demişiz. Tıpkı Seyid Rıza ve dava arkadaşlarının idama giderken, ‘Biz sizin oyunlarınızla baş edemedik bu bize dert oldu ama biz de onların karşısında diz çökmedik. Bu da onlara dert olsun’ sözlerinde anlatıldığı gibi. Kılavuzumuz Seyit Rıza ve dava arkadaşlarının bıraktığı bu tariftir. Alişer ve Zarifelerin bıraktığı tarihtir. Onlara ve bu topraklardaki tüm değerlerimize büyük bir borcumuz ve büyük bir sorumluluğumuz var” dedi.
 
‘KENTİN TARİHİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ’ 
 
Konak, “Demokratik yerel yönetimlerle birlikte Dêrsim coğrafyasında da birinci planlamamız kentin tarihini, kültürünü, dilini ve hafızasını daha da güçlendirmektir. Ana dilini daha da geliştirmektir. Bir halkın dili yok olursa, o halk kendi tarihinden de kopar” dedi. Yerel yönetimlerde katılımcılığı ve temsiliyeti esas alan bir model izleyeceklerini dile getiren Konak, “Bizler 31 Mart'ta seçimleri kazanacağız. Dêrsim bölgesinde halkımız söz sahibi olacak, biz de halkın sözcüsü olarak görev yapacağız” vurgusu yaptı. 
 
‘DOĞA YIKIMINA KARŞI TAVIR ALACAĞIZ’
 
Dersim coğrafyasının bir bütünen kuşatma altında olduğunu ifade eden Konak da Licik’te meydana gelen maden faciasını hatırlatarak, Dêrsim’deki benzer projelere dikkat çekti. Kentte birden fazla Hidroelektrik Santrali (HES) olduğunu belirten Konak, yapımı başlayan yeni bir proje daha olduğunu söyledi. Öte yandan bölgedeki dağlarda konumlandırılan kalekol ve karakolların binlerce dönümlük arazileri işgal ettiğini ve ormanların yok edildiğini kaydeden Konak, her yaz Ağustos ve Eylül aylarında binlerce dönümlük alanda gerçekleşen orman yangınlarının, coğrafyaya dönük sistemli ve planlı saldırılar olduğunu ifade etti. 
 
“Yerel yönetimlerin temel görevlerinden biri de coğrafyasında yaşanan bu yıkımlara karşı tavır ve tutum almaktır” diyen Konak, Pulur (Ovacık) da daha önce siyanürle altın arama girişimine karşı Dêrsim halkının ortaya çıkardığı mücadeleyi anımsattı. Konak, “Halkımızla birlikte kendi toprağımızı ve coğrafyamız koruyacağız. Emperyalizm ve onların yerel işbirlikçileri Dersim coğrafyası üzerinde uzun vadeli rantlarını sağlamak için buradaki bütün ekolojik dengeye ciddi bir yıkım vererek, ikinci bir göçe zorlamanın da planlarını yapıyorlar. Bu noktada Dêrsimlilerin ve Dêrsim dostlarının daha aktif çalışmalar yürütmesi gerekir” şeklinde konuştu. 
 
DERSİM İTTİFAKI: ELEŞTİRİ VAR SAHADA ÇÖZECEĞİZ!
 
Yerel seçim sürecinde kamuoyunu da meşgul eden konulardan biri olan “Dersim İttifakı’na” değinen Cevdet Konak, ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı. Konak, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP-MHP iktidarının Dersim üzerindeki özel planlarına karşı tüm devrimci güçlerin birlikte hareket etmesi hem halkımızca hem de ittifakımızca kabul görüldü. Ancak ittifakımızda yer alan SMF, şu anda yönetimde olduğu Dersim Belediyesi’ndeki 5 yıl boyunca pratikleriyle ilgili halkımız tarafından tartışılan, açığa çıkan görüşler var. Belediyenin kısmen sorun olduğu açık açık tartışılıyor. Kentin sorularından biraz uzaklaşmış durumda. Bu anlamda belediye yönetimi kendi güvenini yitirmiştir. Dostlarımızın burada yaptığı 5 yıllık süreç içerisinde doğru planlamalarına ‘evet’ deriz, doğru dokunuşlarına ‘evet’ deriz ama demokratik anlamda da eksiklerini tartışırız, çünkü bu halkın bu kentte rahat yaşaması gerekiyor. Bu anlamda ittifaka kısmen eleştiriler geliyor, tartışmalar yürütülüyor ama biz bunları sahaya indiğimizde aşarız, çözeriz. Emek ve Özgürlük İttifakı’yla birlikte 31 Mart'ta güçlü bir şekilde halkın iradesi açığa çıkacaktır.”
 
Seçim mesajlarını ileten eşbaşkan adayları, “Dêrsim DEM’dir, DEM de Dêrsim’dir. Dêrsim’i yeniden inşa etmek için hep birlikte çalışalım. Hep birlikte başaralım! Serkeftin” dedi.  
 
DÊRSİM BELEDİYE EŞBAŞKAN ADAYLARI
 
Cevdet Konak, 1961 yılında Dêrsim’in Xozat ilçesi Ağzunik (Kayabağ) köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Xozat ilçesinde tamamlayarak, 1981 yılında başladığı Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. Xozat ilçesinde 2 dönem belediye başkanlığı yapan Konak, 24 Haziran 2018'de yapılan milletvekili seçimlerinde Xarpêt’den HDP Milletvekili adayı olarak gösterildi ancak seçilemedi.
 
Dêrsim Pêrtag doğumlu Birsen Orhan, 15 yıldır öğretmenlik yapıyor. Aynı zamanda bir yayınevinin editörlüğünü de sürdüren Orhan, aktif siyasete 2013 yılında HDP Pêrtag İlçe Eşbaşkanlığı göreviyle başlarken, HDK Pêrtag Yürütme Kurulu üyeliği, HDK Pertek Eş Sözcülüğü ve DBP Amed İl Örgütü yöneticiliği görevlerinde bulundu.
 
MA / Fırat Can Arslan
 

Diğer başlıklar

15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesini yayımladı: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler