Tantan 'Hayata Dönüş' davasında 'tanık' olarak dinlendi: Hassasiyetle davrandık!

img
İSTANBUL – “Hayata Dönüş” davasında dönemin İçişleri Bakanı Saadettin Tantan tanık olarak dinlendi. Kapalı görülen ara duruşmada dinlenen Tantan, MGK’de kararlaştırılan operasyon kararının altında imzasının bulunduğunu kabul ederken, 28 tutuklunun hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı katliam için, “Hiçbir cana zarar gelmesin diye hassasiyetle davrandık”  dedi.
 
“Hayata Dönüş Operasyonu” adı altında Bayrampaşa Cezaevi'ne dönük 19 Aralık 2000 tarihinde gerçekleşen, 12 kişinin ölümü ve 29 kişinin yaralandığı katliama ilişkin 194 sanığın yargılandığı Bakırköy 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülün davada dönemin İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, tanık olarak dinlendi.
 
Davanın 5 Ekim 2023 tarihinde görülün 50’nci duruşmasında mağdur avukatların Tantan’a ilişkin "zorla getirme kararı" çıkarılması talebini reddeden mahkeme, Tantan’a dilekçe ile soru sorma talebini ise kabul etmişti.
Tantan’ın 26 Şubat Pazartesi yapılan ara duruşmada tanık sıfatıyla dinlendiği öğrenildi. Mahkeme tarafından alınan ara kararla kapalı görülen duruşma için mağdur avukatlarına haber verilmedi. 
 
Kapalı görülen duruşmada, mağdur avukatlarından Güçlü Sevimli’nin daha önce mahkemeye teslim edip dava dosyasına eklenen 37 sorudan 11’inin “davaya bir katkı sağlamayacağı” gerekçesiyle Tantan’a sorulmadığı ortaya çıktı.
 
SORULMAYAN SORULAR
 
Mahkemenin Tantan’a yöneltmediği o sorular şunlar: “Bu davayı basından takip ediyor musunuz?”, “Mahkemenin 2 yıl önce tanık olarak dinlenmenize karar verdiğini biliyorsunuz değil mi?”, “Avukatınız aracılığı ile mahkeme ile iletişim halindesiniz değil mi? Ceza muhakemesi hukukumuzda tanık verili diye bir düzenleme olmadığını da biliyorsunuzdur değil mi?”, “Gizli tanık değilsiniz değil mi? Tanık olarak dinlenmenize karar verildiği halde yasalara saygılı eski bir bakan olarak neden iki yıldır tanıklık etmekten kaçınıyorsunuz?”, “Tanıklık ettiğniiz, devlet görevlilerince işlenen insan öldürme suçunun kovuşturulduğu bu davanın zaman aşımı nedeniyle düşme durumu var ve iki yıldır sadece sizin tanık olarak dinlenmeniz için zaman kaybediliyor. Devletine ve kurallarına bağlı biri olarak bundan rahatsız olmadınız mı?”, “Sanıklar ve müdafileri, katılanlar ve vekilleri, basın ve izleyicilerin mahkeme kararıyla duruşmaya alınmadığı, şu anda size sorulan soruların duruşma öncesi yazılı olarak mahkeme başkanlığına verildiği bir duruşmada beyanda bulunuyorsunuz. Bunu mahkemeden siz mi talep ettiniz? Neden?”, “Kapalılık kararının olmadığı, gizli oturum yapma şartlarının bulunmadığı, bunun rağmen sanıkların, müdafilerin, katılanların, vekillerinin en önemlisi ise devlet görevlilerinin işlediği iddia edilen bir suçla ilgili, toplum adına duruşmayı izlemesi gereken basının alınmadığı bir duruşmada tanık olarak yer alıyorsunuz. Bu yasaya açık aykırı usulün uygulanmasının yegâne nedeni sizsiniz. Buna ilişkin beyanınız nedir?”, "Hayata Dönüş operasyonlarının İçişleri Bakanı olarak onlarca insanın öldüğü operasyonda yaşanılanlarla ilgili olarak sanık olabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi?", "Adil, hukuka uygun, etkili bir soruşturma ve kovuşturma yapılsaydı size göre kimler sanık olurdu?",  "Bu davada çok sayıda insanın ölümü ve bir kısmının tedavi edilemeyecek şekilde yaralanması eyleminin sanıkları olarak yargılananlar çoğunlukla erler ve erbaşlar. Eyleme karar verenler, planlayanlar ve yönetenler hakkında bu güne kadar soruşturma dahi açılmadı. Bu yapılan, sanıklar açısından adaletsiz olmadı mı sizce?"
 
JANDARMANIN KEŞİF RAPORU
 
Tantan’a yöneltilen sorulardan bazıları altında Asayiş Daire Başkanı J.Kur. Alb. Ali Aydın’ın ismi ve imzasının yer aldığı Jandarma Genel Komutanlığı’nca hazırlanan 11 Ekim 2000 tarihli “Cezaevleri İnceleme Gezisi Sonuç Raporu” başlıklı belgeye ilişkin oldu.
 
Söz konusu bu belgede, 25-30 Eylül 2000 tarihleri arasında aralarında davaya konu olan Bayrampaşa Cezaevi’nin de olduğu Marmara bölgesindeki 9 cezaevine gidilerek kesif yapıldığı, bu cezaevlerinde kalan tutukluların operasyona karşı çıkıp çıkmayacağına ilişkin istihbarat oluşturulduğuna dair bilgiler yer alıyor.
 
TANTAN TANIK ALİ AYDIN’I YALANLADI
 
Mahkemenin bu rapora dair avukatların “Raporun hazırlanmasını siz mi istediniz? Raporu hazırlayan Ali Aydın 20 Eylül 2021 tarihli huzurdaki ifadesinde ‘Gezi raporunu hazırlamam için Bülent Ecevit, Sadettin Tantan ve Hikmet Sami Türk’ün de katıldığı MGK’da karar alınıp, bana görev verildi’ dedi. Bu durumu açıklar mısınız? Bu MGK da başka hangi kararlar alındı?” şeklindeki sorusunu yönelttiği Tantan, “Raporun hazırlanmasını ben söylemedim” diyerek, belgenin altında imzası bulunan ve daha önce tanık sıfatıyla dinlenen Albay Ali Aydın’ı yalanlandı. 
 
Söz konusu MGK toplantısına katıldığını kabul eden Tantan, toplantıda başka hangi kararların alındığını ise bilmediğini ileri sürdü.
 
OPERASYONUN NEDENİ NEDİR?
 
Tantan’a yine “9 adet cezaevinin gezilmesi tarihinin 25-30 Eylül 2000 olduğu raporda açıkça yazmaktadır. 25 Eylül’de hiçbir cezaevinde açlık grevi ya da ölüm orucu söz konusu değildir. Neden cezaevlerine operasyon yapılmasına yönelik 9 adet cezaevinde bir keşif ve istihbarat faaliyeti yapıldı?” diye soruldu. Tantan, soruya şu yanıtı verdi: “O zaman tam anlamıyla cezaevlerinin kontrolü devletten çıkmış,, örgüt liderlerinin kontrolüne girmişti. Örgüt lideri cezaevlerindeki örgüt mensuplarına da bu şekilde devam etmeleri yönünde talimatlar veriyordu. Aynı zamanda cezaevlerinin mimarisi örgüt mensuplarınca değiştirilmişti. Biz de o zamanlar bu duruma bizzat şahit olduk. Operasyonun gerçekleşmesinin gerçek nedeni budur.”
 
‘EMRİN ALTINDA İMZAM VAR’
 
Avukatların “Bu harekât emrini siz mi hazırladınız veya hazırlattınız? Kim ya da kimler hazırladı? Neden bu harekât emrinin altında sizin imzanız var? Henüz operasyon başlamadan önce neden silah ve bomba kullanma emri verdiniz?” şeklindeki sorularını ise Tantan, “Emrin altındaki imza bana aittir. Hükümet kararı icra edilmiştir. Benim tek başıma böyle bir emir düzenlemem mümkün değildir. Zaten emrin altında da başka imzalar vardır. Buradaki asıl amaç kimsenin canına zarar gelmeden operasyonun tamamlamaktı. Hükümet emri bu şekildeydi” diyerek yanıtladı.
 
Tatan, “Bu harekât müdahale emri ‘Hayata Dönüş Operasyonları’nın genel müdahale planı mıdır?” şeklindeki soruya ise “Evet” yanıtını verdi.
 
OPERASYONUN İKİNCİ NUMARASI: SADETTİN TANTAN
 
Yine toplantıya yetkili makamların katıldığını, ancak bunların kimler olduğunu hatırlamadığını ifade eden Tantan, “Ali Aydın ifadesinde, ‘Hayat Dönüş Operasyonu’nun en üst düzeydeki sorumluları 1-Bülent Ecevit, 2-Sadettin Tantan, 3- Hikmet Sami Türk, 4 numara Aytaç Yalman’dı’ dedi. Siz bu operasyonunun 2 numaralı kişisi misiniz? Dönemin Asayiş Daire Başkanı J. Kur. Alb. Ali Aydın neden sizinle ilgili bunları söyledi?” şeklindeki soruya ise, “Ben o zaman İçişleri Bakanı olarak görevimi ifa ettim. Görevim hükümete hizmet etmektir. Hiyerarşi gereğince konumum bellidir. Bu nedenledir ki ikinci olarak benim adımı söylemiştir” yanıtını verdi.
 
KRİZ MERKEZİNDE KİMLER VARDI?
 
Jandarma tarafından hazırlanan keşif raporunda “Kriz Merkezi” oluşturulduğu bilgisinin yer alması nedeniyle avukatlar, Tantan’a, “Operasyon sürerken operasyonu kriz merkezinden kim ya da kimler yönetti?” diye sordu.
“Operasyonlarda kriz merkezi kurulur. Kriz merkezinin kimin yönettiğini bilmiyorum” diyen Tantan, “Operasyon sürerken siz sürekli kriz merkezinde miydiniz?” sorusuna ise “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi.
 
‘RAPORLARIN İÇERİĞİNİ HATIRLAMIYORUM’
 
Tantan,  raporların içeriğine ilişkin yöneltilen bir soruya ilişkin ise, “Ben bu gelen raporları o zaman görevim gereği okumuşumdur. Ancak raporların içeriğini şu anda hatırlamam mümkün değildir” dedi. Albay Ali Aydın’ın, İçişleri Bakanlığı müsteşarının odasının hemen yanında “Kriz Merkezi” oluşturulduğu ve 12-14 Aralık 2000 arasında burada sürekli toplantılar yapıldığı yönündeki ifadelerine üzerinden “Hareket müdahale emri bu anılan toplantıda mı hazırlanıp netleştirildi?” diye sorulan Tantan, kararın hangi toplantıda alındığını hatırlamadığını söyledi.
 
‘HASSASİYETLE HAREKET ETTİK’
 
Yine Ali Aydın’ın “Operasyonu İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı yaptı” şeklindeki beyanları anımsatılarak Tantan’a “Bu beyana karşı ifadeniz nedir?” diye soruldu.
 
Tantan, soruyu “MGK ve hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda Adalet Bakanlığının Ceza evlerinde bu operasyonu gerçekleştirmesi gerekiyordu ve bu operasyon için ilgili kurumların yardımı gerekiyordu. Bu yüzden İçişleri Bakanlığı olarak yetkili olan bizler ve yetkili cezaevi savcılığı ve jandarma komutanlıkları hep birlikte ön çalışma yaparak, bu operasyonun içinde yer aldık. Hiçbir cana zarar gelmemesi için hassasiyetle hareket ettik” diyerek yanıtladı.
 
Tantan, birçok MGK toplantısına katıldığını ancak operasyon kararının hangi toplantıda ve tarihte alındığı gibi toplantıya katılan isimleri de hatırlamadığını öne sürdü.
 
19-22 ARALIK’TA NEREDEYDİ?
 
Avukatların, operasyonun sürdüğü 19-22 Aralık tarihlerinde “Siz neredeydiniz, operasyonu nereden takip ettiniz?” şeklindeki sorusuna Tantan, “Ben İçişleri Bakanı olarak görevimi icra ediyorum. Nerede olmam gerekirse orada olurum” yanıtı verdi.
 
‘HANGİ SİLAHLARIN KULLANILDIĞINI BİLMİYORUM’
 
Tantan, “Kapalı alanda kullanılmayacak silahlar hangi amaç ve nedenle hapishanenin içinde kullanıldı?” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi: “Operasyonu yürüten kolluk personelinin, çalışanların ve içeride bulunan tüm mahkûmların can güvenliğini sağlanması için ne yapılması gerekiyorsa cezaevi savcısı ve jandarma komutanlığı her türlü kararı almakta yetkiliydi. Benim ne tür silahlar kullandığına dair bilgimin olması mümkün değildir. Böyle bir talimatımız da yoktur.”
 
OPERASYON GÖRÜNTÜLERİ
 
Operasyona ait görüntü kayıtlarının nerede olduğu sorulan Tantan, bu konuda bir bilgisinin olmadığını ve varsa kamera kayıtlarının bunların arşivlerde mevcut olduğunu belirtmekle yetindi.
 
Yine “Siz operasyonun 19 Aralık’ta yapılacağını operasyondan önce biliyor muydunuz? Bu tarihe kimler karar verdi? Operasyonunu gün ve saati nasıl, nerede, kim veya kimler tarafından alındı?” sorusu yöneltilen Tantan, “Biliyorduk, operasyon tarihi MGK tavsiye kararlarıyla hükümete sunulur. Operasyon tarihine ve nerede ne şekilde yapılacağına hükümet karar verir” yanıtı verdi.
 
19 Aralık Cezaevi katliamının bir sonraki duruşması ise 1 Nisan’da görülecek.
 
NE OLMUŞTU?
 
19-22 Aralık 2000 tarihleri arasında aynı anda 20 ayrı hapishanedeki siyasi tutuklu ve hükümlülerin kaldığı bloklara operasyon düzenlendi. Zehirli gazlar da kullanılan operasyon sonucunda 28 tutuklu ve 2 asker olmak üzere toplam 30 kişi öldü. Operasyona “Hayata Dönüş” ismi verildi. İktidarda DSP-MHP-ANAP koalisyonu bulunuyordu. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit operasyonu, “Teröristleri kendi terörlerinden kurtarma” diye tanımladı. 
 
MA / Diren Yurtsever
 

Diğer başlıklar

15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesini yayımladı: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler