Bakırhan Curnê Reş'te: Hile yapanlara sandıkta ders vereceğiz

RIHA - Seçimlerin yenileneceği Curnê Reş'te binlere hitap eden DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Curnê Reş halkı 2 Haziran’da en büyük cevabı vererek Kürt halkının nerede durduğunu bir kez daha kanıtlayacaktır. Hile yapanlara iyi ders vereceğiz” dedi. 

 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçimlerin yenileneceği Riha'nın Curnê Reş ilçesinde (Hilvan) partisinin halk buluşmasına katıldı. Bakırhan'ı ilçe girişinde aralarında DEM Parti milletvekilleri Ömer Öcalan, Pervin Buldan, Dilan Kunt Ayan, Sinan Çiftyürek, Curnê Reş Belediye Eşbaşkan Adayları Serhan Paydaş ve Garip Yeşil'in de olduğu kalabalık bir kitle karşıladı.
 
Kitle, ilçe merkezinde insan akışının en fazla olduğu Riha Caddesi ve İzollu Bozan Bey Caddesi'nde araç konvoyu eşliğinde girdi. Çevrede bulunan yurttaşlar zafer işareti ve zılgıtlar ile destek verdi. Konvoy ilçe seçim bürosu önünde son buldu. Ardından Bakırhan ve beraberindeki heyet ilçe merkezi Çimdinli Mahallesi'nde bulunan pamuk tarlasında çalışan mevsimlik tarım emekçilerini ziyaret etti. Emekçilerin yaşadığı sorunları dinleyen heyet, notlar aldı. Ziyarette DEM Parti'nin emekçilere dönük projeleri anlatılarak 2 Haziran'da destek talebinde bulunuldu. AKP İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu'nun bir televizyon programına mevsimlik tarım işçileri için sarf ettiği "Tatile gidiyorlar" sözlerini hatırlatan DEM Parti Curnê Reş Belediye Eşbaşkan Adayı Serhan Paydaş, "Onları 2 Haziran'da tatile göndereceğiz" dedi. Bakırhan ise emekçilerin maruz kaldığı sorunları bildiklerini, çözümün de güçlü DEM Parti yerel yönetimlerinde olduğunu kaydetti. 
 
‘2 HAZİRAN’DA BİR KEZ DAHA KAZANACAĞIZ’
 
Ardından heyet halk buluşmasının yapıldığı seçim bürosu önümdeki alana geçti. Buluşmaya DEM Parti Serêkanîye, Xelfetî, Wêranşar, Pirsûs, Hewag belediye eşbaşkanları, Riha Barış Anneleri Meclisi üyelerinin yanı sıra binlerce kişi katıldı. Buluşmanın yapıldığı alana "Sonu gelmemiş bir roman. Bilge İnsan" yazılı pankart asıldı. Buluşma DEM Parti Curnê Reş ilçe ve Riha il eşbaşkanlarının halkı selamlaması ile başladı. Curnê Reş Belediye Eşbaşkan Adayları Serhan Paydaş ve Garip Yeşil ise 31 Mart’ta DEM Parti’nin kazandığını, 2 Haziran’da bir kez daha kazanacakları mesajı verdi. 
 
KOBANÊ DAVASINA TEPKİ
 
Ardından konuşan  DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Hilvan halkı 2 Haziran’da en büyük cevabı vererek Kürt halkının nerede durduğunu bir kez daha kanıtlayacaktır.  Sizlere buraya gelmeden önce eş başkanımızla birlikte ziyaret ettiğimiz Kandıra ve Edirne cezaevinden Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın selamlarını getirdim. Yine Kobanî Kumpas Davasında ceza alan 13 yoldaşımızın büyük selamlarını sizlere getirdim. Cezaevinde ne diyorlardı biliyor musunuz? İnanın aldıkları haksız cezanın yerine Hilvan’ı kazanacak mısınız diye soruyorlardı ben de size soruyorum. Hilvan’ı kazanacak mıyız tekrardan. Her bijî mala we ava” diye konuştu. 
 
 
‘BÜTÜN BASKILARA RAĞMEN 79 BELEDİYE ALDIK’
 
Rihalı Kürt siyasetçiler İbrahim Ayhan, Feridun Yazar ve Muhsin Melik’i anan Bakırhan, “Muhsin Melik kalleş bir saldırıda katledilirken bu günler için yaşamını verdi. İbrahim Ayhan sizin seçtiğiniz bir vekildi, bir gün rahat bırakmadılar. Sürgün yollarında yaşamını yitirdi. Feridun Yazar 30 yıl boyunca bir gün Kürt halkının demokratik haklarına kavuşması için bütün ömrünü feda etti. Yaşamını yitiren Kürtlerin dili kimliği onurlu ve eşit bir yaşama ulaşması için emek veren ama bugün aramızda olmayan bütün yoldaşlarımıza üç arkadaşımız şahsında saygı ve minnetlerimizi gönderiyor onlara sözümüzü bir kez daha bu alanda yeniliyoruz. Hiç bir bedel hiçbir emek boşuna verilmedi. Kürt halkı bütün emeklere bütün bedellere sahip çıkarak Kürdistan’da bütün baskılara rağmen 79 belediye aldı. Siz var olun. Hûn her bijîn” ifadelerini kullandı. 
 
‘SEÇİMLERİN YENİLENMESİ ZATEN HAKSIZLIK’
 
“Emin olun rahat olun Hilvan halkı 2 Haziran’da kendisinden çalınan belediyeyi tekrar güçlü bir şekilde alacaktır” diyen Bakırhan, “Sanki yıllardır Hilvan’da iyi bir hizmet yürütmemişler gibi reklamları da gerçek belediyecilik. Sizin gerçek belediyeciliğiniz yolsuzluktur, usulsüzlüktür, adaletsizliktir. Sizin gerçek belediyecilik dediğiniz belediyelerde rantçılığın alası yapılıyor, hırsızlığın, yolsuzluğun alası yapılıyor. Sizin gerçek belediye dediğiniz yerlerde yol yok, kaldırım yok, su yok, hizmet yok. Bizim kayyımlardan aldığımız belediyeler 100 yıl dahi ödesek kapanmayacak bir borç batağına batırılmış. Bizim onlardan aldığımız belediyeler ne kadın ve ne hizmet var ne yoksul emekçi halk var. Hile yapanlar sandıkta iyi bir ders vereceğiz. Seçimlerin yenilenmesi zaten haksızlık” şeklinde konuştu. 
 
‘NEDEN ŞİMDİ İŞE KOYUYORSUNUZ?’
 
Seçime az bir süre kala İŞ-KUR üzerinden ilçede işe alımların yapılmak istendiğini değinen Bakırhan, “Utanmadan ne diyorlar? Diyorlar ki bize oylarınızı verin İŞ-KUR aracılığı ile çocuklarınızı işe koyacağız. E be yalancılar 22 yıldır iktidardaydınız niye şimdiye kadar koymadınız da seçime 3 gün kala çocuklarımızı işe koyuyorsunuz? Be hırsızlar adaletsizler be hak yiyenler. Sanıyorlar ki Hilvan’ın gençleri emekçileri bu yalana kanacak. Bunlara adalet kalkınma diyorlar ama yalan ve haramın dışında bir şey bilmiyorlar. İŞ-KUR AKP’nin ilçe binası haline getirmişler İŞKUR bir partinin değil devletin kurumudur. Demek ki İŞ-KUR sizin emrinizdedir. İŞKUR aracılığıyla işe alacağız dediğiniz insanları işe alacaksınız girişini yapacaksınız 3 gün sonra kapının önüne koyacaksınız. Öyle mi değil mi? Bugüne kadar AKP verdiği hangi sözü yerine getirmiştir. İktidar geldiklerinde ne demişlerdi ‘adaletli davranacağız demişlerdi’ 22 yıldır Türkiye’nin Kürt illerinin yaşadığı kadar büyük bir adaletsizliği acaba Cumhuriyet tarihinde bu topraklarda yapıldı mı?” diye sordu. 
 
‘SANDIKTA BÜYÜK BİR DERS VERDİK’
 
“Biz bunlara yerel seçimde büyük ders verdik” diyen Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “DEM Parti olarak Türkiye yönetimine ortak olacağımız günler uzak değil. Emin olun kimse 31 Mart’ta AKP’nin böyle büyük kaybedeceğini bekliyor muydu? Ama biz ne yaptık onurlu Kürt halkı onurlu Türkiye halkları onurlu kadınlar ve gençler bu usulsüzlük, yolsuzluk yapanlar sandıkta büyük bir ders verdik. Türkiye’nin her yerinde, Kürdistan’ın birçok yerinde seçim kaybetmişler şimdi Hilvan’ı alacağız diyorlar. Halk kimliğini reddeden yaşadığı her yere terörist diyen bu anlayışlara sandıkta gerekli olan cevabı verecek. Hilvan sen onurlusun, sen yiğitsin, sen güçlüsün, sen 40 yıldır zulme, faşizme, baskıya, zindana, yokluğa ve yoksulluğa boyun eğmedin, bundan sonra da yalanlara eğmeyeceksin. Şimdi kadın arkadaşlar bakın Hilvan belediyesi Hilvan’da kadınların gideceği sosyalleşeceği ya da ürettikleri mal ve hizmetlerin pazara sunulacağı kültür ve sanatla uğraşacağı tek bir mekan var mı? Gençlerimize kadın yoldaşlarıma iş olanakları yaratacağız. Onlar ailelerine, ceplerine çalışıyor biz söz veriyoruz Hilvan halkına çalışacağız.” 
 
‘AKP TÜRKİYE’NİN HUZURUNU KAÇIRDI’
 
AKP’nin Türkiye’nin huzurunu kaçırdığını dile getiren Bakırhan, “’DEM gelirse huzur kaçacak diyorlar’. Yalancılar bu ülkenin huzurunu siz kaçırdınız siz. Cezaevlerini Kürtlerle doldurdunuz, Kürt konser veremiyor dilini kullanamıyor. Kürdün olduğu her yere operasyon yapıyorsunuz savaş çığırtkanlığı yapıyorsunuz. Kürt neredeyse onu düşman görüyorsunuz. Sizler bu ülkenin en büyük huzursuzluk kaynağısınız. Akşama kadar kürsüde elinizde mikrofon Kürtlere parmak sallıyorsunuz. Emin olun sizin kadar huzursuzluk yaratan sizin kadar bu halkları rahatsız eden sizin kadar Türkiye halkının bıktığı başka bir parti yoktur. Biz huzurun adaletin insanca yaşamın teminatıyız. Bizim belediyelerimizde huzur var. Bizim belediyelerimizde adalet var. Emin olun arkadaşlarımız 2 Haziranda seçildiklerinde oy vermiş vermemiş diye ayrım yapmayacak. Belediyenin kapısını Hilvan’da yaşayan herkese açık olacak. Kim hizmet istiyorsa kimin hizmete ihtiyacı varsa önceliği ona verecek. Belediye eşbaşkalarımız burada, bir eksikliklerini görürseniz 24 saat vekillerimiz bizlerin telefonlarımız açıktır. Emin olun zerreyi mıskal kadar bir haksızlık hukuksuzluk gördüğümüz zaman en başta biz onların yakasına yapışırız. Ama Hilvan belediyesinin yaptığı bütün hukuksuzluklara yolsuzluklara göz yuman bir iktidarla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu. 
 
Buluşma Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

13:49 Dola Qeşura’da yasak
13:40 Tüketici güven endeksi yılın en düşük seviyesine geriledi
13:16 'Göçmenlerin hayatları pazarlık konusu yapılamaz'
13:04 ‘Kayyıma geçit yok’ mitingine çağrı: Gün birleşik mücadeleyi büyütme zamanı | YENİLENDİ
12:45 Qabilcewz’da şüpheli çocuk ölümü
12:31 Amed'de hemzemin geçidinde tren kazası: 2 yaralı
11:55 Altın-gümüş madenlerinin etkilerini raporlaştırdılar
11:42 Gazeteci Zagros: Erdoğan savaş ve soykırım diplomasisi yürüterek ülkesini iflasa sürükledi
11:41 İşçi sınıfı deneyimlerini tartışacak
11:38 Toprak altında kalan sondaj işçisi yaşamını yitirdi
11:05 Av. Vefa: Mülteciler için insan hakları bağlamında düzenlemeler yapılmalı
10:33 Bayram tatilinin 5 günlük bilançosu: 36 ölü, 6 bin yaralı
09:45 'Adalet Bakanı tutsakların sorunun çözümü için bir takvim vermedi'
09:08 Cezaevlerinde 'Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:05 İstanbul’da kayyım nöbeti sürüyor: Sessiz kalmayacağız
09:04 Sur’daki kadın yoksulluğu kitaplaştı
09:02 Besiciler alacaklılarının korkusundan evlerine dönemiyor
09:00 20 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:55 Hasta tutuklu Han yaşamını yitirdi
19/06/2024
22:20 Mawa’da çatışma: 2 kişi yaşamını yitirdi
21:58 Binarê Qendîl’e saldırı
21:43 İsviçre’nin 3 kentinden CPT’ye yüzlerce mektup
21:24 Nöbet eylemleri 16’ncı gününde: Kayyım sen kimsin?
21:02 İstanbul’da kayyım nöbeti: AKP’ye karşı mücadeleyi büyütelim
20:48 Hayvanlar için 27 gündür eylemdeler
20:39 Ege ormanları yanıyor
19:33 Öğretmenler 25 gündür eylemde
18:23 Ada sakinleri: Azmanbüsleri istemiyoruz
17:51 Çanakkale’deki orman yangını kontrol altına alındı
17:43 Dîlok’ta bir çocuk boğuldu
16:29 Wan Büyükşehir Belediyesi’nde bayramlaşma
16:09 İstanbul’da kayyıma tepki mitingi düzenlenecek
15:29 Ağrı Dağı’nda askeri operasyon
15:25 Çanakkale’de yangın sonrası tarihi alanın güney hattı açıldı
14:47 Rusya ve Kuzey Kore arasından 'saldırı karşısında destek' anlaşması imzalandı
14:37 Wan'daki mazbata kararını veren hakim terfi ettirildi
14:33 Heskîf’in Mawa Bölgesi’nde askeri operasyon sonrası çatışma
14:20 Koçyiğit: Ne olursa olsun kazanacağız
12:21 Prof. Louis Lemkow: Öcalan siyasi bir mahkum özgür olmalı
10:50 Dikili yangını kontrol altına alındı
10:25 Feministlerin gündemi ‘kadın dostu kentler’ için ortak mücadele
10:00 İstanbul'da vapura 'kayyum defol' pankartı asıldı
09:59 Sanatçılar: Kayyıma karşı ses çıkarmalıyız
09:45 Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın
09:29 Çanakkale’deki orman yangını ikinci gününde
09:12 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:12 Gençler de eski bayramları arıyor!
09:10 'Öldürme' yasasına tepki: Çözüm değil
09:07 İhlaller çocuklarda travmaya neden oluyor
09:03 Kadınlardan 'ücretsiz HPV aşısı' kampanyası
09:01 Wan'da buruk bayramlaşma: Tutsaklardan haber alamıyoruz
09:00 19 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:57 Rize'de kadın katliamı: Jandarma Komutanı tutuklandı
08:07 Tuzla’daki yangın 7 saatte söndürüldü
18/06/2024
23:37 'Noam Chomsky hayatını kaybetmedi'
23:28 İran’daki depremde 4 kişi hayatını kaybetti
21:57 Kayyıma karşı direniş sürüyor
21:39 'Öldürme' yasasına karşı nöbet 26'ncı gününde
21:01 Binarê Qendîl'de bombardıman sonrası yangın
20:20 Feminist kadınlar kayyım tahribatlarını açıkladı
19:57 Kadınlar irade gaspına karşı nöbette: Kayyıma geçit yok
19:21 Sanatçı Erincin: Kayyım seçme ve seçilme hakkına darbedir
18:55 Aksakal mezarı başında anıldı
18:13 Çanakale’de yangın
18:09 Bakırhan: Mûş hak ettiği hizmete kavuşacak
17:34 Hatimoğulları: AKP’nin 'normalleşme' mumu Hakkari’de söndü
17:08 Fabrikadaki yangın ormanlık alana sıçradı
17:00 6 ayda en az 833 saldırı
16:37 Nergis Muhammedi’ye hapis cezası
16:31 Mezranın ceşmesi kamerayla izleniyor: Yaşam alanımız taciz ediliyor
16:06 İstanbul'da barajların doluluk oranında düşüş
16:02 Erdexan'de dolu yağışı trafiği olumsuz etkiledi
15:59 Batman Çay’ına giren genç yaşamını yitirdi
15:37 Giresun'da maden tepkisi: İliç olmak istemiyoruz
14:53 Oyuncu Kazak'tan İmamoğlu'na 'Adalar' mektubu
14:34 Kayıp Gamze Akar bulundu
14:16 Tuzla’da fabrikada yangın
14:09 Agirî eski Belediye Eşbaşkanı Kubilay tahliye edildi
13:35 RES türbinleri için 36 bin ağaç kesilecek
13:32 'Bir şeyin yok' denilerek koğuşa gönderilen adli tutuklu yaşamını yitirdi
12:51 115 aydından kayyıma ortak tepki: Seçme ve seçilme hakkı dokunulmazdır
12:09 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı
10:33 İtalya açıklarında iki tekne battı: 11 ölü, 60'tan fazla kayıp
10:11 Berlin'de 'Abdullah Öcalan ile diyalog günleri' etkinliği
09:54 Paramiliter gruplar Efrîn'de bir yurttaşı daha kaçırdı
09:23 Yangında mahsur kalan kadın ve çocuğu yaşamını yitirdi
09:21 24 saatte 824 kaza: 6 kişi yaşamını yitirdi
09:05 'Çifte standart' uygulama sürüyor: Tutsakların yaşamı tehlikede
09:05 ÖHD'li Işık'tan tecrit tepkisi: Mesleki faaliyetlerimiz engelleniyor
09:03 Tutsak Altınörs: Demokratik cumhuriyet işçi sınıfıyla Kürtlerin ortak paydası
09:03 Cezaevlerinde 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi
09:01 'Hububat fiyatları revize edilsin' talebi
09:00 18 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:15 Cinsel taciz faili öğretmen tutuklandı
08:10 Ordu'da gıda zehirlenmesi: 75 kişi hastaneye başvurdu
07:58 İsrail'den Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırı: 7 kişi yaşamını yitirdi
17/06/2024
22:07 İstanbul'daki kayyım protestosunda İmralı tecridine tepki
21:45 Kayyıma karşı nöbetlerde Poyraz anması
20:45 İzmir'deki yangınlar kontrol altına alındı
19:53 Bigadiç ve Ayvacık'ta orman yangını
18:46 Erdoğan'dan ittifak ve erken seçime dair açıklama
17:59 Efrîn'de 2 kardeş kaçırıldı
17:16 Ekvador'da heyelan: 6 ölü, çok sayıda kayıp
17:07 Belediye ziyaretlerinde 'halkçı belediyecilik' vurgusu
16:29 Türkiye’de en az güvenilen medya kuruluşları
15:53 İzmir'de orman yangını
15:25 CHP İl Başkan Yardımcısı: Zulmü birlikte mücadeleyle aşabiliriz
15:24 Oyuncu Esen’den kayyım tepkisi
14:55 Bayram ziyaretinde Deniz Poyraz unutulmadı
14:32 Riha ve Semsûr'da şüpheli çocuk ölümleri
12:53 CHP ve Gelecek Partisi'nden DEM Parti'ye bayram ziyareti: Gündem kayyım
12:37 Deniz Poyraz mezarı başında anıldı
12:01 Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na 2023 yılında 781 başvuru
11:58 Reuters: Netanyahu savaş kabinesini feshetti
10:26 Polis evli olduğu kadını ve çocuğunu katletti
10:00 Gazeteci Aykol bilgisi dışında AKP'ye üye yapıldı
09:59 Bayram tatilinin ikinci günü: 11 ölü, bin 295 yaralı
09:11 Tutsaklar Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylemde
09:09 Yürekli: BM’nin ‘İmralı’da işkence var’ demesine AK, CPT ve AİHM tarafsız kalamaz
09:07 Avrupa'da sağ neden yükselişte?
09:05 Verimli topraklarda tarım riskte
09:03 DNA sonucu aileye bildirilmedi: 4 yıldır oğlunun cenazesini istiyor
09:00 Kadınların gündemi saldırılara karşı ortak mücadele
09:00 17 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:43 Küresel rapor: Haber okuyanların sayısı azalıyor
16/06/2024
22:53 Bayramın ilk gününde 16 bin kişi kesim sırasında yaralandı
21:58 İrade gaspına karşı nöbette konser etkinliği
21:27 Hayvanlar için nöbet eylemi 24’üncü gününde
20:42 Meletî'de 4.4 büyüklüğünde deprem
20:30 Öğretmenlerin nöbeti bayramda da devam etti
19:52 Metîna'ya hava saldırısı
19:39 Gürcistan'da art arda deprem
18:18 Elbak'ta uçuruma atlayan 28 koyun öldü
18:05 Eğitim Sen'den Tekin'e tepki
17:12 DAİŞ saldırısında 4 asker hayatını kaybetti
16:59 Hatimoğulları: Şikayet etmeden hizmet üreteceğiz
16:35 Bakırhan Agirî'de belediyeleri ziyaret etti
14:26 Sanatçı Demircioğlu ve Aydın’dan kayyım tepkisi: Faşizmdir
13:41 Şirnexliler kayyım nöbetinde bayramlaştı
13:24 İstanbul'daki mezarlık ziyaretinde mücadeleyi yükseltme sözü
12:50 Karabük Cezaevi’nde polis baskını: Koğuşlar 10 saat arandı
12:36 Deniz Poyraz mezarı başında anılacak
11:28 Cezaevi görevlilerini rehin alan DAİŞ'liler öldürüldü
09:57 Vedat Aydın mezarı başında anıldı
09:55 Bayram tatilinin birinci günü: 852 kaza, 5 ölü
09:26 Eskişehir'de erkek şiddeti: 1 kadın, 1 çocuk katledildi
09:21 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:18 Ağır hasta tutsak Ayık'a dair talepler kabul edilmiyor
09:15 Jin dergi 'Doğa-kadın sömürüsüne ekolojik yaklaşım' başlığıyla yayında
09:10 ‘Kadının soyadı’ düzenlemesine tepki: Kazanılmış haklar hedefte