Doğa Derneği: Zeytin yönetmeliği iptal edildi

img
İZMİR - Doğa Derneği, zeytinliklerin madenciliğe açılmasına izin veren yönetmeliğin iptal edildiğini duyurdu.
 
Doğa Derneği, sanal medya hesabında yaptığı yazılı açıklama ile zeytinliklerin madenciliğe açılmasına izin veren yönetmeliğin iptal edildiğini duyurdu. Maden Yönetmeliği’nde 1 Mart 2022 tarihinde yapılan değişiklikle zeytinlikler enerji amaçlı madencilik faaliyetlerine açılmıştı. Yönetmelik değişikliğine karşı 9 dernek, 7 kooperatif ve 11 kişiyle birlikte açılan dava sonuçlandı. Danıştay 8. Dairesi, Maden Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile eklenen 115. Maddenin 4. Fıkrasının iptaline karar verdi. 
 
 
 
YÖNETMELİK İPTAL EDİLDİ
 
Danıştay kararı şöyle: "Değişikliğin, zeytinlik alanlardaki zeytinlerin sökülüp taşınması, başka yere dikilmesi, taşınmanın mümkün olmaması halinde ise doğrudan madencilik faaliyetine başlanılarak faaliyetin sonunda sahanın rehabilite edilip eski haline getirilmesi yönünde madencinin vereceği taahhütname ve davalı bakanlığın izniyle madencilik faaliyeti için yeterli olduğunu açıklayarak düzenlemenin Zeytin Kanunu’na aykırı olduğunu, yönetmelik değişikliği ile zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetine idarenin izni ve madencinin taahhütnamesi ile olanak sağlayan düzenlemenin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle değişikliği iptal etmiştir.”
 
Doğa Derneği, bu süreçte zeytinliklerin yanında olan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederek, yaşamı savunmak için mücadelenin devam edeceğini belirtti.