Sağlık emekçileri: Nöbet ücretleri ile performans ödemeleri yatırılsın

img
ADANA - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde çalışan sağlık emekçileri, nöbet ücretleri ile performans ödemelerinin yatırılmasını istedi.
 
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde çalışan sağlık emekçileri ve asistan hekimleri, Başhekimlik önünde yaptıkları açıklama ile "Nöbet ücretlerimiz ve performans ödemeleri yatırılsın" çağrısında bulundu. Açıklamaya çok sayıda hekimin yanı sıra Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası da destek verirken, ortak basın açıklamasını Dr. Mehmet Kanık yaptı. 
 
'MAĞDURUZ'
 
İnşaat durumunda olan hastanede sağlık hizmeti vermeye çalıştıklarını ifade eden Kanık, ödenmeyen ücretler konusunda mağdur edildiklerini ve aylardır nöbet ücretlerini ve diğer ek ödeneklerini alamadıklarını söyledi. Kanık, "Mağduruz. Maaşlarımızdan daha fazla yer kaplayan bu ödenekler düzenli yatırılmadıgı için mağduruz. Mayıs ayına ait nöbet paralarımız hala hesaplarımıza yatırılmadığı için mağduruz. Yabancı uyruklu arkadaşlarımızın en önemli geçim kaynağı bu nöbet ücretleri olduğu için mağduruz. Mağduruz ama hala köle gibi çalışmaya da mahkumuz. Yönetimle konuştuğumuzda ya maliyeden para gelmediği, ya gelen paranın bankada bekletildiği veya gelen paranın nöbet için değil de başka giderlerde kullanıldığı cevabını alıyoruz. Bunlar asla kabul edilebilir durumlar değil. Sesimizin duyulmasını istiyoruz! Biz hakkımızı terimiz alnımızda henüz kurumamışken almak istiyoruz" dedi.
 
'DEPREMDE GECE GÜNDÜZ MESAİ YAPTIK'
 
Adana Şehir Hastanesi ile aralarında performans ücret farkının olduğunu ve farkı kabul etmediklerini belirten Kanık, deprem ödeneği altında yapılan ödemelerin hastaneleri ödeme dışında bırakıldığı için yatırılmadığını ifade ederek, "Bizler deprem döneminde hastanelerde gece gündüz mesai yaptık, gece gündüz ameliyatlara girdik, ailemizi evde yaşadığı psikolojik yükle başbaşa bıraktık işimize geldik. Balcalı Hastanesi çalışanlarına deprem ödeneğinin ödenmemesi kabul edilemez" diye konuştu.
 
'HAKKIMIZI İSTİYORUZ'
 
Kanık son olarak ise taleplerini şöyle sıraladı: "Nöbet ücretlerinin ve performans ödemelerinin ayın 20’sinden önce yatırılmasını, yatırılmasında aksaklığa neden olan tüm durumlar için çözüm üretilmesini talep ediyoruz. Rektörlük ile görüşülerek performans ödemelerinde yeni bir iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz. Deprem ödenekleri için ciddi bir adım atılmasını, yetkililerle görüşülerek çözüm üretilmesini talep ediyoruz. Bizler fazlasını değil hakkımız olanı istiyoruz."
 
SES Adana Eşbaşkanı Erol Eren ve İşyeri Temsilcisi Nazan Eğin Eroğlu da birer konuşma yapıp, "Sağlıkta tasarruf olmaz. Vergide adalet talep ediyoruz. Hakkımızı istiyoruz" dedi.