Asgari ücrete zam talebi

İZMİR - DEM Parti İzmir İl Örgütü, "Kaynaklar savaş, silahlanma, sermaye transferleri için değil, halkların temel ihtiyaçları için kullanılsın" diyerek asgari ücrete zam yapılması talebinde bulundu. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İzmir İl Örgütü, iktidarın Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmayacağı açıklaması üzerine Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde basın açıklaması yaptı.  "Asgari ücrete zam, emeklilere insanca yaşayacak ücret" pankartının açıldığı açıklamaya katılan birçok işçi, "Emekliye insanca yaşayacak ücret", "Asgari ücrete zam" ve "Sermaye savaş ranta değil halka bütçe" yazılı dövizleri taşıdı. Açıklamada sık sık “Savaşa değil halka bütçe”, “Saraya değil halka bütçe” ve “İnsanca bir yaşam istiyoruz” sloganları atıldı.
 
'BIÇAK KEMİĞE DAYANDI'
 
Hatice Erdoğan emeklilerin açlığa, yoksulluğa ve sefalete terk edildiğini vurgulayarak, "Temmuz’da sadece enflasyon iyileştirmesi yapılacakmış. 16 milyon emeklinin 9 milyonu 10 bin TL maaş ile yaşamaya mahkum edildi. 8 bin TL ve altında kök maaşa sahip emekliler Temmuz ayında sıfır zam riski ile karşı karşıya. Asgari ücret açlık sınırının altına düştü, bıçak kemiğe dayandı. İktidarın Ocak 2025'e kadar 'bu parayla geçineceksiniz' dediği 17 bin 2 TL, şimdiden açlık sınırının altında kaldı" dedi.
 
'SERMAYE HALK İÇİN KULLANILSIN'
 
Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmasını ve asgari ücretin üçer aylık dönemler ile yılda en az dört kez artırılmasını talep ettiklerini dile getiren Erdoğan "Asgari ücret, sendikalar tarafından açıklanan 61 bin 500 TL olan yoksulluk sınırının en az yarısı tutarında olsun. En düşük emekli maaşı en az asgari ücret kadar olsun. Kaynaklar savaş, silahlanma, sermaye transferleri için değil, halkların temel ihtiyaçları için kullanılsın. Tüm emekçi halkları insan onuruna yaraşır bir yaşam için ortak mücadeleye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.