Gazeteci Zagros: Erdoğan savaş ve soykırım diplomasisi yürüterek ülkesini iflasa sürükledi

img
HABER MERKEZİ - Erdoğan'ın Irak ziyaretinden tavizler koparsa da istediğini alamadığını belirten gazeteci Beritan Zagros, Türkiye'nin Heftanin ve Zagros'ta başlattığı savaşı Kandil'e sıçratmayı hedeflediğini aktararak "Savaş ve soykırım diplomasisi yürüterek ekonomisini seferber ederek ülkesini iflasa sürükledi" dedi.
 
Türkiye'nin 17 Nisan 2022'de Federe Kurdistan Bölgesi'ne yönelik KDP işbirliğiyle başlattığı operasyonları devam ederken, Türkiye, "Kalkınma Projesi Yolu" adıyla Irak'ı da çatışmalara dahil etmek için bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Önce Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ardından da AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'ı ziyaret etti. Taraflar arasında bir çerçeve anlaşması da imzalandı. Türkiye'nin attığı adımlar, operasyonlardan beklediği sonucu alamadığı, sonuç almak için farklı güçleri kendi yanında hareket etmeye zorladığı ve oradaki varlığını kalıcılaştırmaya çalıştığı yorumları yapılıyor. 
 
Türkiye'nin sürdürdüğü operasyonları yakından takip eden bölgedeki gazetecilerden Beritan Zagros, yürütülen operasyonları "Kürtlere yönelik soykırım savaşı" olarak nitelendirdi. İktidarın ömrünü uzatmak için bu yola başvurduğunu değerlendirmesi yapan Zagros, Türkiye'nin Federe Kurdistan'a yerleşmesini ise "işgal" olarak nitelendirdi. İktidarın ülke ekonomisini "işgal savaşı" olarak nitelendirdiği "savaşa" yatırdığını ifade eden Zagros, "Şuanda tek çaresi savaş ve soykırımdır. Onları iktidarda tutacak hiçbir şey kalmadı. Türk ırkçıları da Erdoğan'ın iktidara gelmesini istemiyordu, Erdoğan'ı değiştirmeye karar verseler bile, tüm Güney Kürdistan'ı kapsayan Kerkük ve Musul'u işgal ederek Rojava Kürdistan'ının kazanımlarını yenme hayallerini gerçekleştirmek istiyorlar. Türk devleti Kürt düşmanlığı ve savaş politikası nedeniyle jeo-stratejik statüsünü kaybediyor" ifadelerini kullandı.
 
Gazeteci Beritan Zagros
 
'SIRADA KANDİL VE GARÊ VAR'
 
Türkiye'nin Kandil ve Garê'ye dönük bir operasyona hazırlandığını ifade eden Zagros, Erdoğan'ın gücünü kaybettikçe dikkatleri Kürtlere yönelik saldırılara çektiğini ifade etti. Erdoğan'ın varlığını sürdürmek için Kürt hareketini ortadan kaldırmayı hedeflediğini yorumunu yapan Zagros, "Son yıllarda Kürdistan topraklarındaki saldırılar Heftanin'den Zagros'a ve şimdi de savaş Kandil'e sıçramış, savaş ve soykırım diplomasisi yürüterek ekonomisini seferber etmiş ve ülkeyi savaşa sürüklemiştir. Ülkesi iflas etme eşiğinde" diye konuştu. 
 
'TÜRKİYE SINIRLARINI GENİŞLETİYOR'
 
Türkiye'nin yürüttüğü operasyonlarla sınırlarını genişletmeyi hedeflediğini dile getiren Zagros, ancak yayılmanın istediği biçimde gitmediğini belirterek, bu gerçeğin artık kamuoyu tarafından da kabul edildiğini aktardı. Tıkanan durumu aşmak için Türkiye'nin Irak ve KDP ile yeni arayışlara gittiğini ifade eden Zagros, "Türk devleti, Irak sınırının genişletilmesi ve daha fazla Kurdistan topraklarına girilmesi konusunda KDP ve bazı uluslararası güçlerle anlaştı. Bazı yerlerde 40 kilometre, bazı yerlerde ise 30 kilometreye kadar girerek sınırlarını genişlettiler. Sınırı genişletmenin amacı ise bu kadar kilometrelik Güney topraklarını işgal etmeleriydi" şeklinde konuştu.
 
KDP'nin Türkiye için Şemzinan hattından Avaşin'e kadar bir askeri hat kurduğunu söyleyen Zagros, "Planları başarılı olursa Gare, hatta Kandil'e yönelik işgal saldırılarına başlayacaklar. Medya savunma alanlarında şiddetli bir savaş yaşandı. Birkaç ay içinde bölgeyi işgal etmeyi planlıyorlardı, ancak bu savaş 2022'de gerçekleşti ve halen de sürüyor ve sanıldığı gibi olmadı" diye belirtti.
 
'OPERASYONLARIN MERKEZİ KDP KARAKOLLARIDIR'
 
Türkiye'nin KDP'nin karakollarını askeri operasyonların merkezi olarak kullandığını belirten Zagros, bu karakollar ve üs merkezleri nedeniyle Türkiye'nin bölgeye peşmerge kılığında yerleştirildiğini vurgulayarak, "Buralara Türk askeri yerleştirirken güçlerini de onları korumak için nöbetçi olarak yerleştirdi. KDP, PKK'nin hassasiyetini bildiği için güçlerini buralarda nöbetçi olarak bıraktı. Türk ordusu ve KDP, Amediye ve Enişke halkına PKK'ye yönelik operasyon yapılabilmesi için talimat verdi. Ancak KDP bu bölgeleri ele geçirip Türk ordusunu konuşlandırdığı için bölge halkının artık bunu yapması mümkün değildi. KDP, Kuro Jaro yolunu alıp askeri kampa dönüştürüyor ve kimsenin Nêrwe-Rêkanê gitmesine izin vermiyor" şeklinde konuştu.
 
'ASKERLER KDP BÖLGESİNDE KONUŞLANDIRILIYOR'
 
Çatışmaların Metina civarında ağırlıklı olarak sürdüğünü bildiren Zagros, geçen yıl oluşturulmak istenen hattın Türkiye'nin ele geçirdiği yerleri koruyamaması nedeniyle tamamlanamadığını söyledi. Erdoğan'ın Irak ziyareti sonrası ağırlığın Amediye ve Zap'ın verildiğini aktaran Zagros, şunları söyledi: "2021 ve 2022'de KDP'nin yardımıyla Metina'nın Çarçel tarafına yerleştiler. Şimdi de Metina'nın başından Habur çayına oradan da Batufa, Qediş dağı ile Amediye dağından Berwariyan bölgesine kadar tutmak istiyorlar. Habur çayından Heftanin sınırına kadar uzanan bölgede bu yıl 4-5 yere asker konuşlandırıldı. İlginç olan bu bölgelere Kurdistan'ın kuzeyinden değil, Kurdistan'ın güneyinden konuşlanmış olması. KDP'nin kontrolündeki bölgelere, askerlerini buralara konuşlandırıyor. KDP'nin 'Güvenlik'  hattı adı verdiği yerde peşmerge ve sınır muhafızları yerleştirildi. Türkiye ayrıca Metina'nın Çarçel tepesinde Habur, Enişke ve Batufan yönüne kuvvet, ağır silah, askeri araç vb. konuşlandırıyor."
 
'GÖRÜŞMEDEN SONRA IRAK GÜÇLERİ YERLEŞTİRİLDİ'
 
Erdoğan'ın Irak ziyareti sonrası bölgeye Irak Sınır Muhafızları'nın yerleştirildiğini hatırlatan Zagros, aynı zamanda KDP'ye bağlı Supay Barzani denilen güçlerinde çatışmalara dahil edildiğini kaydetti. Buna karşılık, PKK'nin de çeşitli taktiklerle buna karşı koyduğunu dile getiren Zagros, bu taktiklerinde etkili bir şekilde yürütüldüğünün, Türkiye'nin amacına ulaşamamasından anlaşıldığını kaydetti. 
 
'ERDOĞAN UMDUĞUNU BULAMADI' 
 
Türkiye'nin tüm teknolojik imkanlara rağmen ilerleyemediğini belirten Zagros, şöyle devam etti: "Ortaya çıkan tabloya ve Erdoğan görüşmesi sonuçlarına göre, Erdoğan Irak'tan istediğini alamadı. Bu demek oluyor ki Irak ve İran taviz vermedi. Elbette bazı konularda taviz vermiş, bu da Şengal'de ve savunma bölgelerinde farklı şekillerde kendini gösteriyor. Ama Erdoğan'ın hedeflediği, umduğu şey gerçekleşmedi. Ama ne yaptı, orada bulunmayı haklı çıkardı, Türk ordusunun Güney'den çıkarılması tartışmaları durduruldu ve İmar Yolunun inşasıyla bu yapılacak mı, yapılmayacak mı, mücadeleye ve hesaplara bağlı. Ama görünen o ki Türk devleti ve KDP şu ana kadar tüm imkanlarını kullandı, ama başarılı sonuç alamıyor. Erdoğan ne umut ettiğini ne de umduğunu bulamadı." 
 
Bu saldırılarda, Federe Kurdistan Bölgesi'ndeki köylerin de boşaltıldığını dile getiren Zagros, "Özellikle Bergar eteklerinde bulunan köyler boşaltıldı. Önce bölge yoğun bir şekilde bombalandı, elektrikleri kesildi, ardından da köy boşaltıldı" dedi. 
 
Zagros, Kürt kamuoyunun KDP'ye tepki gösterilmesinden çekinilmesi, Türkiye'nin yaşadığı kayıpların kamuoyunda iktidar aleyhine tepki yaratmaması için operasyonun gündemde tutulmadığını dile getirdi. 
 

Diğer başlıklar

09:49 Jin derginin yeni sayısının konusu ırkçılık
09:40 Peyas'ta 'özel savaş' atölyesi
09:25 Amed'de mahkeme kararına rağmen sağlıkçılar kamerayla izleniyor
09:23 9 yıl geçti: Olay aydınlatılmadı, dosya Yargıtay’da bekletiliyor
09:21 Gazeteci Işık: KDP’nin işbirliği iktidarını sürdürme çabasıdır
09:16 DEDAŞ'ın kesintileri hasta çocuğu nefessiz bıraktı
09:12 Sosyalist partilerden saldırılara karşı 'ortak mücadele' çağrısı
09:10 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutsağın durumu ağır
09:07 Yozgat Cezaevi ihlal raporunda yok yok!
09:04 Kiras-fîstan fiyatları dörde katlandı
09:00 21 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:32 Adana'da deprem
00:25 Gençlik örgütleri Pîrsus için yasaklanan Taksim Meydanı’na çıktı
20/07/2024
23:55 33 düş yolcusu Avrupa'da anıldı
23:27 Gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
23:21 Özgür Özel’den Pîrsûs Katliamı paylaşımı
22:59 32 yılın aradan tahliye edilen Güneş’e kitlesel karşılama
22:09 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alınamıyor
21:40 İrade gaspına karşı nöbetler sürüyor: Kayyım zihniyetinden vazgeç
21:24 Gever’de Gülistan Doku Futbol Turnuvasının final maçı oynandı
20:32 Katliam yasası protesto edildi
19:01 KDP’ye çağrı: İhanete son ver
18:52 Akbelen Ormanı için büyük buluşma
18:03 Pîrsûs'ta katledilenler İstanbul'da anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
18:01 Wan’da iki ilçede sel
16:43 Sebahat Tuncel: Mücadele varsa zafer de vardır
15:51 Hastanedeki yemekten zehirlenen çalışan 3 gündür tedavi altında
15:36 Ağır hasta tutsağa hücre cezası verildi
15:08 Kuday ve Menteş’in tahliyesi istendi
14:57 Efrîn’de 9 kişi kaçırıldı
14:39 Mülteci teknesinde yangın: 40 ölü
14:09 Düş yolcuları anıldı: Mezarlarına karanfil ve oyuncak bırakıldı
14:04 Yolcu treni otomobile çarptı: 3 ölü
14:03 Kafe saldırısında bir kişi daha gözaltına alındı
13:29 Emniyet yetkilisi ‘gözaltında’ dedi, 32 yıldır haber yok
13:16 DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı tutuklandı
12:30 Kayıp yakınları 4 kentte adalet talep etti
12:25 Kadın Stratejik Planlama Çalıştayı: Yerel demokrasi kadınla başlar
12:00 Cezaevinde adli tutuklunun kendini yaktığı iddiası
11:58 Yaşamını yitiren 30 yıllık tutsak Yaşa Amed’de defnedildi
11:43 Pirsûs’ta katledilenler anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
11:30 Ekoloji örgütleri 28 Temmuz'da Şirnex'te olacak
11:23 Çin’de köprü çöktü: 11 ölü, 30 kayıp
11:09 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 yarbay hayatını kaybetti
11:02 DEM Parti Kadın Meclisi'nden kampanya: Özgür ve eşit yaşamda ısrarcıyız
10:27 Şêladizêli imamdan KDP’ye tepki: Bölgemizin özgürlüğünü istiyoruz
10:14 Giresun'da sel ve heyelan
09:47 Kadınlardan KDP’ye tepki: İhanet çizgisinden dön
09:42 Dicle Üniversitesi’nde yemek zehirlenmesi: Personele rapor verilmedi
09:41 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi: Savaş karşıtlarına birlikte mücadele çağrısı
09:40 ‘Amaç Kobanê’deki devrimi bu topraklarla buluşturmaktı’
09:32 CPT eski üyesi Restellini: İmralı yeniden ziyaret edilmeli
09:22 ‘Türkiye cesareti KDP’nin ihanet çizgisinden alıyor’
09:19 Şirnex’te sağlıkta kriz derinleşiyor: Ameliyatların sayısı düşürüldü
09:14 Gazeteci Topaloğlu’nun avukatı: Medya eliyle operasyon çekildi
09:11 Ağaçların kesildiği noktalara kalekollar inşa ediliyor
09:09 Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez
09:07 Kıbrıslı yazar Şah: Türkiye'nin işgalinin sonlandırılmasını istiyoruz
09:00 20 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
19/07/2024
22:58 KNK'nin temasları sürüyor: KDP işgalin ortağı oldu
22:47 Yaşamını yitiren tutsağın cenazesi Amed’e getirildi
22:39 Akdeniz’de ortak mücadele vurgusu
22:23 Birca Belek yeni mezunlar verdi
22:12 KDP’ye birçok kentte tepki:Bimire xiyanet, bijî berxwedan
21:48 Bakırhan Tarım Mitingi'nde konuştu: Bunlar bizim ekmeğimizi çalanlardır
21:20 33 düş yolcusu için zincir oluşturuldu
20:47 Kadınlar 9’uncu yargı paketine karşı mücadeleyi büyütüyor
20:06 Semsûr’da kadın katliamı
19:23 DEM Parti'den Qoser'de miting: Toprağımızı savunacağız
17:47 Pirsûs Katliamı'nda hayatını kaybeden Günebakan anıldı
17:20 Ortodoks Kilisesi'nde görevli Aykurt yaşamını yitirdi
17:11 Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası
17:00 Bakırhan yangın bölgesinde: Bu DEDAŞ’ın katliamıdır
16:47 Irak’taki aşiretler saldırılara karşı parlamentoyu göreve çağırdı
16:46 Şenyaşar davası: Tanıkların dinlenilmesi talebine ret
16:40 Uçar: Bu savaşa geçit vermeyelim
16:06 Tez-Koop-İş: Enflasyonun asıl sorumlusu iktidardır
15:47 Eylemler 13’üncü haftasında: Tecride son verin
15:45 DEM Parti'den TÜİK hakkında suç duyurusu
15:26 Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu
15:12 Kadınlara saldıran kişi bu sefer de hakaret etti
15:10 Polisin tehdit ettiği gazeteci Kaya'dan suç duyurusu
15:03 KDP Kerkük'te Kürt karşıtı cepheyle anlaştı
14:28 Êlih Belediyesi kültür programlarının startını verdi
14:19 Erbek’in cenazesi 4 yıl sonra ailesine verildi
14:19 10 vekilin fezlekeleri Meclis’te
14:18 Tutuklanan annelere çıplak arama ve ayakta sayım dayatması
13:59 DEM Parti'den emekli aylığı ve asgari ücret önergesi
13:48 Hastanede yemek boykotu: Sorumlular cezalandırılsın
13:34 Demirtaş: Faşist bir siyasetçi olsaydım yargı beni korurdu
13:25 Avukat Çiftçi'nin serbest bırakılması istendi | YENİLENDİ
13:19 ‘Kobay’ olarak kullanılan kişiden yetkililer hakkında suç duyurusu
13:03 Tuncel: Türkiye Kurdistan’ı ilhak ediyor, KDP ses çıkartmıyor
12:21 Komate'de orman kıyımı sürüyor
11:32 3'ü anne 9 kişinin tutukluluğuna itiraz: Dosyada delil yok
11:15 40 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan için yeni başvuru
10:50 DEM Parti: Rojava Devrimi'nin korumak hepimizin sorumluluğu
10:48 İşkence gören genç ve avukatları öldürülme tehdidi altında
10:25 Türkiye’den askeri sevkiyat ve bombalama
10:24 İzmir’deki orman yangını devam ediyor
10:22 Ameliyat sonrası hayatını kaybeden tutuklunun ailesi: İhmal var
10:00 İsrail’in başkenti Tel Aviv’e saldırı: 1 ölü, 4 yaralı
09:51 'Oğlumun katledildiği gün adalet onunla gömüldü'
09:50 DEDAŞ sayaç okumadan binlerce TL’lik fatura kesti
09:50 Açlık grevindeki Şengül’ün durumu ağırlaşıyor
09:46 Şêx Berzencî: İşgal saldırılarını kabul etmiyoruz
09:45 Gazeteci Topaloğlu: Mükerrer bir dosyadan komplo kuruldu
09:44 ‘Berxbir Festivali’ asimilasyon aracına dönüştürüldü!
09:25 Kadınların inşa ettiği ‘demokratik ulus’ yaşam
09:20 ‘KDP AKP-MHP’nin alt kolu gibi çalışıyor'
09:09 'Bir kişi bile kalsak adalet mücadelemiz sürecek'
09:06 ‘ÖMK’nin akıbeti ortaya konulacak mücadeleye bağlı’
09:05 9 yıldır aydınlatılmayan katliamda mağdur aileler sanık oldu
09:00 19 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:50 Elektrik kaçağı soruşturmasında 14 tutuklama
08:37 6 il için sağanak uyarısı
18/07/2024
23:21 Kamuda tasarruf teklifi Meclisten geçti
23:16 İzmir'de orman yangınları yerleşim yerlerine ulaştı
23:06 Farqîn Belediyesi’nden üç dilde karşılama
22:32 İstanbul ve Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı diz çökmedi, çökmeyecek
21:08 Tahliye edilen 31 yıllık tutsak: Mücadeleye devam
21:02 Bozan’dan iktidara: Peygamberin hadisini de çiğneyecek misiniz?
20:52 Feministlerden Kurdistan raporu: Kadınlar belediyelere daha rahat giriyor
20:30 Suruç Aileleri İnisiyatifinden Riha'da panel
19:32 Kadınlardan işkence ve tacize tepki: Meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz
19:30 Foça'da orman yangını
18:54 Artuklu Belediyesi’ne haciz başlatıldı: Gerekirse çadırda hizmet götüreceğiz
17:58 Dicle Amed Kadın Platformu: Mücadeledeyiz vazgeçmiyoruz
17:39 Çiğli Belediyesi işçileri: İşimizi alana kadar eylemimiz sürecek
17:33 Meclis'te çiftçe standart: Kürtçe'ye kapanan mikrofon Arapça’da açık!
17:11 Munzur Festivali'nin programı belli oldu
16:18 İzmir’in 2 ilçesinde orman yangını
16:00 Saldırılara birçok kentten tepki: İşgale ve ihanete hayır
15:52 DEM Parti Pirsûs Katliamı için Meclis araştırması istedi
15:48 Irak’taki aşiretlerden saldırılara ortak tepki
15:46 ‘İşgale’ karşı ortak mücadele çağrısı
15:20 KNK heyeti Süleymaniye’de
15:02 ÖHD’den Çukurova cezaevleri raporu: Tecride son verilmeli
14:31 Birçok kentte tutsak avukata özgürlük talebi
14:00 Eylemdeki BES üyelerinden 7 talep
13:57 Manisa'da orman yangını
13:47 Kayyım kararının iptali için başvuru
13:37 Temelli: Toplumsal barışın yolu Suriye’deki özerk yönetimle diyalogdan geçiyor
13:23 Gazeteci Topaloğlu Marmara Cezaevi’ne sevk edildi
12:56 DFG: Gazetecilerin hedef gösterilmesini kınıyoruz
12:43 CPT: Saldırıda hayatını kaybeden kişi peşmergeydi
12:37 YNK Başkanlık Divan üyesinden saldırılara tepki
12:29 ‘Bağdat’ın sessizliği nedeniyle Türkiye ihlallerini sürdürüyor’
12:08 24 siyasetçiye verilen cezalar onandı
12:03 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi kuruldu: Barışın tesis edildiği bir ülke istiyoruz