Yüksekdağ ve Tuncel: Gültan Kışanak’ı serbest bırakmak zorundasınız

img

ANKARA- Kobanê Davası'nda mahkeme heyetine seslenen HDP’nin tutsak eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Belediye başkanlığı kabul edilmiş Gülten Kışanak’ı serbest bırakmak zorundasınız” derken, Sebahat Tuncel ise, “Kışanak’ın propaganda yapma hakkını tanımanız lazım. Bu bir haktır, sizden lütufta bulunmuyoruz” dedi.

 DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın tutuk inceleme duruşması görüldü.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, azami yedi yıllık tutukluluk süresi dolan ancak tahliye edilmeyen DEM Parti Ankara Büyük Şehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak bulunduğu Kocaeli Cezaevi’nden SEGBİS ile duruşmaya katılırken, bir kısım tutuklu siyasetçi ise duruşma salonunda bulundu.

Duruşmayı ayrıca Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, DEM Parti Milletvekillerinin yanı sıra parti yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı.

ÜRKÜT: BOYUN EĞMEDİK

Duruşma, tutsak siyasetçi Ali Ürküt’ün beyanlarıyla başladı. Kobanê Davası’nın sonuna gelindiğine dikkati çeken Ürküt, "Türkiye’nin hukuksuzluk tarihi bu dava ile sınırlı değil. Hazırlanan bu kumpas davası gerek tutuklu siyasetçiler gerek avukatlarımız tarafından tarihin çöp sepetine atılmıştır. Elinizde yalan dolan iddialar dışında bir şey yok. İsnat edilen suçlamaların hepsi çürütüldü. Eğer hukukun bir kırıntısı varsa bu dosya düşürülmelidir. Gelinen aşamada bu davanın ne kadar seviyesiz olduğunu görüldü. Bizleri epey mağdur ettiniz. Mağdur sadece biz değiliz, ama daha fazla mağduriyete gerek kalmadan gereğini yapmanızı bekliyorum. Biz kimsenin tavuğuna kış demedik. Namusluca demokrasi mücadelesi verdik. Onun bedeli hapis ise eyvallah. Biz buna boyun eğmedik. Dün de eğmedik, yarın da eğmeyeceğiz" diye konuştu.

YAĞCI: HİÇBİR İDDİAYI KABUL ETMİYORUZ

Söz alan bir diğer tutsak siyasetçi Ayşe Yağcı ise tüm arkadaşlar adına Gültan Kışanak’a başarılar dilediğini belirterek, “Ne yazık ki cezaevinde oy kullanamıyoruz. Çünkü yasal bir engel olduğu söyleniyor. Açıkçası oy kullanmayı çok istiyorduk. Savunmalarda görülen genel çerçeve şu an tutukluluk incelemesinde de geçerlidir. Hiçbir iddiayı kabul etmiyoruz. Kaçma şüphesi yok yani buna ilişkin zaten herhangi bir şey olamaz. Daha önce de belirttim. Bu şekilde uzun tutukluğu da göz önünde bulunarak tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu.

YÜKSEKDAĞ: KIŞANAK’IN SESİNE SES KULAK VERİLMELİ

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise tahliye konuşması yapmayacağının altını çizerek beyanlarda bulunacağını aktardı. Yüksekdağ, DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak’ın hem yanında hem de arkasında olduğunu söyleyerek, şunları söyledi: “Ankara başkent olması itibariyle eril siyasetin kalesine dönüşmüş durumda.  Gültan Kışanak’ın Ankara’da aday olmasını Ankara’yı değiştirebilmesi açısından önemli. O anlamda tüm kadınlar, partili arkadaşlarımız, partisi ne olursa olsun emekten, demokrasiden yana hatta tek başına muhalefet etme kaygısı olan herkes, Gültan başkan için mücadele etmelidir. Gültan Kışana’kın Diyarbakır’dan Kandıra zindanına ve buradan oraya ulaşan sesine kulak vermelidir. Eğer bu sese kulak verilmezse; bu memleketten emekten, demokrasiden emekten bir gelecek bulamayayız. Eğer bir şeyler yapmak istiyorsa bu tarihsel sese kulak vermek durumundayız. Bu yerel seçim mücadelesini, seçimin ötesine taşımak zorundayız.

KIŞANAK’IN ADAYLIĞI ONAYLANMIŞ, SERBEST BIRAKMAK ZORUNDASINIZ

Siz bugün bir belediye başkan adayını hapiste tutuyorsunuz. Onun tutukluluk halinin devamına karar vereceksiniz. Bakın Gültan Kışanak’ın belediye başkan adaylığı mahkeme heyeti, hakemler kurulu tarafından onaylanmış. Siz başkan adaylığı onaylanmış birinin kampanya yürütme hakkını menetmişsiniz. Gültan Kışanak’ı tahliye etmek zorundasınız. Belediye Başkanlığı yapması kabul edilmiş birini tahliye etmek zorundasınız.

DEM PARTİYE GÖNÜL VERENLERE ÇAĞRI

Biz on nedenle 2024 yerel seçimlerinde kazanmayı sadece kazanmak olarak değil, bir onur haysiyet mücadelesi olarak görüyoruz. DEM Parti’ye ve bizlere gönül verenlereler; onurlarına ve onurumuza sahip çıksınlar. Herkese burada DEM Parti’ye oy vermeye çağırıyorum. Verilen her oy bizim için bir onurdur. O oyu veren için de bir onurdur. Bizim onurumuzla oynamaya kalkanlara karşı da bir cevaptı.”

TUNCEL: KIŞANAK’IN PROPAGANDA HAKKINI TANIMANIZ LAZIM

Bir diğer tutsak siyasetçi Sebahat Tuncel ise açlık grevinde olduğu için kısa bir konuşma gerçekleştirdiğini aktardı. Duruşma salonuna da DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak ile dayanışmak üzere geldiğini belirten Tuncel, “Burada DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Gültan Kışanak ile Öztürk Türkdoğan şahsında tüm DEM Parti belediye eşbaşkan adaylarına başarılar diliyorum. Artık DEM zamanı geldi.  Gülten başkan dedi ya ‘Diyarbakır ile Ankara’nın gündemini birleştireceğiz’ diye; siz şimdi böyle bir adayın özgürlüğünü gasp etmişsiniz. Gülten Kışanak’ı derhal serbest bırakmak zorundasınız. Gülten Kışanak’ın propaganda yapma hakkını tanımanız lazım. Yok Malatya yok Kobani duruşması diyeceksiniz ama onlar hikâye. O yüzden zaman kaybetmeden Gülten Kışanakı tahliye etmeniz lazım. O da diğerleri gibi gitsin propagandasını yapsın halayını çeksin. Bu bir haktır, sizden lütufta bulunmuyoruz. Tüm ömrünü barış mücadelesine veren Gültan Kışanak, bu ülkede hala bedel ödüyor. Dolayısı ile bu özgürlüğünün gaspına son verin. Artık DEM DEMA AZADİ’ye. Sadece Kürtler değil, Türkiye halkının, emekçisinin sürece dahil olması lazım. O açıdan DEM Parti’ye verilecek bir oy, barışa verilecek oydur” dedi.

BAŞKA BİR KANUNSUZLUK: OY KULLANAMIYORUZ

Tuncel ayrıca yerel seçimlerde kendilerine oy kullandırtmamaya da tepki göstererek, “Şimdi bizler geçtiğimiz genel seçimlerde oy kullanırken, şuanda bizim yerel seçimlerde oy kullanamayacağımız söyleniyor. Konuya dair YSK’ye bir çok defa yazdık, ama bizlere oy kullanma yerimizin Diyarbakır olduğu söyleniyor. O zaman bizi Diyarbakır’a götürün, oylarımızı kullanalım. Birileri kaydı olmayanları bir yerlere yazdırarak seçmen yapıyor, polis, asker kaydırıyor ama bizim oy hakkımız engelleniyor. Bu durum da bir başka kanunsuzluk” diye konuştu.

PARMAKSIZ: TÜRKİYE SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Tuncel’in ardından söz alan tutsak siyasetçi Bülent Parmaksız ise savunmasını dünya sistemi ve Türkiye’nin yeni dünya düzenindeki konum arayışına dair savunmasını gerçekleştirdi. Verili durumda kapitalist hegemonyanın el değiştirdiğini, güç merkezinin Çin’e doğru kaydığını söyleyen Parmaksız, hegemonyanın el değiştirme sürecinin de savaşsız olamayacağını kaydetti. Türkiye’nin ise ciddi bir dış savaşa hazırlandığını belirten Parmaksız, “Türkiye bir dış savaşa hazırlanıyor. Bu kendini çok net gösteriyor. Bakın bir yerde silahlanma çok fazla ise ve milliyetçilik çok tırmandırılıyorsa bilin ki savaşa hazırlanılıyor. Türkiye bir dış savaşa gidiyor. Her dış savaşa aynı zamanda bir iç savaştır” dedi. Parmaksız ayrıca Türkiye’nin yeni rejim değişikliğini bir dış savaş ile kalıcılaştırmak istediğini de ifade etti. Türkiyeli yetkililer de çağrı yapan Parmaksız, “Her rejim değişikliği, her anayasa değişikliği kanlıdır. Dış savaş iç savaş itibariyle kanlıdır” uyarısında bulundu.

Daha sonra Gültan Kışanak’ın avukatları da Kışanak’ın azami tutukluluk süresinin bittiğini ve müvekkilleri Kışakan’ın tahliye edilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti, ara karar için duruşmaya ara verildi.

Diğer başlıklar

15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesini yayımladı: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret | YENİLENDİ
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler