Yıkım kararı verilen İluh Devlet Hastanesi'ne dair açıklama

img
ÊLİH - Êlih’te yıkım kararı olan İluh Devlet Hastanesi’ne dair açıklama yapan sağlıkçılar, hastaların ve sağlık emekçilerinin mağdur edilmemesi çağrısında bulundu. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Êlih Şubesi ve Tabip Odası, Mereş merkezli 6 Şubat depreminde hasar gören ve yıkım kararı alınan İluh Devlet Hastanesi’ne dair şube binasında basın toplantısı düzenledi.  
 
Hastane hakkında yıkım kararı olduğunu hatırlatan Êlih Tabipler Odası Başkanı Sertaç Adıgüzel, bu durumun bölgede mağduriyet yaratacağına söyledi. Sadece hastaların değil, sağlık emekçilerinin de mağdur olacağını aktaran Adıgüzel, “Öncelikle orada çalışan sağlık emekçilerinin ekonomik ve özlük hakları korunarak dağıtımlarının yapılması önemlidir. Dağıtımı yapılacak personelin sağlık kurumların ihtiyacına göre yapılması, herhangi bir aidiyet sorgulanmadan aldıkları eğitime ve çalıştıkları süreler göz önünde bulunarak, dağıtımlarının gerçekleştirilmesi gerekir” dedi.
 
Durumun takipçisi olacaklarını söyleyen Adıgüzel,  “Teknolojiler ile donanımı tamamlanmış bir hastanenin de acil olarak yapılması, sağlık hizmeti sunumu için önem arz etmektedir. Şu an kullanılan araştırma hastanesinin bir gecede siyasilerin seçim uğruna tabelasını değiştirdiği eski adı ile Batman Bölge Devlet Hastanesi’nin ‘devlet hastanesi’ statüsüne tekrar kazandırılması, ihtiyaç halinde devlet hastanesi ve dal hastanesi yapılması şehrimizin sağlık tesislerin kullanımı için doğru bir hamle olacaktır” ifadelerini kullandı.