Tekirdağ’da ‘buğday mitingi’ düzenlenecek

img
İZMİR - Buğday için açıklanan taban fiyata tepki gösteren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 14 Haziran'da Tekirdağ'da buğday mitingi yapacaklarını duyurdu. 
 
İzmir'de Bayraklı Kulalılar Derneği 12’nci Geleneksel Keşkek Günü programına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, buğday için açıklanan 9 lira 25 kuruşluk taban fiyata tepki gösterdi. İnsanların geleceğe umutla bakamadığını belirten Özel, "Buğday hepimizin beslenmesindeki en önemli ögelerden biri olan ekmeğimizi yaptığımız temel besin maddemizdir. Ama bunu bir de üretenler var. Adana’dan Trakya’ya kadar hele hele İç Anadolu ve Ege’nin önemli bir kısmında buğday tarımı yapılıyor. Buğday geçen sene 8 lira 25 kuruştu. Geçen yıldan bu yana bütün girdiler yüzde 100’den fazla arttı. Mazot arttı, gübre arttı. Biçer dövere geçen sene dönümüne ne veriyorsa bu sene iki veriyorsun yine parayı beğenmiyorlar. Ama buğday fiyatı sadece yüzde 12 arttı. 8 lira 25 kuruş olan buğdayı 9 lira 25 kuruş yaptılar. Maalesef böyle olunca 11 lira maliyeti olan buğday 9 lira 25 kuruştan satılmak zorunda olunca buğday üreticisi perişan oldu" dedi.
 
 14 Haziran'da Tekerdağ'da miting yapacaklarını duyuran Özel, "İktidara büyük bir uyarı yaparsanız sizin sesinizi duyuracağız dedik. İstanbul’da atanmayan öğretmenlerle ilk mitingimizi yaptık. Emeklilerin 10 bin liralık maaşına itiraz etmek için Ankara’da tarihin en büyük emekli mitingini yaptık. Şimdi buğday üreticisi isyan ediyor. Tekirdağ’da onlarla bir miting yapacağız. Türkiye’ye sesleniyorum. Yalnız değilsiniz. Biz varız, buradayız, sizin için mücadele ediyoruz" diye konuştu.