Adalet Nöbeti eylemcileri: Talepler karşılanana kadar mücadele sürecek

HABER MERKEZİ - PKK Lideri Öcalan'a özgürlük ve Kürt sorununa çözüm talepleriyle Adalet Nöbeti tutan tutsak yakınları, talepleri karşılanan kadar mücadelelerine devam edecekleri mesajı verdi.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde mutlak tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun siyasi çözümü talepleriyle birçok kentte başlatılan Adalet Nöbeti eylemleri sürüyor. 
 
MERSİN
 
Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriye Yardımlaşma Derneği'nin (Çukurova TUAY-DER) Adalet Nöbeti eylemi 88’inci gününde. Dernek binasındaki eyleme çok sayıda kişi katıldı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Kadın Komisyonu üyeleri de bugünkü eylemi ziyaret etti. “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan" sloganlarının atıldığı nöbette, Barış Anneleri Meclisi üyesi Emine Eren konuştu. Eren, "Talebimiz Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıdır. Önderlik (Öcalan) ile bir görüşme sağlanmadığı takdirde Adalet Nöbeti sürecek" dedi. 
 
Dengbêj Ramazan Eren ile  Barış Anneleri hep birlikte nöbet eyleminde kilamlar seslendirdi.
 
İZMİR 
 
İzmir'de Tutuklu ve Hükümlü Yakınlarıyla Yardımlaşma Derneği (EGE TUHAYDER) öncülüğünde başlatılan eylem 32’inci gününde devam etti. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Karşıyaka İlçe Örgütü’nde devam eden nöbet eylemine çok sayıda tutsak yakını katıldı. Sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganı atıldı. Tutsak yakını Fakide Duman, “Başarılar diliyorum hepimize” dedi. 
 
DEM Parti İlçe yöneticisi Yeşim Kızıltoprak, cezaevlerine ses verilmesi gerektiğini vurguladı. Kızıltoprak, “Cezaevinde tutsaklar açlık grevinde. Cezaevindeki tutsaklarımız özgür olmadıkça biz de özgür değiliz. Yaşasın cezaevindeki direniş, yaşasın barış” dedi. 
 
'KADINLAR BARIŞ İSTİYOR'
 
İHD İzmir Şubesi, her ayın ilk Cuma günü gerçekleştirdiği Barış Nöbeti'ni bu ay "Kadınlar barış istiyor" temasıyla sürdürdü. Şube binasında gerçekleştirilen nöbete, Barış Anneleri’nin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Nöbette son günlerde yaşanan kadın katliamları ve bunlara karşı mücadele konuşuldu. 
 
Nöbetin ardından Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması yapıldı. "Kadınlar barış istiyor" yazılı pankartın açılan açıklamada konuşan İHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Zilan Gümüş, Türkiye’de yerleşik resmi ideolojinin sadece Türk ve Sünni Müslüman kimliğini temel alan bir sistem oluşturduğunu vurguladı. Bu nedenle diğer tüm ırk, din ya da görüşün katliamdan geçtiğini belirten Gümüş, "Coğrafyamızda yaşanan savaş ve çatışmalı ortam nedeniyle binlerce kadın mağdur olmuştur. Maalesef ki kadınlar ev baskınlarında, köy baskınlarında, gözaltı merkezlerinde ya da cezaevlerinde yoğun şiddete maruz kalmaktadırlar. Devletin kullandığı şiddet fiili ve şiddet dili erkek egemen şiddetin toplumda da yaygınlaşmasına neden olmakta ve bu sebeple evler, sokaklar, iş yerleri her yer kadınlar için güvensiz ortamlar olarak ortaya çıkmaktadır" dedi.
 
AMED
 
Amed'de Adalet Nöbeti 88’inci gününde devam ediyor. Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAY-DER) öncülüğünde DEM Parti Rêzan (Bağlar) İlçe Örgütü binasında gerçekleştirilen eylemde, cezaevlerinde devam eden açlık grevine dikkat çekildi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması talebinin yükseldiği nöbette, sık sık "Bijî berxwedana zindanan" ve "Jin, jiyan, azadî" sloganları atıldı. 
 
ÊLIH 
 
Êlih’te Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) öncülüğünde başlatılan eylem 30’uncu gününde DBP binasında sürdü. Her ayın ilk cuması “Barış Nöbeti” tutan İHD üye ve yöneticileri bugünkü eyleme destek verdi. Kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri de gün içerisinde destek ziyaretlerinde bulundu. Sık sık “Bê Serok jiyan nabe” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Nöbet eylemi seslendirilen şarkılarla devam etti. 
 
WAN
 
Wan’da da Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER)  öncülüğünde tutsak yakınları tarafından başlatılan Adalet Nöbeti eylemi 88’inci gününde devam etti. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütü binasında gerçekleştirilen eylemi çok sayıda kişi ziyaret etti.
 
MÜCADELE KARARLILIĞI 
 
Tutsak yakınları, Öcalan’a yönelik tecridin son bulması ve siyasi tutsakların özgürlüğü için burada olduklarını belirterek, talepleri karşılanan kadar mücadeleye devam edeceklerinin mesajını verdi. Tutsak yakınlarının eylemini selamlayan ziyaretçiler ise, ailelerin mücadelesine destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi. 
 
Sık sık, “Bijî Berxwedana Zindanan” ve “Bijî Serok Apo” sloganları atan eylemciler, sonrasında Kürtçe stranlar seslendirdi. 
 
MÊRDÎN 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle Mêrdîn’de tutuklu yakınları ile Barış Anneleri tarafından sürdürülen Adalet Nöbeti devam ediyor. Nöbet eylemcilerini bugün 8 Mart Kadınlar Günü programları kapsamında kadınlar ile Mezopotamya Kültür Sanat Derneği üyesi sanatçılar ziyaret etti. Direniş şarkılarının seslendirildiği eylemde sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Bijî berxwedana zindana” sloganları atıldı. 
 
Barış Annesi Münevver Akın, yaptıkları konuşmalarda Öcalan’ın özgürlüğü, tutukluların serbest bırakılması ve Kürt sorununun çözümü için nöbette olduklarını belirterek, taleplerinin barış olduğunu söyledi. Akın, talepleri yerine getirilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyleyerek kararlılık mesajı verdi.
 
ŞIRNEX
 
İHD Şirnex Şubesi'nde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına KESK ve İHD yöneticileri katıldı. Açıklamada konuşan İHD Şirnex Şubesi Eşbaşkanı Esin Yılmaz, barışın önemine vurgu yaparak, “Barış talebi aynı zamanda medeni ve siyasal haklarla, yaşam hakkı, işkence yasağı, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, adil yargılanma hakkı, din ve vicdan özgürlüğü, ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü ile de son derece ilgili bir talep. Bu nedenle İHD, barışın insan hakları ve insan özgürlüklerine dayalı olduğunu daima kabul etti” dedi. 
 
‘BARIŞ TEMEL BİR HAK OLARAK KABUL EDİLMELİ’ 
 
Barış nöbetinin önemine dikkati çeken Yılmaz, “Böylesine çatışmalı ortamlarda kadınların barış istemekten başka hiçbir çareleri yoktur. İnsan Hakları Derneği olarak daima barış hakkını savunduğumuz gibi barışçıl anlamda birçok mücadelenin de öncüsü olmaya çalıştık. Barış için yıllar boyunca çok etkinlikler düzenledik. Şimdi de Barış Nöbeti tutuyoruz. Barış nöbetlerinde barışın çok önemli bir insan hakkı olduğunu temel bir hak olarak kabul edilmesi gerektiğini dile getiriyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘BARIŞ TALEBİNİ YÜKSEK SESLE DİLE GETİRECEĞİZ’ 
 
Amed’te düzenlenecek olan Barış Konferansı’nın ülke barışına vesile olmasını dileyen Yılmaz, “İşte bu barış nöbetlerimizi bir Barış Konferansı’yla taçlandırmaya karar verdik. 16 ve 17 Mart tarihlerinde Amed’de düzenleyeceğimiz Barış Konferansı’nda barış taleplerimizi bir kez daha ve yüksek sesle dile getireceğiz. Bu seslerin büyük bir çoğunluğunu da kadınlar oluşturacak. Bir kez daha 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde kadına yönelik şiddettin tamamen ortadan kalktığı, erkek egemen, feodal ve militer sistemin sorgulandığı yeni bir sürecin başlamasını diliyoruz. Bu nedenle de Barış Konferansımızın da bu taleplerimize öncü olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 
 

Diğer başlıklar

15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesini yayımladı: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler