Hücrede arıyla yaşam

  • kadın
  • 09:04 15 Mayıs 2024
  • |
img
ANKARA - Ağırlaştırılmış müebbetle hapsedilen kadınların hücrelerine konuk olan canlılar onlara arkadaş olurken, uzun bir süre hücresini bir arıyla paylaşan Ruken’in bu kış hiç misafiri olmadı.
 
Cezaevi, adından da anlaşıldığı üzere insanları cezalandırma odaklı inşa edilen yapılar. Canlının hapsedildiği, dünya ile ilişkisinin kesildiği mekanlardır. Yüksek duvarlar,  tel örgülerle büyük oranda kentlerin dışına inşa edilen, tam da amaçlandığı ölçüde izole alanlar. İradenin olmadığı, direnmediği ilk andan itibaren ölümün geldiği mekanlardır. Toprak, çiçek gibi doğaya dair hiçbir şey olmadığı gibi bulunması da yasaktır. Havalandırmada inatçı bir çiçek betonu delip de göğe doğru başını yükseltirse, ilk koğuş baskınında ya sökülür ya da postallarla ezilir. 
 
Birçok cezaevine, yapısından ve konumundan kaynaklı tek bir canlı dahi uğramaz. Ancak bazen bazı canlılar da yollarını “şaşırıp” cezaevinin havalandırmasına konuk olabiliyor. 
 
Arılar iğnelerinden dolayı birçok insana ürkütücü gelse de, Sincan Kadın Cezaevi’nde ağırlaştırılmış müebbet nedeniyle tek kişilik hücrede tutulan Zerrin Yılmaz’ın (Ruken) hücre arkadaşı oluyor. 
 
Sincan’da tutulurken hastane nezarethanesinde tanıştığım Ruken’den “Hücrede arı besleme” hikayesini anlatmasını istedim.
 
Müddetnamesinde “ölünceye kadar” diye yazılsa da olanca coşkusuyla mücadeleye, hayata sarılan Ruken, çiçeklerin, ağaçların dalları arasında gezinen arıyla arkadaşlığını mektup aracılığıyla anlattı. 
 
BETONDA NE BULUYORLAR?
 
Arıların tozlaşmadaki (bitki üremesi) rolü nedeniyle ekosistemin ana bileşenlerinden biri olduğu, yokluklarının dünyaya ciddi zarar vereceği belirtiliyor, tam da bu noktada Ruken betondan ibaret cezaevine gelen arılara dair şaşkınlığını ve ilk ilişki kurma biçimini şu sözlerle anlatıyor: “Bu betonda ne buluyorlardı bunu merak ettim hep. Hani arı denince akla çiçek, bitki örtüsü gelir. Yollarını mı şaşırıyorlardı? Belki. Yazın çok gelirlerdi. Ben yanımda cezaevi idaresinin verdiği piknik reçel, balları açıp pencerenin dışına bırakıyordum yesinler diye. Silip süpürüyorlardı. Hava sıcaktır diye su bıraktım küçük bir kapta. Sonra o reçeller zararlı diye üzüm taneleri bırakmaya başladım. İçine giriyor, ince bir deri dışında bir şey bırakmıyorlardı üzüm tanesinden. Sanırım onlarla ilişki kurdukça kendim gibi düşünmeye başlıyordum. Zararlı-faydalı yiyecekler algım onlar için de geçerliydi. Yaz boyunca pencereden ayrılmadılar, beslendiler, çoğalınca korkmaya başladım. Zarar vermeyeni hissederler, zarar vermezler diyerek korkumu aşmaya çalışıyordum.”
 
HÜCREDE BAŞKA BİR CANLI
 
Sonbahar mevsimiyle birlikte gelen arılar azalsa da, muhtemelen uzağa gitmeye enerjisi olmayanlar da artık hapistir. Havalar soğur ve kovanlarda kış uykusuna yatması gereken arıların bir kısmı da cezaevinde kalır. Onları ısıtmak, gelecek yaza kadar hayatta tutmak görevini de üstlenir Ruken. Kovana gönderemediği arıyı hücresine alma sürecine dair de şunları anlattı Ruken, “Hava soğuyordu. Öğleden sonra havalandırmaya çıkıyordum. Yerde tek tük arı oluyordu. Elime alıp ısıtıyor, bırakıyordum. Onlar da uçuşuyordu. Fakat bir arı öylece elimde kaldı. Çünkü hava soğuktu, ısıtsam da donacaktı. Hücreme aldım. Ertesi gün güneş açınca bırakırım dedim. Akşam önüne bal, su koydum. Yediğini hiç görmedim. Pencerede dolanıyordu. İçim rahat etmedi, parmağımı bala banıp yanına götürdüm. 
 
CAM KENARINDA BİR HAYAT KURDU
 
Kokuyu aldı, parmağıma geldi, balı yemeye başladı. Yemeleri uzun sürüyormuş; on beş yirmi dakika boyunca yedi. Korkudan elimi kıpırdatamıyordum. Seslenen arkadaşlara cevap vermekten bile korkuyordum. Doyunca pencereye uçtu yine. Ertesi gün dışarı bırakırım diyordum. Bir gece korkarak, huzursuz uyumanın zararı yok dedim. Ama ertesi gün hava soğuktu. İkircikli ruh haliyle günü geçirdim. O gece de kaldı ve yine parmağımla bal verdim. Kış geldi, artık yanımdaydı. Bahara bırakırım dedim. Meyveyi de balı da elimle veriyordum daha az korkarak. Kendisi yiyebilirdi ama rutinimiz böyleydi artık. Hücrede senden başka bir canlı vardı artık. Onun da bir yeri vardı ve varlığını daha çok hissediyordum. Hareket ederken onun varlığını da düşünüyordum. Yemek ritüelimiz dışında varlığımı hiç umursamıyor gibiydi. Pencerenin önündeki kitap, defter, kâğıtlarımın içinde, etrafında bir hayat kurmuştu, ona karışmıyordum. Aramızda bir diyalog yoktu. Ne hissettiğiyle ilgili bir fikrim yoktu. Ben onu umursuyordum ama o bana karşı kayıtsızdı.” 
 
‘SADECE BAL YEMİYOR, ELİMDE DOLAŞIYORDU’
 
Hücre arkadaşı oldukları arının artık kendisine daha fazla sokulduğu bir dönem de olur. Ruken, arının cam kenarından vazgeçip onunla birlikte uyuma hikayesini ve bunun geçmiş akrep travmasıyla birlikte nasıl bir korku yarattığını da şöyle anlattı:  “Bir gece göğsümde bir hareket beni uykumdan uyandırdı. Geçmişte göğsümde dolaşmış akrep hikayem vardı ve bilinçaltımda bütün dehşetiyle kalmıştı. İlk aklıma o geldi uyku haliyle ve geçmişin korkusuyla hızlıca tutup attım. O anda hafifçe ısırdığını fark ettim ve arı geldi aklıma. Işığa koşarken içimden umarım ölmemiştir diyordum. Ölmesi, beni sadece suçluluk duygusunda bırakmaz boşlukta bırakacaktı; arkadaş boşluğu. Işığı açtığımda iyi görmeyen gözlerimle aradım, bulamadım. Gözlüğümü taktım yatağın kenarındaydı ve yaşıyordu. Çok rahatlamıştım. Fırlatırken, belki kızgındır diye o an dokunmaktan korktum çıplak elle. Bal, ikimizin arasındaki tatlı bağ, parmağımı bandırıp uzattım. Bir gün bile bala hayır demedi, geri çevirmedi. Yine geldi, yedi ve pencereye bıraktım onu. O gece ne zamandır olan gelişme, değişmeyi fark ettim;  sadece bal yemiyordu, gelip elimde dolaşıyordu. Bırakmak istediğimde inmiyordu elimden. O geceden sonra aramızdakine ‘ilişki’ diyebilirdik. Ya da ben olanları böyle yorumlamak istedim. İhtiyacım olan şey ilişkiydi. Başka türlü varlığımı nasıl kavrar, anlamlandırırdım. İlişki, varlığın kavranmasıdır. Kendini bile ilişki olmadan sevemiyor insan. Arı ile bir ilişkimiz var mıydı yoksa ben mi yorumumla yarattım, bilmiyorum.  Ama bu hücrede o vardı, ben de. İletişim halindeydik. Kışı birlikte geçirdik. Bir daha aramızda krizli bir durum oluşmadı. İstediği kadar elimde dolaşıyordu. Daha fazlasına izin vermiyordum. Her şeye rağmen korku diye bir şeyler vardı bende. Pencerede, kitap defterler arasında gezinirken o, izliyordum. Belki ben yazarken masada, o da izliyordu. 
 
YUVADAN GİDİŞİNİ SEYRETMEK
 
Bahar gelmişti, oyalanıyordum. Henüz yeterince ısınmamış hava diyordum. Dışarıda ilk arıyı gördüğüm gün bırakacağım dedim. İlk arıyı gördüm. Bir bahanem daha vardı. Diğer arıların yeri vardır, bunun yok. Gece ortalıkta kalır, donar dedim. Hava daha da ısındı. Artık gece de gündüz de dondurmayacak kadar sıcaktı.  Ben de daha fazla zalim olamazdım. Ona sormak istedim. Kalmak ister miydi? Ama çiçek görmeliydi, bir çiçeğe konmalıydı. Onu bundan mahrum edemezdim. Hiçbir şey demiyordu. Pencereyi açık bıraktım, kaç saat geçti gitmedi. Elime alıp havaya tuttum. Ufak ağırlığı elimden kalktı. Duvarın üzerinden uçtu, izleyebildiğim yere kadar baktım ardından.” 
 
SALYANGOZ, KELEBEK
 
Her yeni sonbaharda havalar soğudukça yeni donan arılar Ruken için yeni hücre arkadaşı oldu. Arıların yanına kimi zaman marul içinden çıkan salyangozları ekledi Ruken, sonra kantinden alınan maydanozun içinden çıkan kozalardaki kelebeklerle hücresini şenlendirdi. 
 
BU YIL MİSAFİR OLMADI
 
Diğer hücrelerdeki tutsakların da misafirlerinin hiç eksik olmadığını özellikle de müebbet ve ağırlaştırılmış müebbetle hapsedilen kadınların doğaya dokunma yollarından birine dönüştüğünü söylüyor Ruken: “Diğer hücrelerdeki arkadaşların da misafirleri eksik olmadı. Yuvasından düşen serçe yavrularını beslemek burada yaygın. Bu yıl hiç misafirimiz olmadı. Etrafımızda ne olup bitti de gelmez oldular. Fikrim yok. Sadece kuşlar gelmeye devam ediyor. Yani bu kışı yalnız geçirdim. Geçen yıllarda bir şekilde karıncalar yuva yapardı. Yavrularının önüne yiyecek bırakırdım. Onlar da yuvalarını terk ettiler.”
 
MA / Dicle Müftüoğlu

Diğer başlıklar

21:14 Hayvan hakları savunucuları: Herkes için şiddetsiz bir dünya istiyoruz
21:05 ÖHD: İmrahor’da yıkıma karşı çıkan 104 kişi işkenceyle gözaltına alındı
20:54 ‘Sevdiklerimizin karanfil koyacak mezarı olana kadar mücadele sürecek’
20:43 Kadınlardan şiddet failinin tutuklanması çağrısı
20:30 Uğur ve Örkmez tahliye edildi
18:45 Bakırhan Curnê Reş'te: Hile yapanlara sandıkta ders vereceğiz
18:40 Sosyal İş Sendikası'ndan tutuklanan üyeleri için çağrı
18:31 İsrail saldırıları protesto edildi
18:26 AKP’li belediyeden İmrahor mahallesinde yıkım kararı
18:21 Seçime 2 gün kaldı: Perî’yi geri alacağız
18:01 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 117’nci gününde
17:56 İÖM nöbetin 4’üncü gününde adalet talebini yineledi
17:46 Garo Paylan'a hakaretten yargılanan sanığa para cezası
16:53 Eğitim Nöbeti: Bizim olanı mücadele ederek kazanacağız
16:33 1 Mayıs tutuklularından 3'ü tahliye edildi
16:08 Engelliler için iki dilli sinyalizasyon
16:05 Cinsel saldırı faili korucu tahliye edildi: Hiçbir önlem alınmadı
15:22 'Özgürlük' talepli kampanya kapsamında okuma etkinliği
15:16 Oyuncu Uğurlu hayatını kaybetti
15:01 Arkeolojik Sit Alanı'ndaki taş ocağı yargıya taşındı
14:50 Siyasetçilere verilen 339 yıl hapis cezası protesto edildi
13:57 Basın-İş’ten Yeni Yaşam etkinliğine katılım çağrısı
13:48 İran'daki kanser hastası Kürt tutsak hastanede kelepçeli tutuluyor
13:29 Kürtçenin tutanaklara 'X' diye geçmesi kişisel görüşmüş!
13:04 Dış ticaret açığı yüzde 12,9 arttı
12:30 Gazeteciler kıdem tazminatı gerekçesiyle işten çıkarılacak
12:09 Yoksulluk sınırı asgari ücretin 3 buçuk katı
12:07 Qileban’da şüpheli çocuk ölümü
12:00 Kayıp çocuğun cenazesi sulama kanalında bulundu
11:53 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
11:45 İstanbul ve Bursa’da erkek şiddeti
11:39 Sinpaş'ın yasağa rağmen inşaata devam ettiği tespit edildi
11:23 Servislerin kaldırılması protesto edildi
11:16 Tesisatçı Akın davasında 13 yıl sonra avukatsız keşif yapıldı
11:12 İkizköy muhtarına verilen ceza iptal edildi
10:46 DEM Parti Abdullah Öcalan'la görüşmek için bakanlığa başvurdu
10:27 Ecevit Piroğlu 109 gündür açlık grevinde: 48 kiloya düştü
10:04 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ni 'durdurma' davası açıldı
09:46 Gözaltına alınan 11 öğretmen serbest bırakıldı
09:46 Tarsus'daki kazada yaralanan çocuk yaşamını yitirdi
09:41 İzmirliler: Ekonomi köklü değişimle düzelir
09:37 Hastanede intihar soruşturmasında ihmal: Ölmesi beklenmiş!
09:36 Gazeteci Aktan: 'Etki ajanlığı' düzenlemesindeki amaç susturmak
09:31 11 ay tutuklu kalan kadınların davasının reddine karar verildi
09:29 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi 186’ncı gününde
09:25 Meteorolojiden yağış uyarısı
09:22 9 yıldır İmralı'da tutulan kardeşini sadece 1 kez görebildi
09:19 Gezi Direnişi 11 yaşında: En haklı toplumsal hareketti
09:14 Kayyım 290 milyona mal olan taşınmazları seçim öncesi devretti
09:12 Asimilasyon merkezi YİBO'lara dair yeni çalışma
09:08 DEM Parti Curnê Reş'te 843 görevliyle sandıkları koruyacak
09:07 Roboskî'yi anan müdüre kınama, görevden alma ve dava
09:06 Gabar'da yaşam tehlikede
09:05 Sanal bireycilik nasıl aşılır?
09:02 Mutlak tecrit 39'uncu ayında: AİHM kararı uygulanmalı
09:01 Tarsus’tan 5 tutsak farklı cezaevlerine sevk edildi
09:00 30 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:16 Kenya'da sel felaketi: 52 kişi kayıp
29/05/2024
23:37 Xîzan’da gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı
23:20 İnşaat işçilerinin eylemi kazanımla sonuçlandı
23:13 Çandar: Dışişleri Bakan Yardımcılarından birinin vize şirketleriyle ilişkisi var
22:40 Yasağı dinlemeyen ODTÜ’lü öğrencilerden devrim yürüyüşü
22:35 DEM Parti ‘Kobanê'den Gezi'ye özgürlük ve adalet buluşması’ düzenleyecek
21:02 ‘Bir araya gelin ve sokak hayvanlarının katledilmesini durdurun'
20:20 Dêrsim’de Gülistan Doku futbol turnuvasının final maçı oynandı
19:56 Birçok kentte İsrail protestosu: Filistin’deki katliamı durdurun
19:27 KHK eyleminde Filistin için çağrı
19:20 116 gündür bakanlık önünde: Emine Şenyaşar’ın feryadı herkes içindir
19:02 11 öğretmen bakanlık önünde darp edilerek gözaltına alındı
18:45 1 Mayıs tutuklusu 42 kişi hakkında 567 yıl hapis istemi
18:28 BM önüne siyah çelenk bırakıldı: Tecridi görmezden gelemezsiniz
18:09 Eski belediye meclis üyesine beraat ve ceza
17:18 Adalet Bakanlığı'na yürümek isteyen annelerden 'tülbentli' eylem
17:11 Kadir İnanır hastaneye kaldırıldı
17:04 Özdemir’in idam cezası üst mahkeme tarafından onandı
15:59 TJA'dan ‘Hakikat okumaları’ atölyesi
15:55 ‘Direnişimiz elden ele’ sergisine yoğun ilgi
15:42 Seçime son 4 gün: Curnê Reş'i farkla kazanacağız
15:27 Qoser'de bir kadın ağır yaralı halde bulundu
14:27 Adana'da ulaşıma yüzde 43 zam
14:26 İmralı’da tutulan Aktaş’ın ailesinden ÖHD ve İHD’ye başvuru
14:11 Sağlıkçılar ‘Vergide adalet’ istedi
14:09 Özgür Gündem gazetesi davası ertelendi
14:08 Hekimler sorunların giderilmesi için yasal düzenleme talep etti
13:44 Zabıtalar mobbingi protesto etti
13:39 1 Mayıs tutsaklarıyla dayanışma mektupları
13:30 Xîzan’da askeri operasyon
13:13 2 günde 67 kez kimyasal silah kullanıldı
13:02 İran rejim güçleri 1 kolberi katletti
12:50 14 yıldır devam eden davada ceza talebi
12:37 AKP'nin hayvanları 'öldürme' teklifi Meclis'te
12:21 Alanya’da şüpheli kadın ölümü
12:18 DEM Parti’den Çorum Katliamı açıklaması
12:08 DEM Parti'den 'ağırlaştırılmış müebbet cezasının infazına ara verme' teklifi
12:04 Av. Nakıpoğlu'ndan uyarı: Bir suç zinciri olabilir
11:47 İYİ Partili belediye başkanına cinsel tacizden hapis cezası
10:26 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
10:10 Brezilya’da selde ölenlerin sayısı 169'a çıktı
10:08 İzmir'de bir kişi anne ve babasını öldürdü
09:49 Gingell: CPT cesur olup, İmralı'ya dair bilgi vermeli
09:36 Af Örgütü: İran'da 2023'te 853 kişi idam edildi
09:32 Cezaevlerinde çıplak arama sürüyor: Kadın kimliğini ezme çabası
09:29 6’ncı Ma Music Günleri’ne katılım çağrısı
09:22 YDG'li Özken: Gençler için mücadele bir seçenek değil zorunluluk
09:20 Özsavunma diyalektiği: Jin, jiyan, azadî
09:13 Anneler 'adalet' talebiyle Ankara yolunda
09:11 Curnê Reş seçimleri için hukukçulara gözlemci heyet çağrısı
09:10 Bir 'Mezopotamya' orkestrası
09:04 Altına zam imitasyona talebi arttırdı
09:01 'AKP'liler para karşılığında belediyeye işçi aldı' iddiası
09:00 29 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:39 300 Êzidî daha Şengal’e döndü
08:33 Komisyon: Yeni seçim tarihi belirlenmeli
08:30 Birçok kent için yağış uyarısı
28/05/2024
22:52 14 kurumdan tutsakların yaşam hakkının korunması talebi
22:29 Mûş’ta Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
22:20 Curnê Reş’te gençlerden DEM Parti’ye destek
22:17 ‘Direniş haftası’ ilan eden öğretmenler üç gündür nöbette
22:11 Riha'da şüpheli kadın ölümü
21:59 AKP’li Yurdunuseven hasta tutsaklar için ‘canlı bomba’ dedi
21:19 Perî’de yollar seçime 4 gün kala yamalandı
20:40 Sokak hayvanları tasarısına karşı eylem dördüncü gününde
20:25 Gever’de 2 kişi tutuklandı
20:16 İki kez kalp krizi geçiren tutsak ameliyattan sonra nezarethanede tutuldu!
19:26 İsrail saldırılarına karşı mücadele çağrısı
18:54 Perî’de seçim çalışmaları sürüyor: İrademize sahip çıkalım
18:38 Bedrettin Akdeniz mezarı başında anıldı
17:50 İsrail yine Refah’ı vurdu: En az 21 ölü
17:26 Şenyaşar’ın eylemi ziyaretlerle sürüyor
17:19 Taciz faili beraat etti
17:06 Toprağını savunan 75 yaşındaki kadına para cezası
17:01 DEM Partili belediyeden ‘kadın dinlenme evi’ projesi
16:58 Irkçı saldırı davasında sanığa müebbet hapis istemi
16:33 Curnê Reş’te gençler ve emekçilere seçim ziyareti
16:23 Bucak: Yerel ekonomi politikası geliştirilmeli
16:20 DEM Parti’den ağır hasta tutsak Kuday için başvuru
16:16 İkinci Kobanê iddianamesi: Beraat verilen ölümler yeniden dosyada
16:08 Eriş ve beraberindeki gençler tahliye edildi
15:48 ‘Roboskî ile Refah katliamları aynı siyasetin ürünüdür’
15:45 Sondaj kuyularına karşı açılan davada karar bekleniyor
15:18 Köylüler maden için yapılacak ÇED toplantısını engelledi
15:17 6'ncı Ma Music Günleri başlıyor
15:12 Silopiya’da 200 dönümlük buğday tarlası küle döndü
14:59 Kadınlardan Okan Buruk’a küfürlü tezahürat tepkisi
14:54 Ata: Demokratik çözüm düşüncesini toplumsallaştırmalıyız
14:39 Mersen işçileri grevlerini Fransa Konsolosluğu önünde taşıdı
14:21 Sêwereg'te DEDAŞ protestosu
14:20 Hatimoğulları’ndan Yeni Yaşam'a dayanışma mesajı
14:19 ÖHD: Çözümün yolu İmralı tecridine son vermektir
14:17 TJA'dan Silopiya'da okuma etkinliği